Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przybywa kart parkingowych. Coraz więcej uprawnionych do stawania na „kopertach”

12.08.2015
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
Niebieski symbol osoby na wózku namalowany na jezdni

Rośnie liczba kart parkingowych, wydawanych według nowych przepisów. Do końca czerwca 2015 r. było ich w całym kraju 212,5 tys. Eksperci wieszczyli jednak, że po 1 lipca 2015 r., czyli gdy stare karty parkingowe przestaną obowiązywać, liczba nowych dokumentów znacząco wzrośnie. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście tak się stało.

Dlaczego liczba nowych kart parkingowych miałaby wzrosnąć po 1 lipca? Wiele osób musiało się na nowo orzekać, były też przypadki, że procedura wyrobienia samej karty przeciągała się. Nie jest też tajemnicą, że część osób w ostatniej chwili rozpoczęła starania o wydanie nowego dokumentu.

Szacuje się, że kart parkingowych wydanych według starych przepisów było od 650 tys. do nawet 900 tys. Od 1 lipca 2015 r. do parkowania na „kopertach” uprawnionych jest nawet czterokrotnie mniej osób.

Niestety, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie ma danych, ile kart wydano w lipcu. By to sprawdzić, skontaktowaliśmy się więc z zespołami ds. orzekania o niepełnosprawności z różnych miast Polski: Rzeszowa, Koszalina, Zielonej Góry, Hajnówki i Łodzi.

Rzeszów: w miesiąc więcej o 1/4

153 – tyle w lipcu nowych kart parkingowych wydał Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rzeszowie. Dla porównania, przez cały rok (1 lipca 2014 – 30 czerwca 2015) wydano ich tam zaledwie 638.

Jednocześnie w czasach, gdy obowiązywały poprzednie przepisy dotyczące kart parkingowych, wedle informacji, udzielonych nam przez pracowniczkę rzeszowskiego zespołu, wydawano aż 2000 kart rocznie.

Wielkie przebudzenie w Koszalinie

Bardzo dużo nowych dokumentów, bo aż 189, wydał też Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Koszalinie. Dla porównania, w ciągu roku od wejścia nowych przepisów wydano zaledwie 703 dokumenty.

- Ludzie troszkę rzucili się na nowe karty – przyznaje Małgorzata Stachowiak, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Koszalinie. – Niektórzy złożyli wnioski jeszcze w czerwcu, inni zwyczajnie przespali termin, inni jeszcze czekali na wygaśnięcie ważności starych kart.

W sumie w tym mieście do tej pory wydano więc 892 karty. To aż pięciokrotnie mniej niż było kart wydanych wedle starych przepisów (ok. 4500).

400 kart w miesiąc

Wzrost zainteresowania kartami zanotowano też w Zielonej Górze, gdzie w lipcu 2015 r. wydano ponad 400 kart, podczas gdy od lipca 2014 do maja 2015 do obiegu trafiło ok. 2,5 tys. nowych kart.

- W ciągu ostatnich trzech miesięcy zanotowaliśmy zdecydowany wzrost liczby wydawanych kart – mówi Magdalena Pawełczyk, sekretarz Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Zielonej Górze. – Zwłaszcza w lipcu, kiedy wydawaliśmy ich nawet dwa razy więcej niż w miesiącach zimowych.

Jednocześnie warto pamiętać, że te wzrosty i tak nijak się mają do liczby kart wydanych wedle starych przepisów – od 2002 roku do końca czerwca 2014 roku sam Wydział Komunikacji Miasta Zielona Góra wydał aż 6978 kart.

Zwiększyła się, choć nie aż tak bardzo, liczba kart wydanych w Hajnówce. W lipcu tego roku przekazano ich tam mieszkańcom 45, gdy od wprowadzenia nowych przepisów do użytku trafiło 350 dokumentów (ok. 29 miesięcznie).

W Łodzi stabilnie

Ustabilizowała się za to sytuacja w Łodzi, gdzie kartę parkingową otrzymało w lipcu 457 osób i jedna placówka. Jest to ok. 1/10 tego, ile kart wydano przez rok od wprowadzenia w życie nowych przepisów (4498).

- Sytuacja jest stabilna, wiele osób uprawnionych zdobyła już nowy dokument. Poza tym mamy okres urlopowy i wielu ludzi przebywa poza miastem – tłumaczy nam pracownik łódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Co warte podkreślenia, Łódź była jednym z tych miast, gdzie po zmianie przepisów zdecydowanie spadła liczba kart parkingowych – przed lipcem 2014 r. funkcjonowało ich tam nawet 27 tys.

Kto może otrzymać kartę parkingową

Przypomnijmy. Od 1 lipca 2014 r. karty parkingowe przyznawane są jedynie:

  • osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
  • osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna),
  • osobom do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
  • placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Krystyna Kasperkiewicz karta paekingow
    Krystyna Kasperkiewicz
    02.05.2021, 15:32
    KOLEŻANKA MNIE POINFORMOWALA, ŻE ZNALAZLA WIADOMOŚĆ IŻ O KARTĘ PARKINGOWĄ MOGĄ SIE STARAĆ OSOBY Z INNYMI SCHORZENIAMI, NIŻ TE KTÓRE SĄ WYMIENIONE W ROZPORZĄDZENIU. Od dwóch godzin siedzę przy komputerze i nie mogę znaleźć tej informacji. Ja mam tzw . chorobę rzadką, postępującą związaną z chorobą płuc. Do 2015 roku na podstawie mojego wcześniejszego orzeczenia posiadałam kartę parkingową. Potem została mi odebrana, bo nie mam choroby związanej z narządem ruchu. Teraz czuję się coraz gorzej i mam problemy z poruszaniem w wyniku braku tchu przy każdy prawie kroku. Co mam zrobić w takiej sytuacji i w jaki sposób postarać się o kartę, która ułatwia mi i tak już trudną egzystencję. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.
    odpowiedz na komentarz
  • Czy to jest wykorzystanie niepełnosprawności małżonka?
    Mariusz
    12.11.2015, 17:32
    Witam. Przy okazji artykułu chamiałbym zapytać o pewną sytuację. Przed moim blokiem niedawno wyznaczono miejsce dla niepełnosprawnych. Z tego miejsca korzysta jeden mieszkaniec z pobliskiego bloku. Dodam, że ta osoba jest zdrowa a znaczek na jej samochodzie wynika z niepełnosprawności męża. Jak dobrze kojarzę Pani ta wyjeżdża rano do pracy i wraca po niej. Oczywiście jest zawsze sama. Mąż w zasadzie nie wychodzi z domu. I tu moje pytanie jak to się ma do przepisów? Czy to jest w porządku?
    odpowiedz na komentarz
  • bzdurne przepisy dotyczące nowych kart parkingowych
    Justyna
    17.08.2015, 16:58
    Całkowitym bezsensem jest składanie dokumentów na komisje orzekającą po to by wyrobić nową kartę parkingową w przypadku, kiedy dokumenty są aktualne! Widać, że zajmują się takimi sprawami osoby, które nie mają pojęcia o niepełnosprawnościach! Wystarczy spojrzeć w orzeczenie, co jest napisane....przecież osoba chorująca na cukrzycę, posiadająca orzeczenie nie ma potrzeby korzystać z takiego miejsca, wysiądzie wszędzie gdzie tylko chce, natomiast osoba bez nóg lub taka , która nimi nie porusza, nagle(a raczej w ogóle) tego nie zmieni i żadne komisje w tym nie pomogą. Ludzie dajcie decydować o takich sprawach osobom, które wiedzą o co chodzi bo to jest śmiechu warte!
    odpowiedz na komentarz
  • PROBLEMY Z ORZECZENIEM
    Nowak Krzysztof
    16.08.2015, 21:50
    Miałem 3 komisje. Od 7 lat ze stopniem umiarkowanym z orzeczeniem 05R, n + inne W tym roku skończył się czas pięcioletniego orzeczenia. Od lutego do lipca czekałem na głowy które rozpatrzą mój problem. Mam cukrzycę oraz miałem długi czas ciągu picia przez 10 lat prawie co dzień do spodu. Od 8 lat w całkowitej abstynencji, ale czego się dorobiłem to tylko ja wiem i ci którzy mieli podobnie. Przestałem prawie chodzić z powodu bólu. 1) Miejska -orzecznikiem był psychiatra kobieta nie znała się na neurologii i pozostałych 2) Wojewódzka znowu sam psychiatra kobieta i psycholog -odwołanie 3) Wojewódzka kolejna tym razem neurolog przynajmniej zaglądnął do dokumentacji medycznej od 6-ciu specjalistów / psychiatra. neurolog, okulista, por leczenia bólu, por. stopy cukrzycowej, kardiolog(po wymianie)zastawki aortalnej, opis lekarza 1-go kontaktu i rehabilitanta dostałem 02P, 05R, 10N co uprawnia do karty miesięcznej wszędzie za 2,50 ale bez karty na kopertę która jest przydatna przy wjazdach do szpitala nic więcej. Koperty są mniej przydatne w Krakowie ponieważ i tak musi się iść nie wiadomo gdzie. Karta przy rencie 600 zł byłaby przydatna w obcym mieście ale i tak nie wiadomo gdzie są koperty. Ten kraj to dziwna kraina i gdyby nie wiek i choroby dawno bym wyjechał tym bardziej, że w orzeczeniu ma nie zdolny do pracy bardzo mądre jak na lekarzy płaczący nad ciężką pracą na komisjach. Nie wiem dlaczego tak zostałem potraktowany. Proponowali mi odwołanie do sądu w sekretariacie ale wtedy jakaś głowa musiała by spaść i odszkodowanie zapłacić. Ale życzę im tego co teraz mam ja choć jako katolik nie powinienem . Z drugiej strony orzecznicy są chyba innego wyznania
    odpowiedz na komentarz
  • NO PEWNIE,ŻE PRZYBYWA
    Hegemon
    16.08.2015, 20:00
    Dziś byłem świadkiem, jak pewien pan rzucił za szybę kartę parkingową i zwyczajnie sobie wyszedł z samochodu i poszedł normalnym zdrowym krokiem. Widzę, że kolesiostwo kwitnie nadal.
    odpowiedz na komentarz
  • Bo karta parkingowa powinna być wydawana
    tomek
    15.08.2015, 10:10
    Tylko i wyłącznie na orzeczenia ZUS a nie dziwnych komisji które dają karty komu popadnie a przede wszystkim swoim znajomym.
    odpowiedz na komentarz
  • przybywa kart parkingowych
    zmęczona mama
    14.08.2015, 22:03
    karty parkingowe zabrano rodzicom dzieci głęboko upośledzonych. Jest to skandal za który mam nadzieję że ktoś w przyszłości odpowie. Rzecznik Praw Obywatelskich miał pomóc i oczywiście temat olał . W naszym chorym kraju tylko osoby niepełnosprawne fizycznie są godne do przywilejów ( i to nie tylko z kartą parkingową ) Dzieci upośledzone nie mają już żadnych przywilejów . Bo i po co . Im nic nie potrzeba .
    odpowiedz na komentarz
  • NO PEWNIE,ŻE PRZYBYWA
    Hegemon
    14.08.2015, 11:52
    Dziś byłem świadkiem, jak pewien pan rzucił za szybę kartę parkingową i zwyczajnie sobie wyszedł z samochodu i poszedł normalnym zdrowym krokiem. Widzę, że kolesiostwo kwitnie nadal.
    odpowiedz na komentarz
  • Do "Kazimierza"
    orzeszek
    14.08.2015, 10:29
    Bardziej durnej sugestii nie czytałem od dawna większość 70 latków uprawia działki i ogródki, znam takich co grają w tenisa i im Pan chce zaoferować obligatoryjną kartę ??? To nie ma nic z wspólnego z szacunkiem ! Trudności w poruszaniu nie wiek
    odpowiedz na komentarz
  • czy karta musi być na wierzchu?
    Sławeks
    14.08.2015, 09:16
    nie ma problemu z zajętymi miejscami parkingowymi na parkingach miejskich (obserwuję te we Wrocławiu) ale dużo gorzej jest w centrach handlowych. Przykład. Ostatnio w CH Arkady zajęte 3 miejsca parkingowe przez samochody bez kart parkingowych. Dzwonię w tej sprawie do ochrony która informuje mnie że uzyskali w Straży Miejskiej Wrocław informację, że kierowca nie ma obowiązku wystawienia karty parkingowej za szybę - wystarczy że ją ma w razie kontroli - i dzięki temu służby parkingowe w nosie mają kontrolę tych miejsc. Mają rację?
    odpowiedz na komentarz
  • To było do przewidzenia
    ORZESZEK
    13.08.2015, 23:10
    Początek był obiecujący orzecznicy poważnie podeszli do tematu "znaczne trudności to znaczne trudności" niestety większość "złagodziła zasady" dyskopatie dające okresowe dolegliwości, skrócenie kończyny o 1-2 cm, osoby po endoprotezach przynoszące kule pod pachą - dla ozdoby itp. Hitem dla mnie był człowiek w Izbie Przyjęć z kołataniem sera ze świeżutką kartą parkingową w dokumentacji z zawodu - CZYNNY ZAWODOWO LISTONOSZ !!!! Nie w tym kraju te zasady. Za dwa lata będzie 650.000 kart lub więcej. Część orzeczników nie rozumie, że będąc "empatycznymi" wyrządzają krzywdę prawdziwym niepełnosprawnym
    odpowiedz na komentarz
  • nowe karty parkingowe
    Franciszek
    13.08.2015, 20:20
    Niestety muszę stwierdzić ,że zauważyłem coraz więcej osób posiadających nowe karty parkingowe przez osoby które nie mają znacznej trudności w poruszaniu się. Założenia były takie ,aby tylko osoby z znacznym problemem z poruszaniem się otrzymały nowe karty. Wygląda to znowu na powrót do starych zwyczajów,że karty otrzymują nie ci co powinni. Osoby naprawdę niepełnosprawne potrzebujące karty parkingowej kolejny raz zostaną oszukane.
    odpowiedz na komentarz
  • NO PEWNIE,ŻE PRZYBYWA
    Hegemon
    13.08.2015, 20:12
    Dziś byłem świadkiem, jak pewien pan rzucił za szybę kartę parkingową i zwyczajnie sobie wyszedł z samochodu i poszedł normalnym zdrowym krokiem. Widzę, że kolesiostwo kwitnie nadal.
    odpowiedz na komentarz
  • Kompletny brak szacunku dla osób starszych nie ułatwiając im odnowienia karty parkingowej
    Kazimierz
    13.08.2015, 18:30
    Pomimo pisemnej sugestii w ministerstwie aby dotychczas uprawnione osoby po 70 roku życia mogły automatycznie odnowić uprawnienia wniosek ten został pominięty. Bardzo uciążliwe procedury "nowego" uzyskania uprawnienia postoju na kopercie zniechęciły do tego załatwiania ogromną ilość tych 70 latków.. Osoby po 70 mają darmowe przejazdy autobusowe a tu pozbawiono ich tego skromnego udogodnienia. To nie jest sukcesem władz staruszkom utrudniać życie.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas