Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ważność orzeczenia a odwołanie

20.10.2015
Autor: Alicja

Witam. Mam orzeczenie o stopniu lekkim do listopada br. W kwietniu br. złożyłam wniosek o ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności ze względu na pogorszenie stanu zdrowia. Z powodu przebywania w szpitalu termin komisji był przekładany i został ustalony dopiero na 08.09.2015. MZON odmówił wydania nowego orzeczenia. Złożyłam odwołanie, ale wyjeżdżam na leczenie uzdrowiskowe i pobyt ma trwać do końca października, więc nie będę mogła przyjechać na badanie. Wniosek o nowe orzeczenie powinnam złożyć miesiąc przed końcem starego. I stąd moje pytanie: czy mogę składać nowy wniosek, skoro trwa postępowanie odwoławcze? Co zrobić, gdy WZON utrzyma w mocy decyzję miejskiego zespołu? Po odwołaniu do sądu postępowanie będzie trwać nawet do roku, a stare orzeczenie w tym czasie straci ważność? Czy mam złożyć nowy wniosek z końcem listopada z nowym zaświadczeniem lekarskim i następnie składać kolejne odwołania? Czy mogą toczyć się równocześnie dwa postępowania odwoławcze w tej samej sprawie?

Szanowna Pani,

Odpowiadając na postawione przez Panią pytania, nie ma możliwości, by w jednym czasie prowadzić dwa postępowania w tej samej sprawie dotyczące tej samej osoby. Co należy zatem zrobić w Pani sytuacji? Należy poczekać na wydanie prawomocnej i wiążącej w skutkach decyzji w przedmiocie sprawy, wyczerpując tym samym wszystkie możliwości drogi odwoławczej.

W czasie postępowania odwoławczego - czy to w etapie przed- czy pozasądowym - traci się wszelkie przywileje wynikające z niepełnosprawności do czasu wydania nowego orzeczenia. Jest to tożsama sytuacja, kiedy osoba stara się o rentę i w wyniku przeprowadzonego badania komisja odmawia świadczenia, a sam wnioskodawca się odwołuje od decyzji do Sądu - wówczas postępowanie trwa miesiącami, a taka osoba pozostaje bez świadczeń rentowych.

Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas