Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowania dla rodziców (opiekunów) niepełnosprawnych dzieci

07.08.2015
Autor: Izabella

Witam, jestem mamą 3-letniej dziewczynki z orzeczoną niepełnosprawnością. Rezygnuję z zatrudnienia i na co dzień opiekuję się córką. Zastanawiam się nad tym, jakie są rodzaje dofinansowań, z których możemy skorzystać? Obecnie jedyne, na co możemy liczyć, to na częściowe zwroty kosztów urządzeń rehabilitacyjnych. Czy jest coś jeszcze? Kiedy można starać się o dofinansowanie na adaptację mieszkania pod córkę, zwłaszcza, że mała już za kilka miesięcy zacznie poruszać się na wózku? Czy podjazdy, wymiana okien na takie z nisko ustawioną klamką, bądź adaptacja łazienki, mogą być realizowane już zaraz? Czy są dofinansowania na kupno, bądź adaptację samochodu? Czy mając trudność ze znalezieniem publicznego przedszkola, ktoś odda nam za opłaty związane z integracyjnym prywatnym? Z jakich uprawnień już możemy korzystać, a z jakich w przyszłości?

Szanowna Pani,

W Pani pytaniu poruszyła Pani wiele problemów. W krótkiej odpowiedzi nie mamy możliwości odpowiedzieć szczegółowo, dlatego podajemy linki do stron, na których może Pani znaleźć szczegółowe informacje. W razie dalszych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z  naszym Centrum Integracja.

Na naszym portalu znajdzie Pani informacje, komu przysługuje jakie świadczenie za opiekę.

Opiekunowie dziecka niepełnosprawnego mogą korzystać z dofinansowań do:

Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie mogą też korzystać z odliczeń podatkowych w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

W ramach obecnie realizowanych programów PFRON nie ma natomiast środków na dofinansowanie do zakupu samochodu.

Dzieci z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie mogą korzystać także ze zniżek w komunikacji kolejowej oraz zniżek w transporcie autobusowym.

Dzieci z niepełnosprawnością mogą korzystać z przedszkoli integracyjnych bądź specjalnych, jednak w ramach obowiązującego systemu nie przewidziano możliwości dofinansowania do opłat za pobyt dziecka w przedszkolu niepublicznym. Dziecko objęte obowiązkiem szkolnym powinno także posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (wydawane przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne), jeśli w związku z niepełnosprawnością wymaga specjalnych potrzeb edukacyjnych.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas