Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozliczenie faktury za wczasy pracownika

20.09.2015
Autor: Konrad

Witam. Prowadzę małą firmę. Jest nas 3 osoby, ja jestem właścicielem, jest też 2 pracowników z grupą umiarkowaną. Słyszałem, że pracownik, biorąc fakturę za wczasy, przedstawia ją pracodawcy, a ten zwraca mu pieniądze i odlicza koszty faktury od podatku. Czy to prawda?

Szanowny Panie,

W powyższym zapytaniu porusza Pan kwestię zwrotu kosztów wczasów pracownika oraz odliczenia tych kosztów od podatku. W związku z tym przychodzą mi na myśl dwie kwestie:

  • przekazanie środków na pokrycie kosztów przejazdu w obie strony i pobytu na wczasach lub wypoczynku zorganizowanym w innych formach (ze środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – taki fundusz jest zobligowany założyć Pracodawca posiadający status zakładu pracy chronionej),
  • odliczenie od podatku kosztów za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym bądź też odpłatność za pobyt na leczeniu.

W przypadku finansowania wczasów ze środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych więcej informacji otrzyma Pan na stronie Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) w poświęconemu tej tematyce akrtykule.

Jeżeli chodzi kwestię odliczenia pewnych kosztów w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej, odpisu w takim przypadki dokonujemy od swojego dochodu, zatem otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku. W praktyce dostaniemy 18 proc. kwoty, którą odliczyliśmy. Aby udokumentować swoje wydatki, przedstawiamy dokumenty stwierdzające ich poniesienie. Najbardziej popularne są faktury i bankowe dowody zapłaty. Dokument taki musi zawierać dane kupującego i sprzedającego towar lub usługę oraz kwotę zapłaty i być wystawiony na osobę, która będzie dokonywała odliczenia.

Na naszym portalu znajdzie Pan szczegółowe informacje dotyczące, za co można otrzymać zwrot nadpłaconego podatku w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

W przypadku wyjazdów tylko niektóre z nich podlegają możliwości odliczenia w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej:

  • koszta poniesione za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym – udokumentowane stosowną fakturą wystawioną w ośrodku wpisanym na listę miejsc organizujących turnusy rehabilitacyjne. Rejestr ośrodków mogących organizować turnusy rehabilitacyjne znajdziemy na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Z odliczenia możemy skorzystać także wówczas, gdy w całości ponosimy koszty pobytu na turnusie (np. nie otrzymaliśmy na to dofinansowania z PFRON). Odliczenie to dotyczy tylko osoby z niepełnosprawnością. Jeśli na turnus jedziemy z opiekunem, nie możemy odliczyć kosztu jego pobytu na turnusie;
  • odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne (udokumentowana fakturą za pobyt w ośrodku, który może świadczyć usługi leczniczo-uzdrowiskowe).

Prywatny wyjazd wakacyjny, jeżeli jest niezwiązany z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym, bądź też wyjazd niezwiązany z koniecznością poddania się leczeniu na jednej z ww. form leczenia, nie będzie podlegał odliczeniu od podatku.

Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas