Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa tylko dla osób na wózku?

11.08.2015
Autor: Piotr

Dziś miałem komisję, chciałbym zapytać się, na jakich zasadach przyznawana jest karta parkingowa. Orzeczoną mam umiarkowaną niepełnosprawność, symbol 05-r, korzystam z dwóch lasek łokciowych oraz stabilizatora, czekam na operacje endoprotezoplastyki w ciągu kilku lat, jestem po wypadku 8 lat, ale ze względu na młody wiek operacja się przeciąga. Lepiej nie będzie, przynajmniej na razie. Pani doktor nie przyznała mi karty parkingowej, którą do tej pory miałem, bo pani twierdzi, że nie jeżdżę na wózku, więc ona mi się nie należy.

Szanowny Panie,

W związku ze zmianą od 1 lipca 2014 r. przepisów dotyczących wydawania kart parkingowych, kartę parkingową może być wydawana wyłącznie osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Lekarz orzecznik wydaje decyzję m.in. w oparciu o przedłożoną dokumentację medyczną oraz własną ocenę stanu zdrowia pacjenta. W przepisach niestety nie sprecyzowane zostało ww. pojęcie „znaczne trudności w poruszaniu się”.

Może się zdarzyć, że wnioskodawca nie zgadza się z orzeczeniem lekarza, w tej sytuacji należy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie. Powiatowy zespół przesyła takie odwołanie wraz z aktami sprawy w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie wnosi się w trybie analogicznym za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który orzeczenie wydał. Należy pamiętać, że w postępowaniu odwoławczym wojewódzki zespół, podobnie jak powiatowy zespół, ma prawo skorzystać z instytucji samokontroli.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas