Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek pielęgnacyjny przy rencie socjalnej

07.09.2015
Autor: M.

Czy jak mam rentę socjalną, należy mi się zasiłek pielęgnacyjny z ZUS? Powiem tyle, że jeszcze nigdzie nie pracowałam, ponieważ zachorowałam, jak jeszcze sie uczyłam.

Szanowna Pani,

Przede wszystkim muszę zwrócić uwagę na dość istotny fakt, że dość często bywają mylone dwa świadczenia: dodatek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne. Różnica między tymi świadczeniami polega na tym, że przyznawane są na podstawie różnych ustaw, dodatek jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podczas gdy zasiłek pielęgnacyjny wypłacają Urzędy Miasta/Gminy lub też Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Różnią się kwotą świadczenia, jak również grupą świadczeniobiorców. Świadczenia nie są przyznawane obligatoryjnie, lecz na wniosek osoby zainteresowanej. Natomiast ocenę i weryfikację, czy należy się Pani świadczenie, proszę pozostawić odpowiednim urzędnikom, właściwym co do miejsca zamieszkania, jak i organowi właściwemu odpowiedniemu świadczeniu.

Odnosząc się jednak do wymienionego przez Panią zasiłku pielęgnacyjnego, w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, rozdział 3 - świadczenia opiekuńcze - w art. 16.1. czytamy:

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku,
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia,
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:

  • osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego,
  • osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Szczegółowe informacje o zasiłku pielęgnacyjnym znajdzie Pani na naszym portalu.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje bez względu na wysokość dochodu osiąganego przez osobę niepełnosprawną. Obecnie wynosi 153 zł. Przysługuje bezterminowo albo do czasu ważności orzeczenia o niepełnosprawności.

Należy pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny (wypłacany przez gminę) przysługuje jedynie osobie, która nie pobiera dodatku pielęgnacyjnego wypłacanego przez ZUS.


Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992 z późn.zm.)
  • Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas