Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy L4 to niepodejmowanie pracy?

20.09.2015
Autor: Paweł

Dzień dobry, jestem szczęśliwym rodzicem dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności, w związku z tym zastanawiam się nad złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, jednak mam pewien problem. Co dokładnie oznacza zwrot w warunkach, jakie muszą spełnić osoby ubiegające się o takie świadczenie: „jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności”? Czy niepodjęcie pracy może dotyczyć zwolnienia lekarskiego L4 dla opiekuna?

Szanowny Panie,

Zgodnie z Ustawą o świadczeniach rodzinnych (art. 3), praca zarobkowa to nic innego, jak świadczenie pracy na podstawie stosunku pracy, w tym także umowy zlecenia, o dzieło itp. Natomiast rezygnacja z posiadanego zatrudnienia to rezygnacja z wykonywania oznaczonej pracy.

Pan, przebywając na zwolnieniu lekarskim, nie przerywa stosunku pracy, a zatem nie można zaliczyć tego jako wymóg „niepodejmowania pracy”, konieczny do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego.

Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas