Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Udar mózgu i co dalej?

19.10.2015
Autor: Zofia

Proszę o informację, co robić dalej. Moja Mama miała 2 tygodnie temu udar móżgu, leży w szpitalu, jest w stanie ciężkim, udar był duży, skutkiem czego Mama ma porażenie prawej strony i nie mówi, nie wiadomo, czy rozumie. Zostanie wypisana ze szpitala niebawem i chcę ją zabrać do siebie, natomiast są jeszcze sprawy typu zrezygnowanie z mieszkania, w którym do tej pory mieszkała, nie chcę płacic czynszu, zwłaszcza że mama tam już nigdy nie wróci. Mama nie może podpisać mi pełnomocnictwa, bym mogła zająć się jej sprawami. Co mam robić w takim wypadku? Mam również inne pytania... Czy moja mama będzie miała orzeczenie o niepełnosprawności, czy mam się o to starać? Czy w tym przypadku jest inaczej? Jeżeli mam się starać, to jak? Mama stanie na komisję, jeżeli jest leżąca? Proszę o pomoc, jestem w tym zagubiona, a jak mama wyjdzie ze szpitala, nie bedę miała czasu na załatwianie tego wszystkiego. Dodam, że Mama ma 87 lat.

Szanowna Pani,

Rozumiemy, w jak trudnej sytuacji się Pani znalazła. Przed Panią jest jednak kilka ważnych spraw do rozwiązania.

Przede wszystkim zapewnienie opieki nad Mamą. W tej sytuacji warto złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności składa się w Miejskim/Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności w miejscu zamieszkania. Jeżeli osoba zainteresowana nie może uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby, uniemożliwiającej osobiste stawiennictwo (potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim), a lekarz – przewodniczący składu orzekającego – uzna posiadaną dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia, może być ona przeprowadzona bez badania, a orzeczenie wydane bez stawiennictwa osoby zainteresowanej.

Ulgi i uprawnienia przysługujące osobie z niepełnosprawnością przysługują przede wszystkim ze względu na stopień niepełnosprawności. Informacje o ulgach i uprawnieniach osoby z niepełnosprawnością znajdzie Pani na naszym portalu.

Zgodnie z przepisami, jeśli nie dysponuje Pani żadnym pełnomocnictwem, nie będzie Pani mogła załatwić żadnej sprawy urzędowej, np. podjąć decyzji dotyczących mieszkania Mamy, spraw rentowych, zgody na leczenie itp. Jeśli rokowania co do możliwości odzyskania przez Pani Mamę będą niekorzystne, być może będzie konieczne złożenie wniosku do sądu o ubezwłasnowolnienie. Na temat ubezwłasnowolnienia przeczyta Pani w artykule na naszym portalu.

Ponieważ postępowanie o ubezwłasnowolnienie może długo trwać (ok. roku), warto we wniosku o ubezwłasnowolnienie wnosić na czas trwania ww. postępowania o ustanowienie tzw. doradcy tymczasowego. Doradca tymczasowy jest przedstawicielem osoby, wobec której został złożony ww. wniosek.

Warto też wiedzieć, że opiekun osoby z niepełnosprawnością, jeśli rezygnuje z zatrudnienia, by sprawować osobistą opiekę nad osobą niepełnosprawną, może ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Więcej informacji o specjalnym zasiłku opiekuńczym znajdzie Pani na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas