Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Choroby a orzeczenie

23.12.2015
Autor: Zofia

Witam. Upośledzenie słuchu powyżej 40db, astma, jedna nerka z białkomoczem, żylaki kończyn, nadciśnienie, są podstawą do ubiegania się o orzeczenie? Obecnie pracuję jako pielęgniarka, ale jest mi coraz trudniej. Będę wdzięczna za informację. Dziękuję

Szanowna Pani,

Problemy zdrowotne, które Pani opisała w pytaniu, mogą być podstawą do wydania orzeczenia o niepełnosprawności, jednak o tym decydują lekarze orzecznicy.

Warto wiedzieć, że w Polsce funkcjonują dwa systemy orzecznictwa:

  1. Orzecznictwo do celów pozarentowych: o niepełnosprawności oraz jego stopniu decydują powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Należałoby się zgłosić do powiatowego bądź miejskiego zespołu w miejscu zamieszkania oraz złożyć wniosek o wydanie takiego orzeczenia. To lekarz orzecznik zadecyduje, czy takie orzeczenie Pani przysługuje. Jeśli tak, to określi on również jeden z możliwych stopni niepełnosprawności: lekki, umiarkowany bądź znaczny oraz przyczynę niepełnosprawności. Posiadanie takiego orzeczenia stwarza możliwość otrzymania różnych dodatkowych świadczeń przysługujących osobom niepełnosprawnym, np. zasiłku pielęgnacyjnego, ulgowych przejazdów środkami komunikacji publicznej etc.
  2. Orzecznictwo do celów rentowych: aby uzyskać orzeczenie do celów rentowych należy zgłosić się na komisję do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Orzeczenia ZUS oceniają zdolność do pracy i są podstawą do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego, czyli rent.

Z poważaniem,

Ewa Szwarcowska, doradca socjalny i pośrednik pracy w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas