Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o niepełnosprawności w wieku 70 lat

23.11.2015
Autor: Czesława

Uprzejmie proszę o poradę, czy jako osoba jednooczna (usunięte oko z powodu czerniaka) mam szanse na uzyskanie orzeczenia o niepelnosprawnosci? Mam 70 lat.

Szanowna Pani,

Problemy zdrowotne, które Pani opisała w pytaniu, mogą być podstawą do wydania orzeczenia o niepełnosprawności. O niepełnosprawności oraz jego stopniu decydują jednak powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Należałoby się zgłosić do właściwego dla miejsca zamieszkania powiatowego bądź miejskiego zespołu oraz złożyć wniosek o wydanie takiego orzeczenia. To lekarz orzecznik zadecyduje, czy takie orzeczenie Pani przysługuje, a jeśli tak, to określi on również jeden z możliwych stopni niepełnosprawności: lekki, umiarkowany bądź znaczny. Posiadanie takiego orzeczenia stwarza możliwość otrzymania różnych dodatkowych świadczeń, przysługujących osobom niepełnosprawnym, np. zasiłku pielęgnacyjnego, ulgowych przejazdów środkami komunikacji publicznej, skrócony czas pracy etc.

Dodatkowo należy nadmienić, że Pani wiek również nie jest przeszkodą w celu uzyskania stopnia niepełnosprawności.

Więcej informacji na temat orzekania do celów pozarentowych znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szwarcowska, doradca socjalny i pośrednik pracy w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas