Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego?

09.09.2015
Autor: iwona

Syn ma 13 m-cy, urodził się z wadą genetyczna - zespołem Downa. W październiku chciałabym, aby syn uczestniczył w turnusie rehabilitacyjnym. Koszt takiego turnusu to 5200 zł. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie do ww. turnusu? Proszę o odpowiedź.

Szanowna Pani,

Trudno mi odnieść się bezpośrednio do zadanego pytania, ponieważ nie posiadam pełnych informacji co do sytuacji. Przede wszystkim należałoby porozmawiać z lekarzem prowadzącym, który zna stan dziecka. Tylko lekarz może ocenić sytuację pod względem zdrowotnym, rehabilitacyjnym lub podjąć decyzję o wczesnym wspomaganiu rozwoju, biorąc pod uwagę między innymi wiek dziecka, rodzaj schorzenia, rokowania. Ze swojej strony mogę jedynie podać podstawę prawną. Pełną informacje znaleźć można w rozporządzeniu podanym poniżej.

Chciałabym zwrócić uwagę na bardzo ważna kwestę. Mianowicie, większość osób myli dwie formy rehabilitacji, jaką jest turnus rehabilitacyjny i leczenie sanatoryjne. Zasadnicza różnica między turnusem a sana­torium polega na innych źródłach dofinansowania, pewnych różnicach w odniesieniu do adresa­tów pomocy oraz innych rodzajach rehabilitacji, realizowanych w ramach turnusu rehabilitacyjnego, jak i w sanatorium.

W turnusie rehabilitacyjnym, może uczestniczyć jedynie osoba posiadająca orzeczenie o nie­pełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne. Uczestnictwo w turnu­sie jest jednym z elementów systemu rehabilitacji społecznej i może być dofinansowane ze środ­ków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), których dysponentem są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR). Podstawowym warunkiem otrzymania dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyj­nym jest udokumentowanie faktu niepełnosprawności i spełnienie kryterium dochodowego, więc posiadanie orzeczenia jest jednym z podstawowych warunków. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

W Ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych czytamy:

„Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia określa, w drodze rozporządzenia, kryteria oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia.”

Powstaje zasadnicze pytanie, czy dziecku wydano orzeczenie o niepełnosprawności pomimo wieku opisanego w postawionym pytaniu, jak i czasu trwania schorzenia? Raczej jest to wątpliwe. Proszę zastanowić się wspólnie z lekarzem prowadzącym, czy w obecnej sytuacji dobrym rozwiązaniem byłby turnus sanatoryjny pod kątem uzdrowiskowej formy rehabilitacji np.: w szpitalu uzdrowiskowym lub sanatorium uzdrowiskowym.

Pobyt w sanatorium jest dofinansowany ze środków pochodzących z ubezpieczenia zdrowotnego, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Do sanatorium może pojechać każda osoba, którą skieruje lekarz prowadzący, czyli osoba, która choruje lub jest po przebytej chorobie i wymaga leczenia uzdrowiskowego w sanatorium bez konkretnego rozgraniczenia wiekowego. Z tego typu leczenia właśnie korzystają rodzice ze swoimi często bardzo małymi dziećmi, gdy czas odgrywa dużą rolę w usprawnianiu, rekonwalescencji czy wspomaganiu rozwoju psychoruchowego.

Środkami na leczenie sanatoryjne dysponują oddziały NFZ. Do Wojewódzkiego Oddziału NFZ składa się skierowanie od lekarza. W sanatorium z założenia realizowana jest rehabilitacja usprawniająca i lecznicza. Leczenie uzdrowiskowe w sanatorium jest jednym ze świadczeń zdrowotnych, gwarantowanych ustawą o świad­czeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przysługuje wszystkim ubezpie­czonym, kwalifikującym się do tego typu leczenia. Z leczenia uzdrowiskowego może skorzystać ubezpieczony, który otrzyma stosowne skierowanie od lekarza. Skierowanie wymaga potwierdzenia przez oddział wojewódzki NFZ, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas