Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Piotr Pawłowski Społecznikiem Roku 2015 tygodnika Newsweek Polska!

26.10.2015
Autor: inf. prasowa
Logo kampanii Newsweeka Społecznik Roku 2015

Piotr Pawłowski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja, oraz ksiądz Andrzej Augustyński, założyciel Stowarzyszenia Siemacha i Fundacji Demos, to laureaci Konkursu „Społecznik Roku 2015” tygodnika Newsweek Polska. Oprócz nich Kapituła wyróżniła trzy osoby. Wręczenie nagród głównych i wyróżnień odbędzie się w czasie Festiwalu Aktywności Społecznej 28 października 2015 r. w Warszawie w Teatrze Kamienica.

W czasie wydarzenia odbędzie się jubileusz 15-lecia programu „Działaj Lokalnie” i nagrodzenie najbardziej efektywnych Lokalnych Partnerstw Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Gościem specjalnym Festiwalu będzie Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

„Możliwości, których inni nie widzą”

W tym roku Kapituła konkursu Społecznik Roku tygodnika Newsweek Polska nagrodziła dwie osoby, o których Tomasz Lis powiedział, że „korzystają z możliwości, których inni nie widzą, tworzą nowe, innowacyjne, przełomowe rozwiązania problemów społecznych. Wprowadzając je na szeroką skalę sprawiają, że społeczeństwo wstępuje na wyższy poziom”.

Pierwszym laureatem jest Piotr Pawłowski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja – który otrzymał nagrodę za swoją walkę o świat bez barier w obszarze architektonicznym, cyfrowym oraz społecznym, w tym także zapewnienie każdej osobie niepełnosprawnej możliwości głosowania w wyborach powszechnych. Kapituła doceniła jego wieloletnie, skuteczne promowanie dostępności serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych, zgodnych ze światowymi standardami, nieustanne działania na rzecz zmiany przepisów prawnych dotyczących osób z niepełnosprawnościami w Polsce, szczególnie tych, które umożliwiają zatrudnienie i rozwój zawodowy.

Drugą nagrodę otrzyma w środę ksiądz Andrzej Augustyński, założyciel, przewodniczący Zarządu i dyrektor generalny Stowarzyszenia Siemacha oraz założyciel i prezes Fundacji Demos. Wśród jego zasług jest stworzenie trwałego systemu wsparcia rozwoju młodzieży dzięki prowadzeniu sieci innowacyjnych placówek na terenie całego kraju oraz systemowe działanie, w którym starannie łączy wychowanie, sport i terapię, zapewnia młodym ludziom wielowymiarowy rozwój i zwiększa ich szanse na pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym.

Wśród wyróżnionych w konkursie „Społecznik Roku 2015” znaleźli się Martyna Kaczmarek, założycielka i prezes Fundacji Dzień dla Życia, Jacek Gaworski, szermierz, założyciel Fundacji na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane i choroby nowotworowe – Pomóż Walczyć o Życie, oraz Władysław Ornowski, założyciel i prezes Fundacji Pomocy Społecznej na Rzecz Dzieci „Pan Władek”.

Zaczęli Kuroń z Szymborską

Konkurs o tytuł „Społecznika Roku 2015” tygodnika Newsweek Polska jest kontynuacją idei podjętej przez Fundację „POMOC SPOŁECZNA SOS” w 1997 roku. Zapoczątkował ją Jacek Kuroń, w odpowiedzi na prośbę Wisławy Szymborskiej o pomoc w podzieleniu się ze społeczeństwem pieniędzmi z literackiej Nagrody Nobla.

Celem konkursu jest pokazywanie aktywności osób i stojących za nimi organizacji w zmaganiu się z różnymi społecznymi problemami, nagłaśnianie przykładów obywatelskich postaw i brania spraw we własne ręce, bez oglądania się na pomoc instytucjonalną.

Nagrodę główną i wyróżnienia wręczą: Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska” (organizatora konkursu), Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (będącej partnerem głównym) i Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce (będącej partnerem merytorycznym).

Więcej informacji o nagrodzonych i wyróżnionych w najnowszym numerze tygodnika Newsweek Polska i na stronie www.spolecznikroku.newsweek.pl

Społecznicy łączą siły

Wręczenie nagród w Konkursie „Społecznik Roku 2015” tygodnika Newsweek Polska odbędzie się w czasie Festiwalu Aktywności Społecznej. Wydarzenie będzie okazją do podsumowania efektów 4. edycji programu Lokalne Partnerstwa PAFW.

- Projekty realizowane przez partnerstwa nie są przedsięwzięciami jednorazowymi. Ich członkowie uczą się skutecznie ze sobą współdziałać, co służy budowie i umacnianiu kapitału społecznego – mówi Jerzy Koźmiński, prezes PAFW.

Już od sześciu lat najaktywniejsi uczestnicy programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności tworzą w całej Polsce partnerstwa lokalne, składające się m.in. z organizacji pozarządowych, firm, społecznych liderów, samorządów i mediów, podejmujące działania przynoszące korzyści mieszkańcom lokalnych społeczności. Dotychczas zawiązało się 30 partnerstw, które swoim zasięgiem obejmują 73 gminy i prowadzą działania z zaangażowaniem ponad 400 partnerów.W czasie Festiwalu zostaną nagrodzone najefektywniejsze partnerstwa spośród tych, które brały udział w 4. edycji Programu.

15 lat Działaj Lokalnie

Program „Działaj Lokalnie”, obchodzący w tym roku jubileusz 15-lecia, to największy program grantowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W czasie Festiwalu nastąpi kulminacja całorocznych obchodów 15-lecia programu. „Działaj Lokalnie” jest realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, a jego cel to aktywizowanie lokalnych społeczności poprzez wspieranie projektów inicjujących współpracę mieszkańców wokół ważnych dla nich spraw.

- Wspólnym mianownikiem dofinansowanych projektów jest lokalna aktywność, dzięki której mieszkańcy nabywają nowe umiejętności, uczą się lepiej samoorganizować oraz reagować na nowe problemy – mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Festiwal Aktywności Społecznej będzie okazją do wyróżnienia Ośrodków Działaj Lokalnie certyfikatami spełnienia najwyższych standardów, a także ogłoszenia laureatów w konkursie „Opowiedz...” adresowanym do realizatorów dofinansowanych projektów.

Za pośrednictwem sieci 60 Ośrodków Działaj Lokalnie działających na terenie blisko 600 gmin, w lokalnych konkursach grantowych dofinansowywane są inicjatywy mieszkańców służące pobudzaniu aktywności społecznej, aspiracji rozwojowych i przyczyniające się do budowania kapitału społecznego. W realizację blisko 750 projektów zaangażowanych było łącznie blisko 3 miliony uczestników, w tym prawie 150 tysięcy wolontariuszy. PAFW przeznaczyła na dofinansowanie projektów lokalnych ponad 30 mln złotych, a ich łączna wartość, dzięki zaangażowaniu wkładu własnego grantobiorców, wyniosła prawie 53 mln złotych.


Więcej informacji na:

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas