Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Likwidacja barier w komunikowaniu się a nauka angielskiego

25.09.2015
Autor: m.

Witam. Proszę o informacje, czy można uzyskać dofinasowanie za kurs jezyka angielskiego, który pomógłby mi znaleźć lepszą pracę. Wiem, że likwidacja barier w komunikowanu się powinna pozowolić na zwiększenie możliwości w nauce lub w pracy. A ten warunek zostanie spelniony. Posiadam orzeczenie o stopniu umiarkowanym.

Szanowna Pani/ Szanowny Panie,

Owszem osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą starać się o dofinansowanie ze środków PFRON na zakup sprzętu, który pozwoli na likwidację barier w komunikowaniu się i barier technicznych. Zaczerpnęłam informacji na infolinii PFRON, gdzie przekazano mi, iż kursy językowe nie są finansowane z tej puli (chyba, że byłby to np. kurs języka migowego).

Przez bariery w komunikowaniu się należy rozumieć ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie z niepełnosprawnością swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji. Likwidacja tej bariery powinna powodować umożliwienie osobom z niepełnosprawnością sprawniejsze i bardziej swobodne porozumiewanie się oraz przekazywanie informacji.

Zdarza się, iż kursy językowe finansowane są w ramach programów skierowanych do osób z niepełnosprawnością (organizowanych najczęściej przez organizacje pozarządowe bądź też Urzędy poszczególnych miast). Warto zatem zorientować się, czy takie projekty są zaplanowane w Pani/ Pana regionie i czy przewidują wsparcie dotyczące szkoleń językowych.

Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas