Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy na każde wydarzenie muszą być ulgowe bilety? Niekoniecznie…

12.11.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
grafika czerwonych 50 procent

Kto ustala zasady kupna biletów zniżkowych dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów na różnego rodzaju imprezy? – pyta nas pani Ewa, nasza Czytelniczka. Wybierała się bowiem ze swoim siostrzeńcem z niepełnosprawnością na jedno z wydarzeń organizowanych na Stadionie Narodowym w Warszawie i była zaskoczona, że żadnych zniżek nie ma. Pytanie: czy muszą być?

Rzeczywiście, na imprezach kulturalnych często zdarzają się zniżki dla osób z niepełnosprawnością. Zgodnie z przepisami, obowiązek wprowadzenia ulgowych biletów dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, a także m.in. rencistów i emerytów, mają np. muzea państwowe. Impreza na Stadionie Narodowym jest jednak inicjatywą prywatną i tego typu przepisy nie mają tu zastosowania.

Zasady ustala organizator

Choć obszar ten nie leży do końca w gestii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, uzyskaliśmy tam informację, że generalna zasada jest taka, iż każdy organizator sam ustala zasady udzielania zniżek na imprezy przez siebie organizowane.

Nie ma zatem żadnych regulacji prawnych, które by nakładały na danego organizatora obowiązek sprzedaży biletów ulgowych dla osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów czy asystentów.

- Zawsze organizator imprezy i przestrzeni sam ustala warunki dostępności i cennik – wyjaśnia nam Katarzyna Pieńkowska, naczelnik Wydziału Prasowego m. st. Warszawy. – Miasto nie ma prawa ingerować w takie ustalenia. Inaczej sprawa się ma przy imprezach miejskich. Imprezy odbywające się w lokalach z bazy Niepelnosprawnik.eu – zawsze mają informację o dostępności, imprezy teatralne odbywające się w instytucjach miejskich – powinny mieć informację o dostępności (głównie dla osób niesłyszących, ale coraz częściej też architektonicznej), imprezy sportowe – w zależności od obiektu sportowego.

Katarzyna Pieńkowska zaznacza, że część warszawskich teatrów (np. Teatr Studio) ma zniżki dla osób z niepełnosprawnością. Większość teatrów w stolicy ma też od czasu do czasu w programie spektakle z audiodeskrypcją i zniżkowymi biletami.

- Imprezy, które organizuje Urząd m.st. Warszawy, takie jak np. Sylwester, Wianki, Warszawa jest Trendy, są dla wszystkich mieszkańców bezpłatne. Jeśli chodzi o imprezy sportowe, to na przykład cena biletu na Memoriał Kamili Skolimowskiej dla osoby niepełnosprawnej wynosiła 19 zł, czyli tyle, ile najtańszy bilet, a dla opiekuna 1 zł – mówi Katarzyna Pieńkowska.

Warto pytać

Maciej Piasecki ze spółki Eventim, organizującej duże wydarzenia, w tym na Stadionie Narodowym, podkreśla, że firma ta jest pośrednikiem w zakresie dystrybucji biletów, a nie organizatorem imprez.

- Pracujemy na pulach biletowych przekazywanych nam przez danego organizatora, do którego należy decyzja o możliwościach i miejscach biletowych dla osób z niepełnosprawnością – mówi.

Podkreśla, że większość nowych obiektów jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością i profesjonalni organizatorzy przygotowują zniżkowe bilety lub – jeśli ktoś o nie pyta – proponują indywidualne rozwiązania.

- Jako Eventim systemowo mamy przygotowane miejsca dla osób niepełnosprawnych na tzw. seat mapach obiektów oraz obsługujemy adres mailowy dedykowany zamówieniom dla takich osób – konkluduje.

Należy więc pamiętać o tym, że choć organizator nie ma obowiązku organizowania ulgowych biletów, zawsze warto zapytać o taki bilet dla osoby z niepełnosprawnością i spodziewać się indywidualnego podejścia do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dyskryminacja w ulgach
    Justyna
    17.11.2015, 18:08
    Nie rozumiem dlaczego są te ulgi. Mam jedynie lekki stopień ale mam też dziecko z którym nie mogę pójść do muzeum czy do zoo bo ulgi są dopiero dla tych z umiarkowanym stopniem. Albo ulgi dla wszystkich albo dla nikogo.
    odpowiedz na komentarz
  • DYSKRYMINACJA DOTYCZĄCA ULG W KOŁOBRZEGU.
    Inwalida i osoba o białej lasce
    13.11.2015, 11:24
    Pragnę poinformować, że państwo stosuje w różnych miastach różne przepisy dotyczące ulg przejazdowych i bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej i przed udaniem się do danego miasta państwo sprawia osobom niepełnosprawnym dużo trudu w poszukiwaniu odpowiednich przepisów ustanowionych przez dane miasto. Tak jest np. w Kołobrzegu, gdzie osoba niewidoma mająca legitymację Polskiego Związku Niewidomych lub legitymację osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym lub umiarkowanym opatrzonej symbolem niepełnosprawności "04-O" musi kupić bilet papierowy lub elektroniczny z ulgą 75% na przejazd autobusem miejskim, a bezpłatnie, jeśli posiada bilet elektroniczny spersonalizowany.
    odpowiedz na komentarz
  • a dlaczego ulgowe?
    Paweł
    13.11.2015, 10:21
    A czy może mi ktoś wyjaśnić dlaczego osoby niepełnosprawne mają ulgowe bilety na imprezy i środki transportu? Z czego to wynika? Bo nijak nie umiem sobie tego wytłumaczyć.
    odpowiedz na komentarz
  • stadion narodowy miejscem publicznym
    Jakub Woźniak
    12.11.2015, 23:54
    Witam. Nie zgadzam się bo Stadion Narodowy został wybudowany z publicznych środków. Wiec ja jako podatnik który płaci podatki i jestem niepełnosprawny powinien mieć możliwość kupna biletu ze zniżka. A organizatorzy tylko czyhają na kasę. Nie interesuje mnie to że ono zapłacili za wynajem Stadionu. Powinni dać tak hak inni zniżki. To jest jako przejaw wykluczamy ludzi z niepełnosprawnościami ze społecznego uczestniczenia w imprezach masowych. Zarówno Urząd Ochrony Konkurencji i Eventim się mylą. Tyle w temacie.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas