Do trzech razy złoto!

15.09.2008
Autor: Filip Miłuński Fot.EastNews/Xinhua/Ding Xu/AFP

Kolejne trzy złote medale zdobyli nasi paraolimpijczycy w Pekinie. Pływaczka Katarzyna Pawlik zwyciężyła na 400 metrów stylem dowolnym, Marcin Awiżeń w biegu na 800 metrów w klasie T46, a kolarze: Andrzej Zając i Dariusz Flak w wyścigu na dystansie 96,8 km.

Tym samym Polska wykonała olbrzymi skok w klasyfikacji medalowej. Aktualnie plasujemy się na 12 pozycji pod względem liczby zdobytych medali (29) i na pozycji 17 według wartości krążków.

Katarzyna Pawlik 400 metrów stylem dowolnym przepłynęła w 4.33.15 min., ustanawiając tym samym nowy rekord świata. Za nią uplasowały się dwie Amerykanki: Ashley Owens i Susan Beth Scott. Pawlik zrewanżowała się Owens za finał 100 metrów stylem dowolnym, w którym to Amerykanka wyprzedziła Polkę.

Na zdjęciu: Katarzyna Pawlik zrewanżowała się Ashley Owens. Fot. EastNews/Xinhua/Ding Xu
Katarzyna Pawlik zrewanżowała się Ashley Owens.

Rekord świata pobił również Radomianin Marcin Awiżeń, który w biegu na 800 metrów nie dał szans rywalom. Osiągnął czas 1.52.36 min.

Trzecie złoto wywalczyli kolarze: Andrzej Zając i Dariusz Flak. W wyścigu na dystansie 96,8 km końcówka była niezwykle dramatyczna. Ostatecznie wygrali Polacy wyprzedzając na mecie wyścigu Finów Tormannena i Olanketo o zaledwie jedną sekundę.

Na zdjęciu: Marcin Awiżeń na mecie finałowego biegu. Fot. AFP/EastNews
Marcin Awiżeń na mecie finałowego biegu.