Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pensje wzrosną. Jak zareagują firmy?

17.09.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
Ułożony z monet znak zapytania

Minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2016 r. wzrośnie o 100 zł i wyniesie 1850 zł brutto. Eksperci nie mają wątpliwości – wzrost płacy minimalnej od nowego roku wpłynie na rynek pracy osób z niepełnosprawnością.

Płaca minimalna od początku 2016 r. wzrośnie o 100 zł, czyli o 5,7 proc.

- Koszty płacy pójdą więc w górę, a dofinansowanie do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością zostanie na tym samym poziomie – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.PL. – W związku z tym obawiam się, że niektórzy pracodawcy mogą mieć problemy z terminowym ponoszeniem kosztów płacy, szczególnie jeśli nie uda im się podwyższyć stawek za usługi od 1 stycznia przyszłego roku.

Obecnie kwota dofinansowania do pensji pracownika z niepełnosprawnością nie jest uzależniona od płacy minimalnej i dla poszczególnych stopni niepełnosprawności wynosi odpowiednio: stopień znaczny – 1800 zł, stopień umiarkowany – 1125 zł, stopień lekki – 450 zł. Ponadto kwoty mogą być podwyższone przy każdym stopniu o 600 zł dla pracowników ze schorzeniami specjalnymi (choroba psychiczna, epilepsja, niepełnosprawność intelektualna, całościowe zaburzenia rozwojowe; wyjątek: pracownicy niewidomi – zwiększone dofinansowanie dla stopnia znacznego i umiarkowanego).

Wzrosną koszty zatrudnienia

Nie bez znaczenia będzie też zmiana przepisów, w myśl których od 1 stycznia 2016 r. ozusowaniu będą podlegać także umowy zlecenia.

- Może być tak, że pracodawcy odejdą od tych umów i będą zatrudniać osoby z niepełnosprawnością na umowy o pracę, gdyż to pozwoli im uzyskać dofinansowanie do ich wynagrodzeń, a tym samym choć trochę zminimalizować koszty płacy – dodaje Edyta Sieradzka. – Brak uzależnienia systemu dofinansowań do zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością od płacy minimalnej podwyższa koszty zatrudnienia, tym bardziej, że u większości osób niepełnosprawnych wynagrodzenie w umowie o pracę to płaca minimalna, która co roku jest podwyższana.

Będzie więcej umów o pracę?

Edward Kuczer, prezes firmy ochroniarskiej „Gwarant” z Opola, zatrudniającej ok. 600 osób z niepełnosprawnością, zaznacza, że wzrosną koszty płacy.

- Jestem za ozusowaniem umów, ale to dużo zmian w jednym czasie. Wszyscy wiedzą, że jest bardzo dużo pomysłów na ominięcie ozusowania umów, ale kto zabroni statystycznemu Kowalskiemu pracować za 100 zł przez 200 godzin? – pyta retorycznie.

Sam nie będzie zwalniał osób z niepełnosprawnością, jednak w jego ocenie mało który kontrahent podniesie stawki na usługi świadczone przez jego firmę.

- Myślę, że będzie bardzo duża podaż na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością od stycznia, prawdopodobnie lawinowo wzrośnie ich zatrudnienie na umowę o pracę. To może zmienić sytuację tak, że zwiększy się dofinansowanie do pensji osób z orzeczeniem, ale zwiększy się rynek ulg i PFRON popadnie w zapaść. Dlatego słuszne są prace nad art. 22 Ustawy o rehabilitacji, ograniczające ulgi – uważa Edward Kuczer.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • niepełnosprawny
  Jan Lamecki
  31.05.2016, 17:57
  mam grupę 02-p pracuje w zakładzie pracy chronionej niby z przepisów wynika że z PEFRON jest większe dofinansowanie,ale inni pracownicy mają inne grupy np.05 gdzie mają mniejsze dofinansowanie ,jak to się ma do rzeczy jeśli zarabiamy tak samo,proszę odpowiedzeć na moje pytanie
  odpowiedz na komentarz
 • Kombinatory
  Kurek Sznurek
  07.02.2016, 14:23
  Moim zdaniem to powinni zlikwidować te dotacje na niepełnosprawnych bo to tylko się bogacą nieroby i cfaniaki na luckiej krzywdzie sam byłem tego przykładem pracował em w zakładzie pracy chronionej i np za 200 godzin najniższa krajowa i byliśmy zmuszani pod grożba utraty pracy do podpisywania imblanko wniosków z pefronu kilkadziesiąt razy i pewnego razu nie wyraził em zgody i nie podpisałam i mnie zwolnili pretekstem był taki że zachorował em i bylem kilka dni na zwolnieniu zapalenie płuc no to pytam poco zatrudniają chorych ludzi jak 5 dni na zwolnieniu i zwalniają to przez to że nie podpisałam ale dosyć to nam się należą te pieniądze abyśmy mieli na leki sprzęt rehabilitacyjny itd
  odpowiedz na komentarz
 • Praca dla niepełnosprawnych z I grupą.
  iri11
  17.10.2015, 10:55
  Mam piersszą grupę i zakład pracy obok, nie chcą mnie zatrudnić bo im się nie oplaca zadóżo biurokracji.
  odpowiedz na komentarz
 • rynek pracy niepełnosprawnych w roku 2016
  Mariusz
  08.10.2015, 18:46
  jestem ososobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym osobą które pracuje a moja żona też jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym i nie pracuje i jest zarejstrowana w urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy .Powinny powstać zakład aktywności zawodowej w powiecie drawskim lub warsztaty terapi zajęcioweji by kobiety z powiatu drawskiego znalazły się na trudnym rynku pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • Pensje wzrosnął
  Maciej
  20.09.2015, 08:45
  Banda złodziejii , już płacze , firmy sprzątające i ochrona dostają pieniądze od właściciela obiektu za ochronę , czy sprzątaniedofinansowanie PFRON , i w ten sposób mają pracownika za darmo, mają wymagania (tylko stopień znaczny (najlepiej tzw: specjalny , a jakże!! ) , umiarkowany ( specjalny) , mają jeszcze czelność otwierać gęby że im żle . Mam nadzieję że im "dokręcą śrubę" jeszcze bardziej , i również mam nadzieję że pieniądze zamiast do tych "pracodawców" , będą trafiać wprost do Nas ludzi niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Zamiast dofinansowywać
  witek
  19.09.2015, 01:51
  kombinatorów i oszustów powinni zabezpieczyć na godziwym poziomie wysokość rent ( w tym rent socjalnych) i pozwolić pracować niepełnosprawnym wg wskazań orzecznika w wymiarze i czasie uzgodnionym z ewentualnym pracodawcą, traktując to zatrudnienie jako element rehabilitacji społecznej
  odpowiedz na komentarz
 • minimalna płaca a minimalna renta
  basia
  18.09.2015, 08:58
  Skoro określono minimalną pensję za jaką można się utrzymać to jak można się utrzymać nawet za "średnią" rentę ok. 600 zł ? Może ktoś z posłów, którzy uchwalają wysokość rent zechce zrobić biznesplan jak za to przeżyć?
  odpowiedz na komentarz
 • 1 grypa a praca w 2016
  Michał
  17.09.2015, 21:27
  w dniu wczorajszym rozmawiałem ze swoim kierownikiem i dowiedziałem się że od 01.01.2016 ma wejść przepis że inwalidów z 1 grupą nie wolno zatrudniać. są całkowicie niezdolni do pracy i koniec. Po pierwsze czy są całkowicie niezdolni jest napisane w orzeczeniu, po drugie przepis sam w sobie jest idiotyczny chyba że dadzą minimum 2500 netto renty bez względu na rodzaj renty (wypadkowa, socjalna itp.) Ale pytanie brzmi czy są jakieś prace albo czy jakiś przepis o zakazie pracy rencistów z 1 (znaczną) grupą ma wejść? Pozdrawiam Mi
  odpowiedz na komentarz
 • praca
  basia
  17.09.2015, 19:56
  co z tego jak ze stopniem lekkim nie przyjmuja
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas