Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sprawność po udarze mózgu - podejmij fizjoterapię!

08.09.2015
Autor: inf. pras.
logo otwartej dłoni, przy niej napis - Otwórz dłoń po udarze mózgu

Dziś, 8 września, obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii. To wydarzenie, które oprócz tego, że łączy wszystkie osoby zawodowo związane z fizjoterapią jest także doskonałą okazją do propagowania wiedzy o tej dziedzinie oraz podkreślenia roli, jaką fizjoterapia odgrywa w poprawie sprawności osób po udarze mózgu.

Dłoń ludzka jest fascynująca. Każda jest inna. Patrząc na nią można zbudować psychologiczny portret człowieka. Jednak przede wszystkim dłoń stanowi podstawowe narzędzie do wykonywania czynności manualnych. Dzięki niej możemy chwycić kubek z napojem, umyć zęby, odebrać telefon. W wyniku spastyczności, która jest częstym następstwem udaru mózgu, dłoń traci swoją dotychczasową sprawność, a tryb życia ulega diametralnej zmianie. Codzienne czynności stają się trudne do wykonania bez pomocy najbliższych osób.

Istota fizjoterapii

Nad następstwami udaru mózgu można jednak skutecznie pracować, a spastyczność może podlegać terapii – dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom i leczeniu jakość życia osoby po udarze może ulec poprawie. Jednak, aby to osiągnąć niezbędna jest fizjoterapia.

Program fizjoterapii jest zalecany jako podstawowe leczenie skutków udaru mózgu. Jest to wprawdzie proces długotrwały, jednak jego natychmiastowe podjęcie pozwala na osiągnięcie znacznej poprawy w zakresie utraconych funkcji oraz powrót do, przynajmniej częściowej, samodzielności. Fizjoterapia pomaga w przywróceniu siły mięśniowej, gibkości, zakresu ruchów, wytrzymałości, szybkości, koordynacji.

Fizjoterapia jest kluczową procedurą medyczną w procesie leczenia wielu grup pacjentów. U większości osób po udarze mózgu jest to działanie najważniejsze po opuszczeniu oddziału udarowego. Celem fizjoterapii jest przywrócenie osób chorych do dawniej pełnionych przez nich ról społecznych – zaznacza dr hab. Maciek Krawczyk, Członek Zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

O roli fizjoterapii z perspektywy pacjenta opowiada Pani Kasia: Moim zdaniem fizjoterapia po udarze mózgu jest jedną z podstawowych dróg do odzyskania sprawności. Dzięki niej mogę chwytać przedmioty, pisać te słowa, chodzić. Kiedy ćwiczę pod okiem mojej fizjoterapeutki, postępy są większe i jestem zmotywowana do lepszej pracy.

Przykłady ćwiczeń

Doskonałym uzupełnieniem zajęć z  fizjoterapeutą  są proste ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu.  Poniżej znajdują się przykłady trzech takich ćwiczeń, które mogą obniżyć napięcie w obrębie dłoni.

mężczyzna siedzi przy stole i pije napój z kubka

  1. Przy stole należy utrzymywać dłoń i przedramię w jednej pozycji. To ćwiczenie uczy kontrolować napięcie mięśniowe w obrębie dłoni i palców. Dłoń i palce nie muszą być w stu procentach wyprostowane.

mężczyzna siedzi na łóżku

  1. Siedząc na łóżku, należy utrzymywać niedowładną kończynę wyprostowaną w stawie łokciowym z wyprostowanymi palcami.

mężczyzna stoi przy stole

  1. Na blacie kuchennym lub stole należy ułożyć dłoń z wyprostowanymi palcami i spróbować powoli odwracać się tułowiem tak, aby dłoń nie odrywała się od stołu, a palce się nie uginały. Początkowo wystarczy, że obrót wykona się o kilka stopni.

Więcej ćwiczeń na stronie Fum.info.pl oraz Facebooku.

Kampania „Otwórz dłoń po udarze”

Aby pomóc pacjentom ze spastycznością Fundacja Udaru Mózgu oraz Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska prowadzą kampanię edukacyjną  „Otwórz dłoń po udarze”. Kampania kierowana jest do wszystkich osób, które w wyniku udaru mózgu zmagają się ze spastycznością kończyny górnej. Wbrew pozorom udar mózgu nie dotyka jedynie ludzi w podeszłym wieku. Coraz częściej ulegają im także osoby młode. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas