Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przybywa kart parkingowych. Coraz więcej uprawnionych do stawania na „kopertach”

12.08.2015
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
Niebieski symbol osoby na wózku namalowany na jezdni

Rośnie liczba kart parkingowych, wydawanych według nowych przepisów. Do końca czerwca 2015 r. było ich w całym kraju 212,5 tys. Eksperci wieszczyli jednak, że po 1 lipca 2015 r., czyli gdy stare karty parkingowe przestaną obowiązywać, liczba nowych dokumentów znacząco wzrośnie. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście tak się stało.

Dlaczego liczba nowych kart parkingowych miałaby wzrosnąć po 1 lipca? Wiele osób musiało się na nowo orzekać, były też przypadki, że procedura wyrobienia samej karty przeciągała się. Nie jest też tajemnicą, że część osób w ostatniej chwili rozpoczęła starania o wydanie nowego dokumentu.

Szacuje się, że kart parkingowych wydanych według starych przepisów było od 650 tys. do nawet 900 tys. Od 1 lipca 2015 r. do parkowania na „kopertach” uprawnionych jest nawet czterokrotnie mniej osób.

Niestety, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie ma danych, ile kart wydano w lipcu. By to sprawdzić, skontaktowaliśmy się więc z zespołami ds. orzekania o niepełnosprawności z różnych miast Polski: Rzeszowa, Koszalina, Zielonej Góry, Hajnówki i Łodzi.

Rzeszów: w miesiąc więcej o 1/4

153 – tyle w lipcu nowych kart parkingowych wydał Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rzeszowie. Dla porównania, przez cały rok (1 lipca 2014 – 30 czerwca 2015) wydano ich tam zaledwie 638.

Jednocześnie w czasach, gdy obowiązywały poprzednie przepisy dotyczące kart parkingowych, wedle informacji, udzielonych nam przez pracowniczkę rzeszowskiego zespołu, wydawano aż 2000 kart rocznie.

Wielkie przebudzenie w Koszalinie

Bardzo dużo nowych dokumentów, bo aż 189, wydał też Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Koszalinie. Dla porównania, w ciągu roku od wejścia nowych przepisów wydano zaledwie 703 dokumenty.

- Ludzie troszkę rzucili się na nowe karty – przyznaje Małgorzata Stachowiak, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Koszalinie. – Niektórzy złożyli wnioski jeszcze w czerwcu, inni zwyczajnie przespali termin, inni jeszcze czekali na wygaśnięcie ważności starych kart.

W sumie w tym mieście do tej pory wydano więc 892 karty. To aż pięciokrotnie mniej niż było kart wydanych wedle starych przepisów (ok. 4500).

400 kart w miesiąc

Wzrost zainteresowania kartami zanotowano też w Zielonej Górze, gdzie w lipcu 2015 r. wydano ponad 400 kart, podczas gdy od lipca 2014 do maja 2015 do obiegu trafiło ok. 2,5 tys. nowych kart.

- W ciągu ostatnich trzech miesięcy zanotowaliśmy zdecydowany wzrost liczby wydawanych kart – mówi Magdalena Pawełczyk, sekretarz Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Zielonej Górze. – Zwłaszcza w lipcu, kiedy wydawaliśmy ich nawet dwa razy więcej niż w miesiącach zimowych.

Jednocześnie warto pamiętać, że te wzrosty i tak nijak się mają do liczby kart wydanych wedle starych przepisów – od 2002 roku do końca czerwca 2014 roku sam Wydział Komunikacji Miasta Zielona Góra wydał aż 6978 kart.

Zwiększyła się, choć nie aż tak bardzo, liczba kart wydanych w Hajnówce. W lipcu tego roku przekazano ich tam mieszkańcom 45, gdy od wprowadzenia nowych przepisów do użytku trafiło 350 dokumentów (ok. 29 miesięcznie).

W Łodzi stabilnie

Ustabilizowała się za to sytuacja w Łodzi, gdzie kartę parkingową otrzymało w lipcu 457 osób i jedna placówka. Jest to ok. 1/10 tego, ile kart wydano przez rok od wprowadzenia w życie nowych przepisów (4498).

- Sytuacja jest stabilna, wiele osób uprawnionych zdobyła już nowy dokument. Poza tym mamy okres urlopowy i wielu ludzi przebywa poza miastem – tłumaczy nam pracownik łódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Co warte podkreślenia, Łódź była jednym z tych miast, gdzie po zmianie przepisów zdecydowanie spadła liczba kart parkingowych – przed lipcem 2014 r. funkcjonowało ich tam nawet 27 tys.

Kto może otrzymać kartę parkingową

Przypomnijmy. Od 1 lipca 2014 r. karty parkingowe przyznawane są jedynie:

  • osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
  • osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna),
  • osobom do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
  • placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Komentarz

  • NO PEWNIE,ŻE PRZYBYWA
    Hegemon
    13.08.2015, 20:12
    Dziś byłem świadkiem, jak pewien pan rzucił za szybę kartę parkingową i zwyczajnie sobie wyszedł z samochodu i poszedł normalnym zdrowym krokiem. Widzę, że kolesiostwo kwitnie nadal.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas