Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Hamlet na wózku? – to tylko kwestia czasu

08.09.2015
Autor: Mateusz Różański
przy stoliku siedzą prelegenci konferencji Warszawa Bez Barier

- Myślę, że jest to kwestia czasu, by takie osoby zaczęły występować na scenie. Jest to kwestia otwartości – mówi o aktorstwie osób z niepełnosprawnością Grzegorz Jarzyna, dyrektor artystyczny teatru TR Warszawa, jeden z najbardziej znanych i utalentowanych polskich twórców teatralnych. TR Warszawa jest jednym z partnerów tegorocznego Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier (WTKBB), organizowanego już po raz trzeci przez Fundację Kultury Bez Barier.

Głównym celem Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier jest promowanie takich wydarzeń i instytucji kulturalnych, z których korzystać mogą wszyscy – bez względu poziom sprawności. W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się ponad sto wydarzeń i to po raz pierwszy nie tylko w Warszawie, ale też w Krakowie, Słupsku, Łodzi, Legionowie, Bydgoszczy, Pruszkowie, Bielsku-Białej, Poznaniu, Katowicach, Stalowej Woli i we Wrocławiu.

- Od samego początku działalności Fundacji Kultury bez Barier chodziło nam o to, by nie tworzyć getta. Wszyscy są mile widziani na naszym festiwalu, nie tylko osoby z niepełnosprawnością. Naszym marzeniem jest to, byśmy wszyscy na jednej sali usiedli obok siebie i mogli wspólnie podyskutować o konkretnym wydarzeniu – mówiła Anna Żórawska, prezeska Fundacji Kultury Bez Barier, podczas konferencji zapowiadającej WTKBB, która odbyła się w TR Warszawa.

Anna Żórawska

Anna Żórawska, prezeska Fundacji Kultury Bez Barier

Samochodem do muzeum

Festiwal będzie trwać od 24 września do 4 października, a także w weekend od 9 do 11 października. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, uczestnicy festiwalu będą mogli skorzystać z bogatej i dostosowanej do różnych potrzeb oferty.

Będą to zarówno warsztaty, jak i przedstawienia w najbardziej prestiżowych warszawskich teatrach, pokazy filmowe, wykłady i oprowadzania po muzeach.

W tym roku po raz pierwszy osoby z niepełnosprawnością ruchową mają możliwość dotarcia na wydarzenia festiwalowe za pomocą udostępnionego przez jedną z firm motoryzacyjnych dostosowanego auta.

Grzegorz Jarzyna: dysfunkcja nie jest barierą w teatrze

Jednym z uczestników konferencji zapowiadającej festiwal był Grzegorz Jarzyna, dyrektor artystyczny teatru TR Warszawa, jeden z najbardziej znanych i utalentowanych polskich twórców teatralnych. Zapytaliśmy go o aktorstwo osób z niepełnosprawnością.

- Myślę, że jest to kwestia czasu, by takie osoby zaczęły występować na scenie. Jest to kwestia otwartości – mówił nam po konferencji. – Dla nas barierą jest bardziej profesjonalizm – sztuka aktorska – a nie ta czy inna dysfunkcja. Widzę miejsce dla osób z niepełnosprawnością we współczesnym teatrze – zapewniał reżyser.

Grzegorz Jarzyna

Grzegorz Jarzyna, reżyser, dyrektor artystyczny teatru TR Warszawa

Emocje, nie kanon

Grzegorz Jarzyna nie widzi też przeszkód, by aktorzy z niepełnosprawnościami występowali w jego przedstawieniach. Jego zdaniem to tylko kwestia scenariusza i odpowiedniego podejścia, którym dobrze byłoby zarazić także akademie teatralne.

- Moim zdaniem szkoły teatralne powinny być bardziej otwarte nie tylko na ten „kanon” cech młodych ludzi, przyjmowanych do grona przyszłych aktorów, czyli piękno, wysoki wzrost, idealne uzębienie i dykcja. Jeśli uda się przewalczyć to stereotypowe podejście, to akademie teatralne staną się bardziej otwarte na człowieka i nowe możliwości dla teatru – tłumaczył Grzegorz Jarzyna. – Najważniejsze, żeby aktor i jego emocje były prawdziwe i żeby umiał dobrze skomunikować się z widownią. Żeby nie udawał na scenie i żeby jego historia i opowieści były prawdziwe – dodaje.

Na afiszu: Hamlet na wózku

Reżyser nie widziałby też problemu w tym, by osoby z niepełnosprawnością występowały w rolach zarezerwowanych do tej pory dla osób pełnosprawnych.

- Hamlet na wózku to jest bardzo dobry pomysł – stwierdził Grzegorz Jarzyna. – To tylko kwestia czasu. Taka sztuka pojawi się na jakimś afiszu prędzej czy później.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas