Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zaległy zasiłek pielęgnacyjny

19.10.2015
Autor: Edyta

W marcu 2014 córka dostała orzeczenie o niepełn., w którym nie przyznano jej stałej opieki rodzica, czyli świadczenie pielęgnacyjne już nie przysługiwało, tylko zasiłek pielęgnacyjny. Odwołałam się od orzeczenia do wojewódzkiej komisji, która orzeczenie podtrzymała. Przez tan czas OPS zawiesił wypłatę i świadczeń, i zasiłku ze względu na odwołanie do wojewódzkiej komisji. Na dzień dzisiejszy, po dostarczeniu wyroku sądu, OPS stwierdził, że zasiłek nie będzie wyrównany, bo minęły 3 miesiące od wyroku. Myślałam cały czas, że to powinno być wypłacane na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. Na jakiej podstawie nie chcą wypłacić wyrównania od 2014 roku, skoro orzeczenia miały dostarczane? Czy to nie jest z ich strony nierzetelne postępowanie? Dlaczego informują mnie miesiąc po otrzymaniu wyroku, a w dniu składania orzeczeń w 2014 nic nie chciały mówić i robić? Czy mają do tego prawo?

Szanowna Pani,

Ustawa o świadczeniach rodzinnych określa zasady wypłacania m.in. zasiłku pielęgnacyjnego. Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Zatem decyzja wydana przez organ wypłacający świadczenia rodzinne wydaje się prawidłowa. Jeśli ma Pani wątpliwości, czy decyzja została wydana prawidłowo, należy złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas