Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poznaliśmy Lady D. 2015

23.09.2015
Autor: Mateusz Różański, fot. A. Kuśmierz
wszystkie nominowane kobiety oraz organizatorzy na jednym zdjęciu

- Mówią o nich, że należą do płci słabszej, ale siły i woli życia mogą pozazdrościć im wszyscy. Mówią o nich, że są z niepełnosprawnością, ale zapał i determinacja, z jakimi radzą sobie z przeciwnościami losu, pokazuje zupełnie co innego – tak o tegorocznych zdobywczyniach tytułu Lady D. mówiła posłanka Bożena Szydłowska, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet. Kolejna już edycja konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek udowadnia, że Polki z niepełnosprawnością to prawdziwa awangarda, jeśli chodzi o przełamywanie barier – i fizycznych, i mentalnych.

Ideą konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek jest nagradzanie wybitnych osiągnięć kobiet z niepełnosprawnością. Jego pomysłodawcą jest Marek Plura, który w 2002 r. zorganizował pierwszą edycję konkursu na Śląsku. Dziś w konkursie wzięły udział panie z każdego województwa, w których wcześniej odbyły się etapy regionalne. Wielki finał miał miejsce w Sali Kolumnowej Sejmu 23 września 2015 r. pod patronatem Parlamentarnej Grupy Kobiet i Marszałek Sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

statuetki Lady Di.

- W ciągu tych kilku lat okazało się, że mamy wiele wspaniałych osób, które dzięki konkursowi mogą wyjść z ukrycia. Dowiadujemy się o tym, co robią, jakie biorą na siebie wyzwania – od kultury po sport, naukę i przedsiębiorczość – i że to, iż muszą się borykać z własnymi problemami, nie ogranicza ich w robieniu rzeczy wyjątkowych dla innych – mówiła nam o konkursie marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. – Dla mnie jest to nauka, że naprawdę trzeba wierzyć w to, co się robi – bariery są w naszej głowie. Tylko nasz charakter, nasza wyobraźnia nas ograniczają. Jeżeli jesteśmy do czegoś przekonane, to nasza dyspozycja czy ułomności nie są w stanie nam w tym przeszkodzić .

Jestem jednym z elementów

W tym roku do grona Lady D. dołączyło pięć nietuzinkowych kobiet, nagrodzonych w kategoriach „Dobry start”, „Kultura i Sztuka”, „Sport” „Życie zawodowe” i „Życie społeczne”. W tej ostatniej kategorii wyróżniono Beatę Wachowiak-Zwarę, Pełnomocniczkę Prezydenta Miasta Gdyni ds. Osób Niepełnosprawnych, laureatkę konkursu Człowiek bez barier 2011.

- To jest wyróżnienie zbiorowe. Wiele osób przyczyniło się do tego, że ja tutaj jestem. Ci, którzy mnie wspierają, angażują się w moje działania i inspirują mnie. To oni sprawiają, że mogę cokolwiek robić, bo sama niewiele bym zrobiła – tak o swojej nagrodzie mówiła nam Beata Wachowicz-Zwara.

Beata Wachowiak-Zwara
Beata Wachowiak-Zwara, Lady D. 2015 w kategorii „Życie społeczne”

Ta prawniczka, sportsmenka (wicemistrzyni świata w jeździe na monoski) i działaczka wielokrotnie udowadniała, choćby poprzez swoją działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością (również za granicą: w Albanii, Rumunii i Malezji), jak wiele można osiągnąć jako osoba poruszająca się na wózku. Dziś jako pełnomocniczka prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka, zawodowo zajmuje się likwidowaniem barier w przestrzeni miejskiej. Efekt – Gdynia uznawana jest za miasto wiodące, jeśli chodzi o dostosowanie do potrzeb osób z rożnymi niepełnosprawnościami.

- Mamy w mieście bardzo dobry klimat. Jest wielu ludzi, którzy ze mną współpracują i patrzą w tę samą stronę, co ja – i to jest najważniejsze. Ja jestem jednym z wielu elementów, które sprawiają, że Gdynia jest taka, jaka jest – mówi skromnie o swojej działalności Beata Wachowiak-Zwara.

O tym, jak bardzo to nadmorskie miasto przoduje w kwestii dostępności, świadczyć może to, że jego prezydent, Wojciech Szczurek, otrzymał podczas niedawnego Kongresu Osób z Niepełnosprawnością tytuł Ambasadora Konwencji. Przyznanie tytułu Lady D. Beacie Wachowiak-Zwarze jest w jakiejś mierze potwierdzeniem tych dokonań oraz jej w nich udziału.

Lady pracy się nie boi

- Jestem niezwykle wzruszona i zaskoczona tą nagrodą, bo to, co robię, a wspieram osoby z niepełnoprawnością w znajdowaniu pracy, a pracodawców w ich zatrudnianiu, to jest coś, co robię od bardzo dawna – mówiła wyróżniona w kategorii „Życie zawodowe” Agata Spała, businesswoman, trenerka i doradczyni zawodowa, a także założycielka nieformalnej grupy Klub Doradcy Zawodowego. – Robię to z sercem i z pasją i nigdy nie oczekiwałam za to żadnej nagrody. Jest mi tym bardziej miło, że zostałam doceniona – dodała.

Agata Spała
Agata Spała, Lady D. w kategorii „Życie zawodowe”

Agata Spała od czterech lat kieruje firmą, specjalizującą się w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, a także w organizowaniu szkoleń, dotyczących budowania zespołów z pracownikami z niepełnosprawnością. Od tego roku Agata Spała jest też partnerką konkursu Miss Polski na Wózku jako trenerka mentalna.

- Każda nagroda jest takim uhonorowaniem pracy, ale z drugiej strony daje kolejnego kopa motywacyjnego, który pozwoli lepiej realizować cele, które postawiłam sobie w życiu zawodowym – mówiła nam Agata Spała. – Chciałabym zupełnie zmienić podejście pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością i przekonać wszystkich tych, którzy mają obawy, którzy gdzieś się zastanawiają, czy warto, czy osoba z niepełnosprawnością będzie dobrym pracownikiem – mówiła laureatka.

Powrót do Sejmu

Żadnych wątpliwości nie zostawia wybór kapituły konkursu w kategorii „Sport”, w której triumfowała wielokrotna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich, łuczniczka Małgorzata Olejnik. Oprócz medali zdobytych w Atlancie (1996), Sydney (2000) i Atenach (2004), w swoim czasie także zdobyła zaufanie wyborców, którzy wybrali ją posłanką z list Samoobrony RP w 2005 roku. Po latach Małgorzata Olejnik wróciła do Sejmu, by odebrać w pełni zasłużony tytuł Lady D.

Małgorzata Olejnik
Małgorzata Olejnik, Lady D. 2015 w kategorii „Sport”

Z kolei jako artystkę i człowieka kultury wyróżniono malarkę Justynę Matysiak, osobę z zespołem Downa, tworzącą w stylu art brut. Tematyką jej obrazów są m.in. kobiece fantazje i marzenia. Jej prace wystawiane były w Polsce, Belgii, Czechach, Holandii, we Francji, na Słowacji . Znajdują się w wielu prestiżowych muzeach w kraju i zagranicą.

Justyna Matysiak
Justyna Matysiak, Lady D. w kategorii „Kultura”

Na dobry początek

Z myślą o młodych kobietach, które dopiero wkraczają w aktywne życie, a już mogą pochwalić się niemałymi osiągnięciami, tytuły Lady D. przyznawane są także w kategorii „Dobry Start”. W tym roku za taką kapituła konkursu uznała Paulinę Gruszecką, wokalistkę bluesową, kompozytorkę i autorkę tekstów, wielokrotnie nagradzaną w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Paulina Gruszecka
Paulina Gruszecka ze statuetką Lady D. 2015 w kategorii „Dobry Start”

- Dobry start to znaczy mieć na tyle dużo odwagi, żeby pokonywać te trudności, które życie przed nami stawia – zwłaszcza kobietom, które zostały dzisiaj nagrodzone – mówiła nam Paulina Gruszecka. – Wiemy, że życie dla nas nie jest łatwe, ale staram odnaleźć w sobie tyle odwagi, żeby stawiać czoła wszystkim trudnościom.

Marta Tomczyńska
Wyróżniona Marta Tomczyńska

Oprócz przyznania tytułów Lady D., kapituła konkursu postanowiła wyróżnić jeszcze dwie panie. W kategorii „Dobry start” wyróżniono wokalistkę Martę Tomczyńską, a w kategorii „Kultura i sztuka” – fotografkę i poetkę Agnieszkę Kołodziejczak.

Manifest aktywności

- Niezwykły konkurs, niezwykłe laureatki, a przede wszystkim – niezwykłe osiągnięcia – mówił po zakończeniu uroczystości prezes Integracji, Piotr Pawłowski, który razem z m.in. ministrem Jarosławem Dudą, senatorem Janem Filipem Libickim, prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz i prezes PFRON Teresą Hernik zasiadał w kapitule konkursu. – Lady D. to pewnego rodzaju manifest, pokazujący tym wszystkim osobom z niepełnosprawnością, siedzącym w domu i narzekającym na swoje życie, że ważne są możliwości, a nie ograniczenia. Dzisiaj zobaczyliśmy, że te możliwości pojawiają się, jeśli ktoś ma chęć zrobić ze sobą porządek i zrobić coś dla innych – podsumował prezes Integracji, która tegoroczną edycję konkursu objęła patronatem medialnym.

Agata Spała i Piotr Pawłowski
Piotr Pawłowski, prezes Integracji i członek kapituły konkursu Lady D., z nagrodzoną Agatą Spałą

Europejskie ambicje

Wszystkie pięć laureatek otrzymało od europosła Marka Plury specjalną nagrodę – wyjazd z pobytem do Brukseli, połączonym z wizytą w Europarlamencie.

- Serdecznie zapraszam wszystkie laureatki tegorocznej edycji do tego, by stały się ambasadorkami tego przedsięwzięcia w Parlamencie Europejskim w Brukseli, ponieważ razem z Parlamentarną Grupą ds. Osób Niepełnosprawnych chcemy, żeby Lady D. była konkursem europejskim – mówił Marek Plura. – Mam nadzieję, że za rok, kiedy się wszyscy tu spotkamy i będziemy cieszyć się kolejną ogólnopolską edycją, będziemy także mogli poznać datę pierwszej edycji w Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Wspierają nas