Mamy złoto! Pływaczki rozwiązują worek z medalami!

09.09.2008
Autor: Filip Miłuński, fot: Filip Miłuński
Źródło: inf. własna

Joanna Mendak zdobyła pierwszy złoty medal dla Polski na XIII Paraolimpiadzie w Pekinie! Na swoim koronnym dystansie 100 metrów motylkiem zdeklasowała rywalki i z czasem 1:03.34 wywalczyła złoto.

Żadna z rywalek nie była w stanie nawiązać z Joanną równorzędnej walki. Druga na mecie, Hiszpanka Ana Garcia-Arcicollar uzyskała czas gorszy o ponad 5 sekund. Przy tak krótkim dystansie to olbrzymia przewaga.

Druga z Polek występująca w tym finale – Patrycja Harajda – zajęła 7 miejsce z czasem 1:15.22.

Medal dla Polski zdobyła również pływaczka Katarzyna Pawlik. Ścigająca się na 100 metrów stylem dowolnym w kategorii S10 Polka wywalczyła srebro.

Katarzyna Pawlik pokazała że jest faworytką już w eliminacjach. Czasem 1:01,6 pobiła rekord świata, rekord paraolimpijski i oczywiście zakwalifikowała się do dzisiejszego finału na pierwszym miejscu.

W samym finale wszystko wskazywało na to że Polka zdobędzie złoto. Po przepłynięciu połowy dystansu pewnie prowadziła. Jednak na samym finiszu ostro zaatakowała Amerykanka Ashley Owens, która wyprzedziła Kasię Pawlik o dwie setne sekundy. Owens zdobyła złoto z czasem 1:01,57, pobijając tym samym rekord świata ustanowiony przez naszą zawodniczkę w eliminacjach.

Dzisiejszy występ Katarzyny Pawlik jest powtórką sukcesu z Aten. Tam zdobyła aż trzy medale w pływaniu: złoty na dystansie 400 m st. dowolnym oraz dwa srebrne: na dystansach 100 m st. motylkowym i właśnie 100 m st. dowolnym.

Na zdjęciu: Joanna Mendak podnosi ręke w geście zwycięstwa, fot: Jin Liu/EastNews
Na zdjęciu: Joanna Mendak podnosi rękę w geście zwycięstwa, fot: Jin Liu/EastNews