Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Depresja a orzeczenie

23.10.2015
Autor: Ewa

Witam. Jak zaliczyć depresję? Do chorób układu nerwowego czy psychicznego? Leczę się u psychiatry. Staram się o orzeczenie o niepełnosprawności. Czy wystarczy zaświadczenie wydane przez psychiatrę dla lekarza POZ, czy muszę otrzymać specjalne zaświadczenie dla organów MZON? Wydanie go kosztuje aż 200 zł. Czy jest ważna data wydania go przez specjalistę, tzn. czy może być ze stycznia br.? Miałam zawał i wszczepiony stent, mam cukrzycę, zwyrodnienie kręgosłupa (RTG z 2009 r. wystarczy?), nadreaktywność pęcherza, nietrzymanie moczu, bezdech nocny, zawroty głowy. Staram sie o krótszy dzień pracy i dodatkowy urlop. Którą z tych dolegliwości potraktować jako zasadniczą? I kolejne pytanie: jaka jest ważność takich zaświadczeń wystawianych przez specjalistów?

Szanowna Pani,

Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy złożyć w siedzibie Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Do wniosku należy dołączyć:

  • dokumentację medyczną (karty informacyjne leczenia szpitalnego, dokumentację medyczną z przebiegu leczenia ambulatoryjnego, wyniki dodatkowych badań diagnostycznych, konsultacje specjalistyczne itp.);
  • zaświadczenie lekarskie – zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących, potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana – zaświadczenie takie ważne jest miesiąc od daty wydania i w tym czasie należy złożyć wniosek;
  • inne dokumenty mające wpływ na ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Zaświadczenie lekarskie, dołączane do wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wydawane jest wnioskodawcy nieodpłatnie. Natomiast w przypadku konieczności uzupełnienia dokumentacji medycznej i wykonania w tym celu określonych badań, koszty tych badań nie są finansowane przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, z wyjątkiem badań specjalistycznych przeprowadzanych w zespołach wojewódzkich.

Przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności bierze się pod uwagę ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza – przewodniczącego składu orzekającego, zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej oraz wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji, opis badania przedmiotowego, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących oraz rokowania odnośnie do przebiegu choroby. Dlatego oceny, które ze schorzeń jest podstawowym, dokona lekarz orzecznik.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas