Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa na ostatnią chwilę, czyli cztery miesiące czekania na orzeczenie

27.07.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. Ada Herbut
Źródło: inf. własna
Pusta koperta między dwoma samochodami

W Powiatowych Zespołach ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) w województwie zachodniopomorskim zaczyna brakować pieniędzy na obsługę znacznie większej liczby wniosków o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności w związku z chęcią otrzymania karty parkingowej.

11 maja 2015 r. Stanisław z Kołobrzegu złożył wniosek o wydanie orzeczenia. 26 czerwca otrzymał odpowiedź, że jego wniosek nie może być rozpatrzony w terminie ustawowym (jeden miesiąc – przyp. red.) z uwagi na napływ dużej liczby spraw indywidualnych oraz braku środków finansowych, pozwalających na terminowe rozpatrywanie spraw bieżących. Ku jego zaskoczeniu, nowy termin rozpatrzenia sprawy wyznaczono na... 11 września br.

Konflikty i skargi

Agnieszka Domańska, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) w Kołobrzegu, potwierdza w rozmowie z nami tę argumentację.

- W związku z tym, że dotychczasowe karty parkingowe ważne były do 30 czerwca br., osoby zgłaszające się do Powiatowego Zespołu sygnalizują, że nic nie wiedziały o zmianie przepisów, jak i również uważają, że skoro mają wydane orzeczenie na stałe z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, to nie muszą już poddawać się weryfikacji orzeczenia – podkreśla. – Do ostatniej chwili zwlekali ze złożeniem wniosków, ponieważ do końca korzystali z kart parkingowych na starych zasadach. Z tego powodu jest bardzo dużo konfliktów z klientami i skarg.

Do 30 czerwca 2015 r. w kołobrzeskim PZON wydano ok. 230 kart parkingowych, a wniosków wpłynęło 720. Czas oczekiwania na ich rozpatrzenie obecnie wynosi 3-4 miesiące.

- Powiatowy Zespół dysponuje środkami finansowymi pozwalającymi na wydanie ok. 70 orzeczeń miesięcznie, a w związku z napływem wniosków potrzeba wydawania orzeczeń jest przynajmniej trzy razy większa – informuje przewodnicząca PZON w Kołobrzegu. – Występujemy z wnioskami do Wojewódzkiego Zespołu o zwiększenie środków, ale na razie nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi – dodaje.

Gdyby nie pomoc miasta...

PZON w Koszalinie jest w lepszym położeniu, ale tylko dlatego, że placówkę mocno wspiera miasto.

- Z miasta dostajemy drugie tyle, co od wojewody, inaczej zabrakło by nam środków już w połowie roku – mówi przewodnicząca Zespołu ds. Orzekania, Małgorzata Stachowiak.

Podkreśla, że największy napływ wniosków o nowe orzeczenia w związku z kartą parkingową trwa od początku tego roku. Do 30 czerwca br. wydano tam 943 karty parkingowe, w tym 16 dla placówek.

- Na komisję czeka się ok. dwóch miesięcy, gdyż zostaliśmy połączeni z powiatem i mamy w związku z tym ok. 50 proc. wniosków więcej – mówi Małgorzata Stachowiak.

Wciąż jest nawał

W Szczecinku najwięcej wniosków o wydanie karty parkingowej wpłynęło w czerwcu tego roku.

- Wciąż jest nawał, dotąd wydaliśmy 365 kart parkingowych dla osób indywidualnych i 4 dla placówek. Komisja jednak odbywa się najczęściej w terminie ustawowym jednego miesiąca, do dwóch w bardziej skomplikowanych przypadkach – mówi Lila Kubicka z PZON w Szczecinku.

Przyznaje, że duża liczba składających wnioski myśli, że konieczna jest tylko wymiana kart albo przybicie pieczątki.

W Choszcznie ludzie wiedzą

Z kolei w ocenie Marii Jędrzejczyk, przewodniczącej PZON w Choszcznie, ubiegający się o nową kartę są raczej dobrze poinformowani o zmianach przepisów, do czego na pewno przyczyniły się media, które dużo o tym mówiły. Tam także obecnie jest największy natłok wniosków.

- Na razie jeszcze mieścimy się w terminach ustawowych, ale na pewno zaczną się zawirowania, bo skończyły się pieniądze. Mamy informację, że jest jakaś pula pieniędzy do podzielenia, ale na dziś nic więcej nie wiadomo – mówi.

PZON wspierany jest także ze środków powiatu.

- Gdyby tak nie było, to w połowie roku musielibyśmy zamknąć działalność – mówi Maria Jędrzejczyk. – Zmiana przepisów na pewno pochłonęła dużo więcej środków, trudno podać dokładną liczbę, bo ciągle są braki i ten obszar też wpisany jest w te braki. Do dziś w Choszcznie wydano 326 kart parkingowych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Kto stoi za tą decyzją, która uważa ,że lekarze którzy wydali orzeczenie o niepełnosprawności ,pewnie oszukiwali ?
  Bogusław
  15.08.2015, 16:39
  Posiadam decyzję o niepełnosprawności na stałe od 2007r i karte parkingową oraz warunki , które określają możliwośc uzyskania tej karty. Jakie jest drugie dno tej decyzji, muszę obecnie czekać znowu ok 3-miesięcy na komisję ( pewnie poprzednia komisja oszukiwała, wg. twórców tej ustawy ) ?
  odpowiedz na komentarz
 • A mówili że Plura nie działa na szkodę niepełnosprawnych.
  tomek
  28.07.2015, 13:37
  A tu proszę jednak działa
  odpowiedz na komentarz
 • jaki PCPR?
  ktosik
  27.07.2015, 17:50
  PCPR, a Powiatowy Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności to dwie różne jednostki, dlaczego są mylone
  odpowiedz na komentarz
 • karty
  niepelnosprawny
  27.07.2015, 16:12
  To co jest wyrabiane z kartami to woła o pomstę do nieba,ganiają jak psów nepełnosprawnych , nie liczą się z nimi. Żona miała kartę parkingową na stałe .Posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepelnosprawności na stałe z wpisem przyczyny niepełnosprawności O,gdzie tez jest wpis w orzeczeniu ze tj dysfunkcja narządu wzroku, z resztą gdy starała się o legitymację na przejazdy wpisano jej bez problemu przyczyne niepełnosprawności symbol O4-O,pomimo że tych literek nie było w orzeczeniu. W chwili złożenia wniosku o kartę parkingową powiadomiona została ze musi złozyć wniosek na stopień niepełnosprawności ma zebrac conajmniej z 2 lat dokumentację medyczną i stanać na komisji,to absurd.Jakiś cymbał za biurka gania ludzi po lekarzach
  odpowiedz na komentarz
 • Znacie odpowiedz na poniżesze pytanie?
  Alojzy
  27.07.2015, 13:55
  Czy nowe karty parkin nr rejestracyjny pojazdu ? Nikt o tym nie pisze.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas