Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O chorobach psychicznych w programie „Misja Integracja”

12.11.2015
Autor: Monika Kamińska
Kamil Sipowicz w kampanii Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję. siedzi na ławce z twarzą schowaną w dłoniach

Depresja, schizofrenia, psychoza, nerwice oraz zaburzenia wynikające z uzależnień - to tylko niektóre choroby związane z psychiką. Według Światowej Organizacji Zdrowia choroby psychiczne będą wkrótce drugim największym problemem zdrowotnym ludzkości. Na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne cierpi obecnie 38 proc. Europejczyków. W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” rozmawiać będziemy o chorobach psychicznych, ich leczeniu, a także mitach i stereotypach z nimi związanych. Premiera 14 listopada br. o godz. 8:35 w TVP Regionalna.

Jak podają statystyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii, blisko 8 mln Polaków boryka się z różnymi zaburzeniami psychicznymi i ta liczba wciąż wzrasta. Ich przyczyną coraz częściej są: nadmierny stres, presja w pracy, stale rosnące wobec nas oczekiwania otoczenia, a także brak czasu na dobre, bezinteresowne relacje z ludźmi, które pozytywnie wpływają na naszą higienę psychiczną. W konsekwencji narażamy się na kryzysy i napięcia psychiczne, które skutkować mogą poważnymi zaburzeniami.

Piotr Pawłowski porozmawia z Lucyną Muraszkiewicz, psychologiem i prezeską Fundacji Pro Domo, specjalizującą się w terapii osób z zaburzeniami psychicznymi, o tym, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie psychiczne. Gość odpowie także na pytania: dlaczego takie choroby jak depresja czy schizofrenia są nadal w Polsce tematami tabu? Co państwo oraz my - jako społeczeństwo możemy zrobić, aby osoby chore psychicznie nie czuły wstydu z powodu swojej choroby i mogły normalnie funkcjonować?

Lucyna Muraszkiewicz

Lucyna Muraszkiewicz była gościem Piotra Pawłowskiego w programie "Misja Integracja"

Prowadzona przez Lucynę Muraszkiewicz Fundacja realizuje programy profilaktyki zdrowia psychicznego, prowadzi działania edukacyjne w celu oswajania społeczeństwa z tematem chorób psychicznych i przeciwdziałania stygmatyzacji społecznej osób chorujących psychicznie oraz promuje zdrowie poprzez rozpowszechnianie informacji na ten temat. 10 października br. Fundacja Pro Domo, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, zorganizowała głośny marsz solidarności z osobami chorymi psychicznie, który przeszedł ulicami Warszawy. Wzięły w nim udział osoby, borykające się z depresją i schizofrenią. Celem wydarzenia było pokazanie, że osoby z zaburzeniami psychicznymi, które są poddane odpowiedniej terapii, niczym nie różnią się od osób zdrowych. W dniu marszu, organizatorzy złożyli też petycję do premier Ewy Kopacz.

Prowadzący porozmawia z gościem także na temat przyczyn chorób psychicznych, mitów i stereotypów, które im towarzyszą oraz sposobów ich rozpoznania i leczenia.

- Dzisiaj wiemy, że w zaburzeniach psychicznych farmakoterapia jest podstawową metodą leczenia, ale nie jedyną. To co proponuje służba zdrowia w Polsce, to przede wszystkim leczenie farmakologiczne. Nie ma mowy o pełnej satysfakcji i zadowoleniu, jeśli równolegle nie włączymy procesów psychoterapeutycznych (…). Podstawową psychoterapią, której się w ogóle nie stosuje w Polsce jest psychoedukacja. Pozwala ona na przykład uczyć pacjenta kontrolować chorobę i obniżać ryzyko jej nawrotów (…). To, co na pewno możemy zrobić, to wyposażyć pacjenta w takie umiejętności, żeby potrafił odnajdywać pierwsze sygnały choroby i je zatrzymywać, nie dopuszczać do nasilenia, przez co zmniejszy ryzyko hospitalizacji – powiedziała Lucyna Muraszkiewicz.

mężczyzna w ciemnym pomieszczeniu podtrzymuje dłoniami swoje czoło

W programie zaprezentujemy kampanię społeczną „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. Jej celem jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy osób chorujących na depresję, których w naszym kraju żyje około 1,5 miliona. Ambasadorami kampanii zostały znane osoby, które doświadczyły depresji m.in. Andrzej Bober, Tomasz Jastrun, Joanna Racewicz i Kamil Sipowicz.

- Często słyszę „weź się w garść”, „zacznij medytować”, nawet dzisiaj słyszałem. To jeszcze bardziej rozdrażnia człowieka, bo ta osoba z zewnątrz nie ma zielonego pojęcia co to jest depresja, skoro tak mówi (…). Ludziom się wydaje, że depresja to jest taka przypadłość jak przeziębienie, to nie jest tak – powiedział Kamil Sipowicz, dziennikarz, historyk filozofii, poeta, autor książek.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:35 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 7:00 oraz 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org.


TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Nie ma sytuacji bez wyjścia!
    gustaw
    12.11.2015, 20:42
    Nie ma choroby przy dzisiejszej rozległej wiedzy i relacjach międzyludzkich aby z najbardziej dręczących przypadków wyjścia nie było. Podstawowa terapia to akceptacja samego siebie i szukanie sposobów aby być przydatnym drugiemu człowiekowi. Ludzie pełnosprawni muszą również uświadomić sobie, że ich wykres życia w zmienności pozostaje i powinni patrzeć na każdą osobę sposobem miłości bliźniego tak jak reguły religii nakazują i to jest prawda która zachowuje nas na wyznaczonym przez Boga poziomie pomiędzy niebem i ziemią. Prawdą też jest, że znieczulica okrutna w dzisiejszych czasach nastąpiła a do tego decyzje ekonomiczne hamujące rozwój rynku pracy nie sprzyjają wzmocnieniu poczucia wartości którego nadal miernikiem jest pieniądz. Narasta wykluczenie społeczne oraz przejmowanie obciążeń które muszą prowadzić do różnego typu dysfunkcji organizmu. Jest to mechanizm normalny w naturze i psychiatrzy z pewnością potwierdzą. Pokolenia obecne przechodzą najtrudniejszy okres ale i największą odpowiedzialność za zachowanie pokoju światowego oraz podnoszenie świadomości ogólnej z wiarą w dobrą przyszłość i tutaj wspomaganie wzajemne staje się koniecznością i wyznacznikiem czasu.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas