Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie a praca w nadgodzinach

12.10.2015
Autor: Patrycja

Witam, jestem pracownikiem z orzeczeniem o niepełnosprawnościw stopniu umiarkowanym. Lekarz medycyny pracy odmówił wydania mi zaświadczenia, że wyraża na moją prośbę zgodę pracodawcy na delegowanie mnie do pracy w godzinach nadliczbowych. Czy miał prawo to zrobić? Moja praca polega również na pracy - sporadycznie - w dni wolne ustawowo od pracy. Pozdrawiam, Patrycja

Szanowna Pani,

Rolą lekarza medycyny pracy jest określenie, czy pracownik może (albo nie) wykonywać pracę na danym stanowisku, które pracodawca charakteryzuje w skierowaniu na badania. Lekarz medycyny pracy może odmówić wydania orzeczenia o rezygnacji z ochrony czasu pracy pracownika posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności.

Pracownik lub pracodawca, który nie godzi się z treścią wydanego zaświadczenia lekarza medycyny pracy, może wystąpić, w ciągu 7 dni od dnia wydania zaświadczenia, za pośrednictwem lekarza, który wydał to zaświadczenie, z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania. Ponowne badanie przeprowadza się w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy, właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik. Natomiast jeżeli kwestionowane zaświadczenie zostało wydane przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy – w najbliższej jednostce badawczo-rozwojowej w dziedzinie medycyny pracy. Ponowne badanie powinno być przeprowadzone w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Ustalone na jego podstawie orzeczenie lekarskie jest ostateczne.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas