Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Olimpiady Specjalne: Pierwsze medale Polaków

28.07.2015
Autor: inf. pras., fot. Adam Nurkiewicz/PFRON

27 lipca 2015 r., w pierwszym dniu zmagań sportowych podczas XIV Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Los Angeles, polscy reprezentanci zdobyli złoty i srebrny medal w pływaniu. Złoto wywalczyła też drużyna bowlingowa.

Na podium znalazło się dwóch naszych pływaków: Sebastian Wilman (woj. podlaskie) zdobył złoto w pływaniu 25 m stylem grzbietowym, a Andrzej Motyka (woj. śląskie), srebro w tej samej konkurencji.

- Bardzo cieszę się z tego medalu. Sam przyjazd na Światowe Igrzyska to dla mnie ogromna nagroda za wysiłek na treningach, zdobycie złotego medalu to już spełnienie najskrytszych marzeń - powiedział Sebastian Wilman.

Radość i satysfakcja

Obaj zawodnicy, by przyjechać na Igrzyska Światowe, musieli wcześniej rywalizować w zawodach na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim.

Sebastian Wilman jest zawodnikiem Klubu Sportowego „Mag-Ton” z Białegostoku. W Olimpiadach Specjalnych trenuje pływanie, ale także m.in. bowling, tenis ziemny i hokej halowy. Andrzej Motyka jest natomiast zawodnikiem Klubu Olimpiad Specjalnych „Promyk” z Rybnika. W Olimpiadach Specjalnych trenuje od 2003 roku. Oprócz pływania uprawia także m.in. koszykówkę, piłkę nożną i narciarstwo biegowe.

Trenerami polskiej kadry pływaków są: Robert Młynarczyk (Olimpiady Specjalne Beskidzkie), nauczyciel WF oraz kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drogomyślu, oraz Ewa Hałambiec, instruktor pływania, dyrektor Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Opolskie.

- To wspaniałe, że już pierwszego dnia dwóch Polaków znalazło się na podium. To dla nich ogromna radość i satysfakcja z przełamywania własnych barier i ograniczeń. Wszystkich nas w reprezentacji bardzo cieszy, że medalami możemy przynosić radość kibicom w Polsce i na całym świecie - powiedział trener pływaków Robert Młynarczyk.

Polscy pływacy w Los Angeles rywalizować będą jeszcze w dwóch konkurencjach: 50 m stylem dowolnym i w sztafecie 4x50 m.

W bowlingu złoty medal zdobyła drużyna w składzie: Beata Boncol, Teresa Cicha, Patryk Jaszcz, Mateusz Kaczmarek, uzyskując wynik 1268 punktów. Drugie miejsce zajęli Belgowie (1257 pkt.), a trzecie gracze z Wielkiej Brytanii (1181 pkt.). Na dalszych miejscach uplasowały się drużyny z Curaçao (terytorium zależne Holandii), Włoch i Cypru.

Wykupiono wszystkie bilety

Dzień wcześniej odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk. Na trybunach jednego z najsłynniejszych stadionów świata - Coliseum w Los Angeles - zebrało się ponad 63 tysiące widzów – wykupione zostały wszystkie dostępne bilety na ceremonię. Przed telewizorami uroczystość obejrzało kilka milionów telewidzów.

Pierwsza Dama USA, znakomici sportowcy i artyści uhonorowali 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, którzy rozpoczęli sportowe zmagania w 25 dyscyplinach.
Wszyscy zawodnicy przemierzali stadion po gigantycznym czerwonym dywanie, przywołującym myśli o Hollywood, owacyjnie witani przez widzów. Polska 87-osobowa reprezentacja zaprezentowała się w czerwonych dresach i białych czapkach.

Nad stadionem górował napis z przysięgą zawodników Olimpiad Specjalnych „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” – te słowa przyświecają każdemu reprezentantowi ze 177 krajów, które przyjechały na Igrzyska.

Michelle Obama w uściskach

Flagę Olimpiad Specjalnych wprowadzili na płytę stadionu znakomici sportowcy – multimedaliści: pływak Michael Phelps, skoczek do wody Greg Louganis, gimnastyczka Nadia Comaneci oraz łyżwiarka figurowa Michelle Kwan.

Oficjalnego otwarcia Igrzysk dokonała Michelle Obama, Pierwsza Dama USA.

- Mój mąż i ja jesteśmy bardzo z Was dumni, tak niewiarygodnie dumni, i kochamy Was z całego serca - zwróciła się Michelle Obama do sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.

Pierwsza Dama została zaproszona na scenę przez zawodnika Olimpiad Specjalnych Tima Harrisa, właściciela restauracji z Nowego Meksyku, w której, jak powiedział, serwuje „śniadania, lunche i uściski”. Tim podkreślił, że Pierwsza Dama zna moc uścisków, więc podarował jeden również jej.
Następnie na stadion wbiegła uroczysta sztafeta, niosąca Płomień Nadziei. Na ostatniej prostej pochodnię przekazywali sobie zawodnicy Olimpiad Specjalnych, m.in. z Mongolii, Iranu, Izraela i Kuby. Oficjalnego zapalenia Znicza Olimpiad Specjalnych dokonała reprezentantka USA, Destiny Sanchez.

Ceremonia była prawdziwym show w amerykańskim stylu. Na scenie pojawiło się wiele gwiazd kina muzyki i sportu, m.in. Nicole Scherzinger, która uroczyście odśpiewała hymn Stanów Zjednoczonych. Na scenie pojawili się również znany showman Jimmy Kimmel oraz aktorka Eva Longoria. Uroczystość uświetniały także występy światowych gwiazd muzyki, m.in. Steviego Wondera oraz Avril Lavigne, której piosenka „Fly” promuje Igrzyska.

Gdzie oglądać Igrzyska?

Michał Olszański, wielki przyjaciel Olimpiad Specjalnych, codziennie w Polskim Radiu relacjonuje Światowe Igrzyska w Los Angeles. Także w TVP1 codziennie do 3 sierpnia o godz. 16:45 – planowane są kroniki Igrzysk (2 sierpnia kronika wyemitowana zostanie wyjątkowo o godz. 13:40).

Materiały nt. Igrzysk znajdą się też:

  • 4 sierpnia o godz. 23:00 w TVP Info i TVP Sport
  • 4 lub 5 sierpnia o godz. 18:35 w programie Sport Telegram w TVP2
  • 5 sierpnia o godz. 20:00 w Wiadomościach Sportowych w TVP1

Wydarzenia z Los Angeles relacjonować będziemy także na naszym portalu.

W internecie, pod adresem http://www.espnplayer.com/espnplayer/console można oglądać transmisje Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych na żywo.

Przeczytaj więcej o XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Wspierają nas