Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Umowa zlecenie a wypowiedzenie

21.09.2015
Autor: Klaudia

Witam, z dniem 1 lipca podpisałam umowę zlecenie, obowiązującą do końca sierpnia. W momencie, kiedy mój pracodawca dowiedział się, że mam orzeczenie o niepełnosprawności, zwolnił mnie, powiedział mi, że nie dostanę żadnego wypowiedzenia, chociaż w umowie zawarty był okres wypowiedzenia dla obu stron. Czy mogę coś z tym zrobić? Z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam, Klaudia

Szanowna Pani,

Umowa zlecenie rządzi się zupełnie innymi prawami niż umowa o pracę. W przypadku podpisania umowy zlecenia, pracodawcę i pracownika łączy jedynie stosunek cywilnoprawny, wobec czego zastosowanie w tym przypadku mają przepisy prawa cywilnego. Analizując zatem przytoczoną przez Panią sytuację, nie ma niestety przesłanek, które pozwoliłyby się ubiegać np. o przywrócenie Pani do pracy.

Jednocześnie, chcąc walczyć o wypłatę zaległego wynagrodzenia, należy w pierwszej kolejności wezwać zleceniodawcę do zapłaty, a w przypadku nieuregulowania należności, można skierować pozew o zapłatę do sądu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dotyczących zawirowań prawnych, proponuję kontakt z Centrum Integracja w Katowicach bądź innym naszym centrum na terenie Polski.

Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas