Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

07.10.2015
Autor: inf. pras.
kilkadziesiąt młodych osób na ulicy z tabliczkami: niepełnosprawny mówi, kocha, czuje

Siódmego października swoje święto obchodzi ponad 17 milionów osób, u których zdiagnozowano mózgowe porażenie dziecięce oraz blisko 350 milionów osób bezpośrednio lub pośrednio związanych z objawami tychże zespołów. Ponad połowa dzieci, żyjących z niepełnosprawnościami w Polsce to dzieci dotknięte mózgowym porażeniem dziecięcym, szacuje się, że jest to około 25 tysięcy osób.

Mózgowe porażenie dziecięce nie jest chorobą. Jest zespołem objawów, wynikających z trwałego uszkodzenia mózgu, znajdującego się w stadium nie zakończonego rozwoju. Uszkodzenie mózgu może polegać na ubytku tkanki nerwowej lub jej wadliwym funkcjonowaniu. U każdego małego lub większego pacjenta przebiegać może zupełnie inaczej, a wszystko zależy od stopnia uszkodzenia mózgu oraz momentu diagnozy. Lokalizacja uszkodzenia mózgu warunkuje deficyty różnych funkcji: ruchu, wzroku, mowy, funkcji poznawczej, emocjonalnej. Jedno jest pewne: im szybciej rozpoznane, tym wcześniej wdrażane są specjalistyczne ćwiczenia, a prawidłowo prowadzona terapia daje szansę na pełniejszy i lepszy rozwój psychofizyczny dziecka.

1 na 4 dzieci  z MPD nie mówi
1 na 3 dzieci z MPD nie chodzi
1 na 2 dzieci z MPD ma niepełnosprawność intelektualną
1 na 4 dzieci z MPD cierpi na epilepsję

kobiety ze Stowarzyszenia bawią się z dziećmi - na zdjęciu po namalowaniu rękami niebieską farbą na papierze ogromnego serca

Prawo równości obywatelskiej

Stowarzyszenie Budujemy Przystań w Radomiu wychodzi naprzeciw potrzebom tych osób. Celem organizacji jest zapewnienie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową oraz intelektualną wielopłaszczyznowych form edukacji i rehabilitacji prowadzącej do pełnej aktywności życiowej i społecznej. To pomoc i wsparcie rodzin, których bliscy mają niepełnosprawność. Stowarzyszenie rozwija działalność ich szkoły, realizuje różnorodne inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wyrównuje szanse, walczy o ich godność i miejsce w społeczeństwie.

Z okazji Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego Stowarzyszenie Budujemy Przystań stworzyło spot, który ma na celu pokazać i uświadomić społeczeństwu, że osoba z niepełnosprawnością MA PRAWO do pełnego i równego korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności na równi ze wszystkimi innymi obywatelami.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas