Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Specjalny zasiłek opiekuńczy dla studenta

05.08.2015
Autor: Nina 2015

1. Czy student (dzienny) może być opiekunem i pobierać specjalny zasiłek opiekuńczy: a/ podczas przerwy wakacyjnej, b/ podczas całości nauki? Student pobiera stypendium socjalne przez 9 m-cy /rok, a podczas wakacji musi pracować, aby się utrzymać. Zatem spełnia warunek niepodejmowania zatrudnienia i spełnia kryterium dochodowe 1256,- dzielone na 2 osoby = 628 zł/mc.

Szanowna Pani,

Jak sama Pani zauważyła kryterium dochodowe jest w Państwa sytuacji spełnione. Jednak kryterium dochodowe to nie wszystko i warto zapoznać się z poniższymi kryteriami dot. przyznawania specjalnych zasiłków pielęgnacyjnych.

Od stycznia 2015 r. weszły w życie nowe regulacje i o specjalny zasiłek opiekuńczy (SZO) mogą wnioskować opiekunowie osób z niepełnosprawnością, którzy ze względu na sprawowanie nad nimi opieki nie podejmowali zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Przed styczniem 2015 r. o SZO mogli starać się tylko ci, którzy zrezygnowali z pracy, podejmując opiekę nad członkiem rodziny z niepełnosprawnością.

Specjalny zasiłek pielęgnacyjny nie przysłyguje, jeżeli:

  1. osoba sprawująca opiekę:
    1. ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
    2. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów,
    3. ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego,
    4. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  1. osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, w rodzinnym domu dziecka albo - w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji - w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu;

  2. na osobę wymagającą opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury;

  3. członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do otrzymywania dodatku do zasiłku rodzinnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego;

  4. na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do otrzymywania dodatku do zasiłku rodzinnego, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego;

  5. na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Więcej o świadczeniach pielęgnacyjnych, specjalnych zasiłkach pielęgnacyjncych oraz zasiłkach dla opiekuna przeczyta Pani na naszym portalu.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na postawione przez Panią pytanie i uznać, czy takie świadczenie Państwu przysługuje, jeżeli jednak wspomniany przez Panią student jest opiekunem osoby z niepełnosprawnością, legitymującej się:

  1. orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub

  2. orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego, codziennego współudziału opiekuna dziecka w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji (czyli p. 7 i 8 w orzeczeniu dla osób do 16. r.ż.).

oraz nie spełnia żadnego z kryteriów przeze mnie przytoczonych odnośnie osób, którym to świadczenie nie przysłyguje, to myślę, że warto złożyć wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Wątpliwe jest jednak, czy student studiów dziennych spełni przesłankę ustawy, odnoszącą się do rezygnacji lub niepodejmowania zatrudnienia.

Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas