Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pałac Kultury i Nauki

27.06.2003

Pałac Kultury i Nauki

pl. Defilad I, Warszawa
Tel. 0*22 656 60 00

Historia: Lata powstania: 1952-1955
Socrealistyczna budowla z ogromnymi renesansowymi detalami i gigantycznymi postaciami robotników i robotnic u podstawy - dar ówczesnego Związku Radzieckiego.

Obliczono, że przeciętnie w ciągu roku samych turystów zagranicznych odwiedza Warszawę blisko 5 milionów. Przebywają w naszym mieście 4-5 dni, zwiedzając najczęściej... co? Zamek Królewski, Łazienki, Wilanów, Stare Miasto i... właśnie Pałac Kultury. Nie jest to obiekt historyczny, ale wyjątkowy. Budowa pałacu trwała 1175 dni, od maja 1952 r. do lipca 1955 roku, wg projektu L. Rudniewa. PKiN miał być, według nich, połączeniem krakowskiego renesansu i warszawskiego klasycyzmu. Pałac jest darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Materiały do budowy wzięto m.in. z kamieniołomu koło Częstochowy, ale za wszystko płacili fundatorzy.

W 20 salach o różnorodnym przeznaczeniu odbywają się zjazdy, kongresy, imprezy estradowe, konferencje, wystawy, projekcje filmowe, sesje, sympozja, giełdy handlowe, pokazy mody, targi. Mieszczą się tu liczne instytucje kulturalne i naukowe: trzy teatry, Muzeum Techniki oraz Muzeum Ewolucji Polskiej Akademii Nauk. jest basen, Sala Kongresowa (odbywały się w niej m.in. zjazdy PZPR, ale także wielkie koncerty), obecnie jest to przede wszystkim sala koncertowa - dostępna. W Pałacu Kultury wynajmowane są też pomieszczenia na biura.

Na 30. piętrze pałacu, na wysokości 114 metrów mieści się ogromny taras widokowy i kawiarnia "Trzydziestka" (dostępna). Wjazd szybką windą trwa tu tylko kilkadziesiąt sekund. Widok na całe miasto jest naprawdę imponujący - w pogodne dni widać najdalsze zakątki miasta. Na szczycie Pałacu znajduje się olbrzymia iglica z 15 antenami (m.in. TVP S.A., Telekomunikacji Polskiej). Dzięki niej Pałac osiąga 234 m wysokości.

31 grudnia 2000 r. ówczesny prezydent Warszawy, Paweł Piskorski uroczyście uruchomił na wieży największy w Polsce i najwyższy na świecie Zegar Milenijny. Jego średnica wynosi 6 m 30 cm. Został umieszczony z czterech stron Pałacu Kultury i Nauki na elewacji 42 piętra, czyli na wysokości ponad 165 m. Tarcze zegara wykonane zostały z aluminium. Każda z nich waży 450 kg. Czas na nim można odczytać z odległości nawet 5 km. "Mam nadzieję, że ten zegar będzie odmierzał Warszawiakom tylko szczęśliwe chwile!" powiedział wtedy prezydent naszego miasta, a my mamy nadzieję, że turystom tym bardziej.

Wejście: Drzwi o szerokości: 120 cm. Windy (z obsługą) o szerokości: 95 cm, głębokości: 140 cm. Winda zewnętrzna, z lewej strony głównego wejścia do Pałacu; wewnątrz windy przyschodowe. Gastronomia: Kawiarnia "Trzydziestka" na 30. piętrze - 2 stopnie. Restauracja Pałacowa dostępna.
Toaleta: Dostępna - na poziomie -I. Szerokość drzwi: 100 cm.

Źródło: Turystyka bez barier - Przewodnik turystyczny dla osób niepełnosprawnych mających problemy z poruszaniem się - Warszawa

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas