Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wózkowicz nad Bałtykiem

26.08.2015
Autor: Weronika Kurek
Weronika Kurek siedząca w amfibie

Coś jest takiego w człowieku, że latem, zwłaszcza gdy jest upalnie, ciągnie nad wodę. A że w tym roku na brak słońca nie można narzekać, to polskie wybrzeże wydaje się idealnym miejscem na wypoczynek.

Czy może być coś przyjemniejszego w upalne dni niż zanurzenie się w chłodnych wodach Bałtyku? Zapewne parę rzeczy tak, ale kąpiel w polskim morzu, zwłaszcza gdy słupek rtęci niebezpiecznie zbliża się do czterdziestej przedziałki, mieści się w pierwszej dziesiątce. Jak dostąpić takich rozkoszy, gdy jest się wózkowiczem? Okazuje się to możliwe, również nad Bałtykiem.

Amfibia - najlepsza nad morze

Podczas urlopu miałam przyjemność skorzystania z wynalazku, który nazywa się amfibią. To proste urządzenie przypominające wózek, dzięki któremu osoba z niepełnosprawnością może bezpiecznie kąpać się w wodzie. Takie cudo jest dostępne za darmo (w pakiecie z ratownikiem!) m.in. na plaży w Gdańsku Brzeźnie.

Amfibię można używać na dwa sposoby: siedząc w niej i pluskać się w wodzie lub po prostu zejść z urządzenia i pływać. To rozwiązanie proste i genialne – ja pierwszy raz po 12 latach mogłam popływać w morzu. Świetne przeżycie.

Choć amfibia jest darmowa i jak znalazł na upał, okazało się, że byłam...  drugą osobą, która skorzystała z niej w tym sezonie. Zachęcam więc wszystkich, którzy wybiorą się nad Bałtyk, aby poszukali amfibii i na niej popływali. Naprawdę warto.

Weronika Kurek w amfibie

Amfibia należy do Miejskiego WOPR w Gdańsku

"Dostępność" hoteli

Żeby jednak nie było tak słodko, to dla równowagi wspomnę o mniej przyjemnej stronie wakacji. Podobno aż 44 proc. polskich hoteli jest wyposażonych w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością. Podczas urlopu na własnej skórze miałam okazję przekonać się, jak te udogodnienia wyglądają.

Hotel, w którym się zatrzymałam, dysponował pokojami, które nosiły zaszczytne miano dostosowanych. Pobyt w nich kosztował... dodatkowe 70 proc. ceny zwykłego pokoju... Będę złośliwa, ale czyż nie jest wskazane nagrodzenie hotelarza, który zdecydował się obsługiwać również klientów na wózkach? Szkoda jednak, że dostosowania w jego obiekcie ograniczały się właściwie do... łazienki. Higiena to ważna rzecz, której nie należy zaniedbywać na urlopie, ale wakacje spędzone w łazience niekoniecznie pokrywają się z moją definicją udanego urlopu. A, niestety, po opuszczeniu przyjaznych przestrzeni między toaletą a prysznicem napotkałam podręcznikowy zestaw barier – z półkami na wysokości 180 cm na czele. Nie lepiej było po opuszczeniu pokoju. Ktoś naprawdę dowcipny wpadł na pomysł, aby pokój przygotowany dla osób z niepełnosprawnością umieścić nie przy windzie, ale przy... schodach ewakuacyjnych. Kłopot nie w odległości, ale w tym, że cały korytarz pokrywała miękka wykładzina dywanowa.

Chcę podzielić się jeszcze jedną obserwacją. W czasie urlopu miałam okazje odwiedzić miasto graniczące ze Świnoujściem i tam podziwiać prawdziwą dostępność. Poza wszelkimi kwestiami architektonicznymi u naszego zachodniego sąsiada panuje zupełnie inne rozumienie potrzeb wózkowiczów – na przykład pełnosprawny człowiek, wychodząc z dostosowanej toalety na plaży, ze zwieszoną głową szczerze za to przepraszał. Czy kiedyś będzie tak w Polsce?

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • amfibia
    sprawiedliwa
    28.08.2015, 10:17
    genialne, ja chodzę bardzo słabo, zwłaszcza w grząskim piasku, udawało mi się zrobić dwa kroki w wodzie....a potem to już udawałam, że pływam, i oddalałam się od brzegu na tyle abym mogla popływać, z powrotem to samo........
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas