Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pomoc dla studenta z lekkim stopniem

05.11.2015
Autor: Marek

Witam serdecznie. Posiadam lekki stopień niepełnosprawności, jest to układ ruchu oraz orzeczenie z powodu przewlekłej depresji klinicznej, leczonej od 17. roku życia bez większych efektów. Obecnie mam 29 lat. Z powodu choroby pracowałem zawodowo łącznie 2 miesiące, posiadam licencjat z pedagogiki resocjalizacyjnej. Niestety, PFRON-u osoby z lekkim stopniem nie interesują i wszelkie programy pomocowe są skierowane do osób z niepełnosprawnością z wyższym stopniem, tj. program Aktywny Samorząd, więc takie osoby jak ja są dyskryminowane. Pracodawcy też wolą zatrudniać osoby z wyższym stopniem, ze względu na korzyści, jakie z tego tytułu mają. Dla mnie, z moimi schorzeniami, jedyną nadzieją na znalezienie kiedyś pracy są studia wyższe, w związku z tym zwracam się z prośbą, gdzie i czy mogę uzyskać w tej kwestii pomoc? W jakich organizacjach mogę szukać pomocy?

Szanowny Panie,

W ramach programu „Aktywny samorząd” można uzyskać dofinansowanie kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium lub w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym / dziennym lub niestacjonarnym / wieczorowym / zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu). Ww. pomoc adresowana jest do osób ze znacznym i z umiarkowanym stopniem, zatem - jak Pan słusznie zauważył - nie może Pan korzystać w ww. programu.

Natomiast niepełnosprawni studenci mogą także korzystać ze stypendium specjalnego oraz stypendium socjalnego. Więcej informacji, dotyczących możliwości uzyskania pomocy materialnej przez studentów, znajdzie Pan na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas