Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyzwiska od sąsiadki. Co robić?

02.09.2015
Autor: Karolina

Witam. Moja niepełnosprawna córka (6 lat) jest szykanowana, obrażana przez sąsiadkę. Wyzwiska: ułom, down, nienormalna są na porządku dziennym. Wyśmiewanie z nieporadności chodzenia czy mówienia. M. [imię do wiad. red.] jest upośledzona, ale jak na jej choroby naprawdę dużo rozumie. Mamy problem z wyjściem na dwór, bo mała zaczyna krzyczeć i płakać, mam wrażenie, że sie boi. Nie zaczepiam, nie prowokuję tej osoby. Nie reaguję też na zaczepki. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, gdyż odechciewa się wszystkiego. Łapię się już na tym, że jak jestem z córką sama i wychodzimy, to zaczynam się trząść ze zdenerwowania.

Szanowna Pani,

Opisana przez Panią sytuacja z całą pewnością wymaga interwencji i nie można pozostać obojętnym na krzywdzące zachowania.

Jeśli jakiekolwiek próby interwencji z Pani strony nie przynoszą rozwiązania, warto wiedzieć, że do ochrony dóbr osobistych odnosi się Kodeks cywilny. W art. 23 czytamy: „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, wizerunek, (…) pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.”

Art. 24 precyzuje, że:

„§1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba, że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.”

Proponuję, by skorzystała Pani z bezpłatnej porady prawnej najbliżej Pani miejsca zamieszkania. Mogą to być np.:

  • Biuro Porad Obywatelskich

          Polski Komitet Pomocy Społecznej

         ul. Dąbrowskiego 22/24, Szczecin

         Tel.: 91 852 53 56

         bpo.pkps.szczecin@gmail.com

         http://www.bpo.szczecin.pl/

  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR

          ul. Jarowita 2, Szczecin

          Tel.: 91 48 91 294

          od poniedziałku do piątku, w godz. 12:00-15:00

          Praktykowany jest wcześniejszy kontakt w celu umówienia wizyty.

  • Biuro  Porad Obywatelskich

         al. Wojska Polskiego 113, Szczecin

         Tel.: 667 854 944

  • Punkt Informacji Obywatelskiej, prowadzony przez Goleniowskie Centrum Wolontariatu

         Siedziba Goleniowskiego Domu Kultury, sala nr 25 (I piętro)

         Zapisy wyłącznie telefoniczne: 506 116 501

Proszę zwrócić się z prośbą o pomoc w napisaniu pisma skierowanego do osoby, która dopuszcza się niegodziwego zachowania, by zaniechała takiego postępowania.

Jeżeli pomimo ostrzegającego pisma sytuacja się nie zmieni, pozostaje skierowanie sprawy do sądu na drodze postępowania cywilnego.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas