Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przybywa kart parkingowych. Coraz więcej uprawnionych do stawania na „kopertach”

12.08.2015
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
Niebieski symbol osoby na wózku namalowany na jezdni

Rośnie liczba kart parkingowych, wydawanych według nowych przepisów. Do końca czerwca 2015 r. było ich w całym kraju 212,5 tys. Eksperci wieszczyli jednak, że po 1 lipca 2015 r., czyli gdy stare karty parkingowe przestaną obowiązywać, liczba nowych dokumentów znacząco wzrośnie. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście tak się stało.

Dlaczego liczba nowych kart parkingowych miałaby wzrosnąć po 1 lipca? Wiele osób musiało się na nowo orzekać, były też przypadki, że procedura wyrobienia samej karty przeciągała się. Nie jest też tajemnicą, że część osób w ostatniej chwili rozpoczęła starania o wydanie nowego dokumentu.

Szacuje się, że kart parkingowych wydanych według starych przepisów było od 650 tys. do nawet 900 tys. Od 1 lipca 2015 r. do parkowania na „kopertach” uprawnionych jest nawet czterokrotnie mniej osób.

Niestety, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie ma danych, ile kart wydano w lipcu. By to sprawdzić, skontaktowaliśmy się więc z zespołami ds. orzekania o niepełnosprawności z różnych miast Polski: Rzeszowa, Koszalina, Zielonej Góry, Hajnówki i Łodzi.

Rzeszów: w miesiąc więcej o 1/4

153 – tyle w lipcu nowych kart parkingowych wydał Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rzeszowie. Dla porównania, przez cały rok (1 lipca 2014 – 30 czerwca 2015) wydano ich tam zaledwie 638.

Jednocześnie w czasach, gdy obowiązywały poprzednie przepisy dotyczące kart parkingowych, wedle informacji, udzielonych nam przez pracowniczkę rzeszowskiego zespołu, wydawano aż 2000 kart rocznie.

Wielkie przebudzenie w Koszalinie

Bardzo dużo nowych dokumentów, bo aż 189, wydał też Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Koszalinie. Dla porównania, w ciągu roku od wejścia nowych przepisów wydano zaledwie 703 dokumenty.

- Ludzie troszkę rzucili się na nowe karty – przyznaje Małgorzata Stachowiak, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Koszalinie. – Niektórzy złożyli wnioski jeszcze w czerwcu, inni zwyczajnie przespali termin, inni jeszcze czekali na wygaśnięcie ważności starych kart.

W sumie w tym mieście do tej pory wydano więc 892 karty. To aż pięciokrotnie mniej niż było kart wydanych wedle starych przepisów (ok. 4500).

400 kart w miesiąc

Wzrost zainteresowania kartami zanotowano też w Zielonej Górze, gdzie w lipcu 2015 r. wydano ponad 400 kart, podczas gdy od lipca 2014 do maja 2015 do obiegu trafiło ok. 2,5 tys. nowych kart.

- W ciągu ostatnich trzech miesięcy zanotowaliśmy zdecydowany wzrost liczby wydawanych kart – mówi Magdalena Pawełczyk, sekretarz Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Zielonej Górze. – Zwłaszcza w lipcu, kiedy wydawaliśmy ich nawet dwa razy więcej niż w miesiącach zimowych.

Jednocześnie warto pamiętać, że te wzrosty i tak nijak się mają do liczby kart wydanych wedle starych przepisów – od 2002 roku do końca czerwca 2014 roku sam Wydział Komunikacji Miasta Zielona Góra wydał aż 6978 kart.

Zwiększyła się, choć nie aż tak bardzo, liczba kart wydanych w Hajnówce. W lipcu tego roku przekazano ich tam mieszkańcom 45, gdy od wprowadzenia nowych przepisów do użytku trafiło 350 dokumentów (ok. 29 miesięcznie).

W Łodzi stabilnie

Ustabilizowała się za to sytuacja w Łodzi, gdzie kartę parkingową otrzymało w lipcu 457 osób i jedna placówka. Jest to ok. 1/10 tego, ile kart wydano przez rok od wprowadzenia w życie nowych przepisów (4498).

- Sytuacja jest stabilna, wiele osób uprawnionych zdobyła już nowy dokument. Poza tym mamy okres urlopowy i wielu ludzi przebywa poza miastem – tłumaczy nam pracownik łódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Co warte podkreślenia, Łódź była jednym z tych miast, gdzie po zmianie przepisów zdecydowanie spadła liczba kart parkingowych – przed lipcem 2014 r. funkcjonowało ich tam nawet 27 tys.

Kto może otrzymać kartę parkingową

Przypomnijmy. Od 1 lipca 2014 r. karty parkingowe przyznawane są jedynie:

  • osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
  • osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna),
  • osobom do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
  • placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Komentarz

  • Kompletny brak szacunku dla osób starszych nie ułatwiając im odnowienia karty parkingowej
    Kazimierz
    13.08.2015, 18:30
    Pomimo pisemnej sugestii w ministerstwie aby dotychczas uprawnione osoby po 70 roku życia mogły automatycznie odnowić uprawnienia wniosek ten został pominięty. Bardzo uciążliwe procedury "nowego" uzyskania uprawnienia postoju na kopercie zniechęciły do tego załatwiania ogromną ilość tych 70 latków.. Osoby po 70 mają darmowe przejazdy autobusowe a tu pozbawiono ich tego skromnego udogodnienia. To nie jest sukcesem władz staruszkom utrudniać życie.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas