Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność nabyta przed 16. rokiem życia

16.09.2015
Autor: Jakub

Witam. Nazywam się Jakub i od kilkunastu już lat jestem osobą niepełnosprawną. Niedosłyszę na jedno ucho. Orzeczenia o niepełnosprawności zawsze wydawane są na rok lub dwa lata. Niepełnosprawność została przeze mnie nabyta wiele lat przed ukończeniem 16. roku życia, teraz mam 21 lat. Jakiś czas temu słyszałem, że orzeczenie powinno zostać wydane na stałe w momencie, gdy dana niepełnosprawność została nabyta przed 16. rokiem życia, a jednocześnie nie ma żadnych pozytywnych rokowań co do poprawy stanu zdrowia. Czy to prawda? Pozdrawiam, Jakub

Szanowny Panie, 

Szczegółowe zasady orzekania o niepełnosprawności określa Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Rozporządzenie to wskazuje, iż osobie po ukończeniu 16. roku życia wydaje się orzeczenie na czas określony bądź stały, a w przypadku orzekania o niepełnosprawności dziecka (do 16. roku życia) orzeka się jedynie na czas określony, nie dłuższy jednak, niż do ukończenia przez dziecko 16. roku życia.

W przypadku, jeżeli nie zgadzamy się treścią orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, można odwołać się od decyzji (w terminie 14 dni od doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności) do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności za pośrednictwem Powiatowego Zespołu, który taką decyzję wydał.

W przypadku zmiany stanu zdrowia, osoba z orzeczoną niepełnosprawnością ma również prawo wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie orzeczenia (uwzględniając zmianę stanu zdrowia) – jeżeli zatem taka zmiana miała miejsce w Pana sytuacji, to może Pan skorzystać z tego prawa. Jeżeli załączona dokumentacja medyczna oraz badania wykażą jednak, iż stan zdrowia osoby wnioskującej nie uległ pogorszeniu, skład orzekający wyda decyzję odmowną odnośnie wydania nowego orzeczenia.

Faktycznie, jak Pan zauważył, stopień niepełnosprawności orzeka się na stałe, jeżeli według wiedzy medycznej stan zdrowia nie rokuje poprawy, jednak o tym decydują organy wydające orzeczenie na podstawie dostępnej dokumentacji, badań, określonych przepisów i wieloletnich doświadczeń w zakresie orzecznictwa.

Zachęcam do zapoznania się z działem Orzekanie o niepełnosprawności na naszym portalu.

Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas