Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od przyszłego roku próg dochodowy mniej straszny

17.07.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. Marta Kuśmierz
wrzucanie złotówki do świnki-skarbonki

Od 1 stycznia 2016 r. otrzymywana przez rodzinę pomoc państwa zmniejszy się o kwotę, o jaką powiększy się jej dochód, a nie – jak dotychczas – zostanie zupełnie wstrzymana. Prezydent podpisał regulującą to ustawę, zwaną „złotówka za złotówkę”.

Obecnie, jeśli rodzina przekroczy próg dochodowy (574 zł lub 664 zł na osobę w rodzinie z dzieckiem z niepełnosprawnością) o jakąkolwiek kwotę, traci prawo do świadczeń rodzinnych. Nowe przepisy zakładają, że za każde przekroczenie progu o 1 zł łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana również o 1 zł.

Nowe przepisy dotyczą zasiłku rodzinnego i dodatków do niego z tytułu: urodzenia dziecka, samotnego wychowywania dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka z niepełnosprawnością, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania.

Te rodziny, które wcześniej zostały pozbawione świadczeń z powodu przekroczenia kryterium dochodowego, będą mogły ponownie złożyć wniosek o przyznanie wsparcia na nowych zasadach.

Ustawodawca zakłada, że w 2016 r. z tego rodzaju wsparcia państwa skorzysta dodatkowe 160 tys. rodzin. Przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2016 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • a renta socjalna???
    Cycu
    03.01.2016, 16:38
    a może by tak ktoś pomyślał o rencie socjlnej i wprowadził podobne zasady???
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas