Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Aparat słuchowy - cudo XXI wieku!

12.11.2008
Autor: Tekst: Piotr Tajster, surdopedagog, osoba obustronnie niesłysząca, fot.: Chassenet/East News
Źródło: inf. własna

zdjęcie: badania słuchu dziecka, fot.: Chassenet/East NewsAparaty słuchowe to obecnie bardzo zaawansowane urządzenie elektroniczne. W dzisiejszym świecie producenci prześcigają się w miniaturyzowaniu tych urządzeń, aby były one jak najmniejsze, przy zachowaniu jak największej mocy wzmocnienia sygnału dźwiękowego. Oprócz odpowiedniego typu aparatu można wybrać sobie ulubiony kolor obudowy, czy dobrać do swoich potrzeb odpowiedni program słyszenia.

Dzisiaj największy aparat słuchowy jest wielkości spinacza, a wewnątrzkanałowych aparatów prawie w ogóle nie widać. Zapewniona jest najwyższa jakość dźwięku i to w większości różnych rodzajów aparatów. Każdy aparat jest objęty dwuletnią gwarancją producenta, więc nie trzeba się obawiać kosztów naprawy. Firmy, które specjalizują się w protezowaniu słuchu prowadzą też serwis i oferują pomoc w odpowiednim doborze aparatów słuchowych. Wszystko zależy od tego, jaki ma się ubytek słuchu w danym momencie i czego się oczekuje od aparatu.

Budowa narządu słuchu

Osoba słysząca tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy i nie zastanawia się jak to się dzieje, że słyszy różne dźwięki. Ucho ludzkie to tzw. narząd słuchu. Zaczyna się małżowiną uszną, następnie jest kanał słuchowy zakończony błoną bębenkową. Wszystkie te elementy są ściśle ze sobą powiązane.

Małżowina uszna zbiera otaczające nas dźwięki i przesyła je kanałem słuchowym do błony bębenkowej. Błona bębenkowa poprzez kosteczki słuchowe przesyła dźwięk do ślimaka, a ten - za pomocą nerwu słuchowego - do mózgu. Tak można ogólnie opisać drogę dźwięku.

Nasz narząd słuchu posiada pewien zakres, od którego słyszymy tony wysokie i niskie. Każdy dźwięk, który słyszymy ma swój poziomo głośności podawany w decybelach (dB).

audiogram ubytku słuchu 2

Historia aparatów słuchowych

Pierwszym aparatem słuchowym, używanym jako wzmocnienie dźwięków była tuba. Tuby najczęściej wykonane były z drewna lub kości (poroża) jeleni. W późniejszych czasach, ok. wieku XVII, tuby montowano na stałe np. przy stołach.

Przełomu w budowie aparatów słuchowych dokonał Aleksander Graham Bell w roku 1870. Bell miał niedosłyszącą żonę Mabel Hubbard. Teść Bella był bardzo zamożnym człowiekiem i gdy dowiedział się o jego pomyśle na skonstruowanie elektrycznego wzmacniacza słuchu zaproponował wynalazcy sfinansowanie badań. W ich trakcie Bell opatentował głośnik i mikrofon, które jednak z wielu względów nie nadawały się dla osób niesłyszących.

W ten sposób powstał telefon, który jest niezbędnym elementem życia w XXI wieku. Wynalazek Bella zapoczątkował dalsze badania na wynalezieniem aparatów słuchowych.

W późniejszym czasie zaczęto unowocześniać wynalazki związane z poprawieniem słuchu:

 • 1902 r. - wynaleziono pierwszą elektroniczną pomoc słuchową
 • 1953 r. - powstał aparat tranzystorowy
 • 1977 r. - pierwsze próby połączenia technologii analogowej i cyfrowej w aparacie słuchowym
 • 1986 roku powstaje aparat analogowy ze zintegrowanym procesorem cyfrowym

Dzisiejsze aparaty słuchowe wyposażone są w mikrofony kierunkowe, posiadają kilka kanałów i generatory szumu. Mają różne kształty i kolory aby można je było dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika.


Rodzaje aparatów słuchowych

Na świecie jest wiele rodzajów aparatów słuchowych, które mają różne funkcje i możliwości. Dzięki temu można dopasować aparat słuchowy bardzo dokładnie, biorąc pod uwagę zakres niedosłuchu oraz indywidualne potrzeby każdego niesłyszącego. Z całej gamy aparatów słuchowych wyróżniamy pięć podstawowych typów dostępnych na świecie:

Aparat słuchowy całkowicie wewnątrzkanałowy – CIC:

 • jest to najmniejszym aparatem słuchowym
 • jest prawie niewidoczny w uchu
 • przeznaczone są dla osób, które maja mały ubytek słuchu od 30-40 dB
 • dopasowywany jest indywidualnie do ucha
 • aparat dla osób, które mają wystarczająco duży przewód słuchowy
 • wymagają zręcznej obsługi ponieważ są bardzo małe

Aparat słuchowy wewnątrzkanałowy – ITC:

 • aparat umieszczony jest w kanale słuchowym
 • jest średniej wielkości
 • jest prawie niewidoczny w uchu
 • przeznaczony dla osób o ubytku słuchu w granicach 45-75 dB
 • baterie są większe i mają symbol 312
 • przeznaczone są dla osób z łagodnym i średnim ubytkiem słuchu

Aparat słuchowy wewnątrzuszny – ITE:

 • przeznaczone dla szerszego ubytków słuchu;
 • dzięki większemu rozmiarowi posiada większy wzmacniacz
 • baterie mają symbol 312
 • przeznaczony dla osób o ubytku słuchu w granicach 40-85 dB
 • aparat średniej wielkości prawie niewidoczny w uchu

Aparat słuchowy zauszny – BTE:

 • aparat umieszcza się za uchem
 • dźwięk dostaje się do kanału usznego przez rurkę i indywidualnie dopasowaną wkładkę
 • zaleca się je dzieciom, ponieważ są odporne na urazy mechaniczne
 • przeznaczone dla osób o ubytku słuchu w granicach od 85 dB i wyżej
 • zapewniają silniejsze wzmocnienie dźwięku

Aparat słuchowy zauszny – RITE:

 • aparat, w którym głośnik umieszczony jest w przewodzie słuchowym
 • słuchawka zakończona jest miękką mikrowkładką
 • przeznaczone dla osób o ubytku słuchu w granicach od 85 dB i wyżej
 • aparat zapewnia lepszą jakość dźwięku, a tym samym lepszy komfort słyszenia m.in. czystsze, bardziej dokładne dźwięki

audiogram ubytku słuchu


Aparaty słuchowe w Polsce

W Polsce jest duży wybór aparatów słuchowych. Istnieje kilka dobrych firm zajmujących się produkcją aparatów słuchowych m.in. Phonak, Starkey, Siemens, Oticon. Zdecydowanie nie należy kupować aparatów z wszelkiego rodzaju marketów wysyłkowych, ulotek itp. oraz takich firm, które nie mają swojej siedziby w dużych miastach i nie zajmują się serwisem sprzedawanego sprzętu. Może się to skończyć problemami z uwzględnieniem gwarancji czy serwisowaniem aparatów.

Dla przybliżenia gamy dostępnych na rynku aparatów słuchowych można przeanalizować sobie ofertę dwóch firm zajmujących się ich sprzedażą w Polsce:

AURIC Polska

Firma AURIC Polska w ofercie sprzedaży ma duży wybór aparatów słuchowych. Jednym z nich jest aparat o nazwie Destiny, który jest cyfrowym aparatem słuchowy powstałym dzięki najnowszej nanotechnologii. Procesor aparatu Destiny klasyfikuje i przetwarza dźwięki otoczenia za pomocą specjalnych algorytmów. Aparat słuchowy „uczy się”, jakie zwyczaje ma jego użytkownik, w jakich środowiskach akustycznych przebywa i odpowiednio zastosowuje właściwe wzmocnienie. Dzięki automatycznej adaptacji do różnych sytuacji akustycznych używanie aparatu staje się bardzo wygodne.

„Cechy Destiny to m.in. - łatwe przejście z jednego środowiska akustycznego do drugiego. Aparat automatycznie rozpoznaje ciszę, mechaniczne dźwięki, wiatr itd., posiada od 4 do 8 kanałów, od 8 do 12 pasm - w sumie od 12 do 20 regulatorów charakterystyki aparatu, aparat automatycznie dostraja się do rozmowy telefonicznej.”

AURIC Polska posiada również najnowszy cyfrowy typ aparatu słuchowego nazywany ZON. „Aparat ZON praktycznie ma wyeliminowane zwrotne sprzężenie akustyczne dzięki systemowi przechwytywania sprzężeń AFI, wprowadzono technologię zwaną Kierunkową Detekcją Mowy DSD, która zapewnia lepsze zrozumienie mowy w hałasie, posiada również Automatyczną Funkcję Telefoniczną ATR ZON, która samodzielnie wykrywa sygnał telefoniczny i zapewnia optymalne warunki do komunikacji przez telefon.” (Źródło: Starkey Destiny)

GEERS

Firma GEERS również oferuje duży wybór aparatów słuchowych. Aparat o nazwie Vibe ma kształt w żaden sposób nieporównywalny do tradycyjnego aparatu słuchowego. Vibe jest tak umiejscowiony w uchu, że wyglądem przypomina zestaw słuchawkowy. Jest pierwszym aparatem z 17 różnymi kolorami wymiennych osłon zatrzaskowych, włączając w to 3 różne desenie.

„Specjalny system gromadzi i zapisuje dane o preferencjach użytkownika w różnych sytuacjach akustycznych. Vibe posiada automatyczną redukcję hałasu, dzięki czemu mowa jest bardziej uwydatniona.”

Również aparaty o nazwie Intuis dostępne są w szerokiej gamie modeli i kolorów. W aparatach zastosowano sprawdzone technologie gwarantujące niezawodność i jakość.

„Wszystkie aparaty zauszne Intuis wyposażone są w unikalną, opracowaną przez firmę Siemens powłokę Nanocoating, która chroni je przed wilgocią, woskowiną, potem i wilgocią, Prawie każdy model z rodziny Intuis wyposażony jest w układ mikrofonów kierunkowych, który wpływa na poprawę rozumienia mowy w hałaśliwym środowisku, zastosowane najnowsze osiągnięcia techniki redukcji szumów czynią aparaty Intuis wygodniejszymi w hałaśliwym otoczeniu.”

Firma Geers oferuje system TEK współpracujący z aparatami słuchowymi. „Tek to pierwszy system umożliwiający współpracę różnych urządzeń. Tek daje możliwość nawiązania bezprzewodowego połączenia pomiędzy telefonami z Bluetooth, telewizorem, bezprzewodowe połączenie pomiędzy odtwarzaczami MP3, sprzętem stereo lub innymi urządzeniami muzycznymi oraz aparatami słuchowymi.” (Źródło: Geers)

Oprócz wyżej wymienionych firm specjalistyczną diagnozą i rehabilitacją słuchu w Polsce zajmują się Polskie Związki Głuchych (PZG), który maj swoje siedziby w dużych miastach w całym kraju.


Ceny aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe to niemały wydatek, ale możliwy do zrealizowania. Cena dobrego cyfrowego aparatu słuchowego zaczyna się od 800 zł, a kończy nawet na 10 tys. Różne firmy zajmujące się protezowaniem słuchu oferują aparaty w różnych cenach. Wszystko zależy od stopnia ubytku słuchu, osobistych wymagań i marki.

Ceny aparatu słuchowego zausznego BTE wahają się od 800 do 8 tys. zł. Podobnie jest z aparatami słuchowymi całkowicie wewnątrzkanałowymi – CIC, wewnątrzkanałowymi – ITC i wewnątrzusznymi – ITE. Tu ceny zaczynają się od 2 tys. zł i sięgają nawet 10 tys. zł. Najdroższy aparat słuchowy na rynku to RITE, z słuchawką w uchu, i w tym przypadku ceny średnio rozpoczynają się od 5 tys. zł.

Możemy się starać o refundację kosztów zakupu aparatu. Refundacją zajmuje się Narodowego Fundusz Zdrowia (NFZ). Równocześnie możemy się ubiegać o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Kwoty zarówno refundacji, jak i dofinansowania są zależne od kilku czynników m.in. wieku, zarobków i opinii o stanie zdrowia wystawionej przez lekarza laryngologa. Aby otrzymać dofinansowanie czy refundację należy się zgłosić do oddziału Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Narodowego Funduszu Zdrowia w miejscu zamieszkania. Możliwe kwoty dofinansowania - zarówno z PFRON-u jak i z MOPS-u - podane są w tabeli poniżej:

tabela z danymi o dofinansowaniu

Warto nosić aparaty słuchowe!

Aparaty słuchowe kojarzone są nadal z karą i innością. Osoby mające problemy ze słuchem bardzo często nie chcą ich nosić. Bez względu na wiek - dzieci, osoby dorosłe, czy starsze - wstydzą się aparatów słuchowych. Młodzież niesłysząca nie chce nosić aparatów, ponieważ uważa że to niemodne. Dorośli pytają „Jak będę wyglądał?”, a osoby starsze usprawiedliwiają się tym, że „w tym wieku nie są potrzebne”.

Dlaczego tak sądzą? Dlaczego czują się inne? Dlaczego wstydzą się nosić aparaty słuchowe, skoro wystarczy pomyśleć, że można dzięki nim swobodnie rozmawiać przez telefon lub słuchać muzyki, bez potrzeby używania dodatkowych urządzeń?

Informacje o aparatach słuchowych

Firmy zajmujące się sprzedażą aparatów słuchowych:

http://www.auric.pl
http://www.geers.com.pl

Producenci aparatów słuchowych:

http://www.phonak.pl
http://www.oticon.pl/pl
http://www.siemens-audiologia.pl
http://www.starkey.com.pl

Strony Polskiego Związku Głuchych:

http://strona.pzgwroclaw.az.pl
http://www.pzg.lodz.pl
http://www.pzgopole.pl
http://www.pzggdansk.pl
http://www.pzgpoznan.yoyo.pl
http://www.pzg.szczecin.pl
http://www.pzg.krakow.pl

Adresy stron poświęconych osobom niesłyszącym:

http://www.uslysz.pl
http://www.slaboslyszacy.pl
http://www.emiton.pl
http://www.slyszymy.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Nieaktualne dane
  Józef
  19.01.2020, 16:56
  Np. auric już się nie zajmuje aparatami słuchowymi. Teraz jest to starkey.com.pl
  odpowiedz na komentarz
 • hearing aid x3600
  norsal
  13.11.2019, 19:23
  hearing aid x3600 bez paragonu i adresu zwrotnego.niema wylacznika zate cene sa aparaty 2razy lepsze zladowarka i wylacznikiem
  odpowiedz na komentarz
 • aparat słuchowy
  Pioter99
  21.08.2018, 12:56
  Zna ktoś taki aparat słuchowy jak Hearing AID X3600? Przeczytałem o nim na stronie http://zdrowy-sluch.pl/jak-dobrac-aparat-sluchowy-my-mamy-odpowiedz/ i piszą o nim dużo dobrego
  odpowiedz na komentarz
 • Moje osobiste spostrzeżenia...
  Kwal
  27.03.2018, 21:41
  W czasach ciągłego pospiechu i sprowadzania wszystkiego do przeliczania na pieniądze, spotkanie człowieka, który jest pasjonatem swojego zawodu i hołduje zupełnie innym wartościom w życiu jest wielkim wydarzeniem. Jeżeli dodać do tego jeszcze ogromną wiedzę, anielską cierpliwość i uczciwość, śmiało powiedzieć można, że spotkaliśmy człowieka dużego formatu o bogatej osobowości i wysokiej etyce zawodowej. Bez wątpienia taką osobą jest Pani Ewa Chrapek Mistrz Protetyki Słuchu prowadząca swój gabinet "Acusticon"w Ośrodku Zdrowia przy kopalni "Pniówek" w miejscowości 43-251 Pniówek ul. Krucza nr. 12. Aparat słuchu powinienem nosić od czterech lat. Odwiedziłem w tym okresie kilka gabinetów lekarskich i protetycznych ale jakoś nie mogłem się zdecydować na zakup aparatu słuchu a to z prostego powodu...zarówno lekarze jak i protetycy traktowali mnie jak przedmiot, czego wręcz nie znoszę....Dopiero w gabinecie Pani Ewy Chrapek zostałem potraktowany jak człowiek i pacjent a nie klient. Bardzo dziękuję Pani Ewo.
  odpowiedz na komentarz
 • aparat słuchowy
  mar
  10.12.2017, 12:19
  Kupiłem aparat słuchowy KIND po kilku dniach słychać było jakieś gwizdy i w końcu nic nie słyszałem. Po kontroli Pani powiedziała, że należy je przeczyścić i na razie słychać, chociaż jedna słuchawka wypada z ucha. Za słuchawki zapłaciłem 3800 zł 1400 zł dopłata z NFZ. Uważam, że są okropnie drogie i do tego szybko baterie się zużywają.
  odpowiedz na komentarz
 • Witam,Mój tato jest uzytkownikiem aparatu KIND model Intiga 7 cena ok. 7000 zł.
  Koko
  05.05.2017, 13:07
  Witam,Mój tato jest uzytkownikiem aparatu KIND model Intiga 7 cena ok. 7000 zł od ok. 1 roku. Aparat ciągle psuje się-piszczy,szumi.Obecnie usłyszałam ,iz odesłano go do producenta. Finał jest taki. Aparat nabyty za niemałe pieniądze 90% czasu jest bezużyteczny. Zgroza.
  odpowiedz na komentarz
 • Kolosalne ceny aparatów słuchowych
  Zdzisław Szafranowski
  27.04.2017, 12:59
  Nie dziwcie się protetycy że ludzie z niedosłuchem nie noszą aparatów słuchowych. Nie noszą dlatego że się wstydzą tulko dlatego że ich nie stać na wydatek 3600 zł. Czy firma która produkuje te aparaty sprzedaje je po tak wysokiej cenie? Czy chohsztaplerzy którzy się na tym bogacą? Jak ma się koszt wyprodukowania prostego urządzenia jakim jest aparat słuchowy do średniej klasy telewizora kolorowego z różnymi dodatkowymi i urzadzeniami? 3600 zł. do 3600 zł. Tak właśnie Państwo dba o swój naród i jego zdrowie. Na ludzkim zdrowiu i słabości bogaci się. Bo człowiek chory, ułomny musi sobie od ust odjąć aby wykupic drogie leki, aparat słuchowy i jakoś żyć z tej nędznej emerytury. Gdzie tu jest Prawo i Sprawiedliwość, Bóg, Honor i Ojczyzna.
  odpowiedz na komentarz
 • wkladki uszne
  jerzy wiszynski
  31.08.2016, 12:46
  z powodu bardzo malych otworow usznych jest nie mozliwe dobranie wkladek mialem ich rozne rodzaje i ciagle wysowaja sie w czasie mowienia jedzenia a to powoduje ciagle gwizdy, czy jest mozliwosc inna jak plastikowe wkladki i ciagle ich trzymanie palcem, mam 83 lata i od wielu lat nosze aparat videx ciagle z tymi samymi problemami,prosze o pomoc.
  odpowiedz na komentarz
 • Słuchawki na kostki
  Tomasz
  13.07.2016, 23:37
  Czy macie słuchawki tylko na kość słuchową?
  odpowiedz na komentarz
 • kto napisał te bzdury???
  madameff - proteyk słuchu
  29.06.2016, 11:44
  aż żal czytać... dobry aparat słuchowy od 800,00 zł Geers i Auric? Tylko te 2 firmy znasz? od kiedy ucho lewe na audiogramie oznacza się na czerwono??? i do tego kółeczkiem??? i inne głupoty.... usuńcie ten artykuł, bo mnie boli
  odpowiedz na komentarz
 • Sprzedam Aparat słuchowy Oticon Safari 600SP
  Sławek
  16.07.2015, 21:02
  http://allegro.pl/aparat-sluchowy-oticon-safari-600sp-i5550358105.html Prawie nie używany, cena zakupu 3500 zł, sprzedaję za 990 zł.
  odpowiedz na komentarz
 • Ceny aparatów słuchowych
  Włodek
  19.05.2015, 22:09
  Możę powie mi ktoś dlaczego nigdzie nie można znaleźć cen aparatów słuchowych nawet przybliżonych cen. Czy z tą bandą państwo nie może zrobić porządku czy nie chce.
  odpowiedz na komentarz
 • Sprzedam aparat słuchowy Phonak Baseo Q 15 SP
  Ewa
  08.04.2015, 15:33
  Sprzedam aparat słuchowy zauszny Phonak Baseo Q 15 SP jeszcze 2 lata na gwarancji. Cena nowego 1790 zł. Posiada 4 programy, mikrofon kierunkowy, 4 kanały, Aparat jest wodoodporny i odporny na zapylenie w kolorze bezowym. Proponuję cenę 900 zł. do negocjacji.
  odpowiedz na komentarz
 • Aparaty słuchowe z fachową obsługą w dobrej cenie
  Barbara
  08.04.2015, 14:34
  Opisano w artykule tylko dwie duże firmy. Ja byłam w jednej z nich i uważam że ceny są tam wygórowane. Ja kupiłam miesiąc temu aparat ze słuchawka w uchu, bardzo mały i prawie niewidoczny aparat i kosztował mnie po odjęciu refundacji tylko 1.400 zł. Jestem bardzo zadowolona i do tego nikt go nie zauważą. Zakupu dokonałam u Pani Ewy Chrapek w Pawłowicach. Czułam się tam bardzo dobrze. Pani Ewa zna się na swoim fachu, wie gdzie i co wyregulować, aby noszenie aparatu było przyjemnością. Polecam.
  odpowiedz na komentarz
 • Sprzedam niedrogo aparat firmy Kind
  Grzegorz
  02.03.2015, 21:27
  Sprzedam niedrogo aparat firmy Kind do redukcji szumu. Aparat KINDswitch TRT kolor antracyt. Zakupiony w Niemczech w sierpniu 2014, cena nowych aparatow 850 euro za dwie sztuki. Prosze o propozycje ceny.
  odpowiedz na komentarz
 • Forum o apratach
  Adam
  01.03.2015, 18:35
  Znalazłem nowe ciekawe forum o aparatach słuchowych: naszprotetyk.pl/forum
  odpowiedz na komentarz
 • BrandVital
  Karol
  27.02.2015, 11:56
  Ciekawą ofertę aparatów ma firma BrandVital, specjalizują się w sprzedaży sprzetu rehabilitacyjnego, w tym aparatów. Mają bardzo konkurencyjne ceny. Sa na rynku chyba od niedawna, bo wcześniej nie natknąłem sie na ich ofertę. Aparat wyższej klasy za 2000 tys. to nie wygórowana cena.
  odpowiedz na komentarz
 • aparat słuchowy
  xj
  22.02.2015, 17:14
  chciałbym aby ktoś mi wyjaśnił taką sprawę , dostałem dofinansowanie do aparatu 1000 zł z NFZ i MPS 750 zł jak poszedłem załatwiać aparat to na wejściu już mi z tego 1000 zł zabrano 250 zł to zostało 1500 zł i ze w tej cenie mogę dostać aparat Milo 12 jakiś niemiecki , wziąłem go aby przetestować na tydzień po tygodniu okazało się że ma za małą regulację i dano mi drugi PHONAK milo SP i kazano mi dopłacić 420 zł , dowiedziałem się że aparat milo 12 to cena około 600 zł a PHONAK to 1000 zł zobaczcie jakie jest oszustwo , czy ktoś mógł mi coś poradzić w tym temacie nr Tel 530 850 100.
  odpowiedz na komentarz
 • fałsz
  mazurka
  09.11.2014, 18:16
  utrata słuchu to tragedia i nikt nie robi tego dodrowolnie ale pijakom przyznaje sie rente bo alkochoizm to choroba i to wymyslil madry czy debil
  odpowiedz na komentarz
 • nowe refundacje
  05.11.2014, 00:55
  proponuję uaktualnić informacje na stronie w tabelce. teraz NFZ dofinansowuje aż 700zł do 1 aparatu (a nie 560)
  odpowiedz na komentarz
 • Phonak -sprzedam
  grazyna
  08.08.2014, 13:22
  Sprzedam aparaty słuchowe firmy PHONAK Exelia SP zakupione w 2009 ,córka nosiła je przez okres 1,5 roku - cena do negocjacji ( cena zakupu była 17700)
  odpowiedz na komentarz
 • Aparat słuchowy cyfrowy Bernafon WIN 102
  07.08.2014, 10:38
  Kupiłam 3 lata temu cyfrowy aparat słuchowy zauszny Bernafon WIN 102 za cenę 2300,- Babcia założyła 3 razy . Tak bywa ze starszymi osobami. Aparat ma regululację glośności ,oprogramowania, eliminacje szumu z otoczenia. Jest w stanie idealnym. Chciałbym sprzedać za 630 zł.Myślę ,że dużo opuszczam.Mogę wysłać j pocztą jeśli ktoś z daleka.Płatność przy odbiorze. Chciałabym poznać Państwa zdanie na ten temat.Jest małe zainteresowanie. Czy za mało opisuję ten aparat? czy za dużo opuszczam czy za mało.Nie wiem na jaki aparat oczekują kupujący ? Może być byle jaki ,aby kosztował 100 zł. Pozdrawiam :-)
  odpowiedz na komentarz
 • Sprzedam
  Joanna
  30.07.2014, 13:52
  Mam do zaoferowania apart słuchowy firmy widex. Aparat widex model AIKIA. Rok zakupienia to 2008.Posiadam zaświadczenie o tym iż te aparat działa firma widex mi je wydała.Aparat jest 2 razy założony. Ten aparat pozwala użytkownikowi odprężyć się i zapomnieć o aparacie słuchowym jest nie widoczny w uchu Ponadto Wspomne iż wkładkę wewnątrz uszną mozna dopasować do każdego ucha.Wystarczy iść do salonu z aparatami tam wezmą miarę ucha i zamówiła odpowiednia.Proszę o kontakt telefoniczny 730019515 Cena podlega negocjacji Cena 1000 zł
  odpowiedz na komentarz
 • zwrot kosztów
  sałach
  01.07.2014, 10:49
  Nabyłem aparat słuchowy cyfrowy firmy Destiny za 1600zł. Mam 87 lat,ale żadnych legitymacji o niepełnosprawności,po prostu z wiekiem pogorszył mi się słuch i pytanie;czy istnieje jakaś możliwość zwrotu kwoty poniesionej przeze mnie?
  odpowiedz na komentarz
 • ankieta
  anonim
  23.06.2014, 10:40
  Witam, Proszę o wypełnienie krótkiej ankiety dosłownie kilka pytań z góry dziękuje Państwu: http://www.ankietka.pl/ankieta/154788/witryny-sklepowe-preferencje-konsumentow .html
  odpowiedz na komentarz
 • aparat słuchowy firmy KIND PRADO HP zakupiony w odziale KIND
  niezadowolony klient-firmy Kind-aparaty słuchowe
  09.06.2014, 08:28
  Witam forumowiczów, moja mam jest użytkownikiem aparatu słuchowego firmy KIND PRADO HP, za 3.500zł. Aparat jak się okazało po pierwszych dwóch tygodni od zakupu wrócił do serwisu celem przeprogramowania. Niestety ciągle moja mama nie była z niego zadowolona. Obecnie znów wrócił z serwisu i myślę że znowu trzeba zgłosić, że z nim coś nie tak. Od Pani sprzedającej usłyszałam, że ten typ aparatów jest ferelny, więc go już nie sprowadza. A co z tymi co zakupili ferelny badziew, za niemałą kwotę? Będę pisać pismo oficjalne do firmy w Poznaniu. Odradzam fimę Kind- ceny wysokie, wybór kiepski, jakość słaba ale obługa doskonała w wciskaniu drogich aparatów. A co ciekawe w internecie brak negatywnych opinii na ich temat.W punkcie Kind ABY zakupić aparat to oferują tylko w kwocie 4,500 i wyżej.
  odpowiedz na komentarz
 • ----
  Monika
  01.06.2014, 12:44
  Witam, orientuje się ktoś może czy aparat słuchowy analogowy można przerobić na cyfrowy, poprzez podłączenie go np. pod jakieś urządzenie? Bo mam aparat analogowy i nie wiem czy on nie był przypadkiem przerobiony na cyfrowy... Dziękuje bardzo za każdą informacje. Pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • Specjalista elektronik i informatyk
  Tomasz
  17.05.2014, 05:56
  Drodzy wspolcierpietnicy. Znam sie na tych aparatach jak malo kto, bo sam jestem przgluchawy i moja specjalnoscia jest elektronika i software. Jasne, ze jest postep od czasu trabki sluchowej, ale te aparaty to zadne cudo techniczne, sluza tylko do robienia pieniedzy i to w cudownych ilosciach. Im artykul jest bardziej potrzebny do zycia tym bardziej cena nie odpowiada nakladowi pracy i srodkow do jego wyprodukowania. Podobnie jak okulary, znane od setek lat, technologia opanowana i prosta a ciagle kosztuja "majatek". Poprostu zmowa mafi rzadzacej i kontrolujacej panstwo, nie tylko Polske, tak jest na calym swiecie.
  odpowiedz na komentarz
 • Sprzedam Aparat Słuchowy Siemens Chroma SP (Cielo 2)
  Rafał
  04.05.2014, 12:23
  http://olx.pl/oferta/aparat-sluchowy-siemens-chroma-sp-cielo-2-CID628-ID5O5n3. html#42d29c51ba;promoted
  odpowiedz na komentarz
 • skąd tak wysokie koszty...
  Marek
  15.03.2014, 02:33
  Dlaczego aparat słuchowy jest taki drogi? Bo zaawansowana elektronika? Nie, bo to wyrób "medyczny". To czarodziejskie słowo potrafi zwiększyć wartość zwykłego produktu nawet kilkanaście razy. Przykłady: zwykła umywalka za 150zł z syfonem za 15zł ale z ręczną regulacją wysokości kosztuje 9tys zł. Wanna akrylowa z otwieranymi drzwiczkami z boku to ok 8tys zł. Za co? Co tam tyle kosztuje? Ano przeznaczenie "dla niepełnosprawnych". Podobna sytuacja jest w przypadku aparatu słuchowego. Rzeczywisty koszt elementów do wykonania najbardziej skomplikowanego aparatu nie przekracza zapewne 200zł. Nie oszukujmy się - elektronika do cyfrowego przetwarzania dźwięku w dobie współczesnej technologii to rzecz bardzo prymitywna i tania. W tym przypadku określenie "zaawansowana technologia" to duża przesada. Drugie tyle niech kosztuje uzyskanie przez producenta odpowiednich atestów. Następne 200 to powiedzmy koszty wyprodukowania - chyba, że to chińszczyzna - wtedy koszt wyprodukowania spadnie do 50zł. I jeszcze 100% zysk+dystrybucja daje kwotę ok 800zł. Ale dlaczego tak tanio? Przecież to wyrób "medyczny". Jak emeryt nie ma już innego wyjścia to wyciągnie odłożone na trumnę złotówki i w zębach przyniesie te 3 do 5 tysięcy. A potem dostanie refundację - 600zł. O! to by znaczyło, że NFZ doskonale wie jaka powinna być rzeczywista cena tego urządzenia. Szacun!
  odpowiedz na komentarz
 • oszustwo technologiczno cenowe ??
  wilderwein
  12.03.2014, 17:29
  Zmuszony zostałem do zagłębienia się w temat aparatów słuchowych ponieważ moja mama ma obecnie bardzo słaby słuch i należało coś z tym zrobić ... Pierwsze co zwala z nóg to cena .. 1000,2,3-5 tys złotych :))) ale ok refundacje 1800 nie ma problemu damy radę :) Alternatywą jest jakiś analogiczny badziew chiński który faktycznie rzadko nadaje się do użytku Cała rzesza dobrze słyszących osób na co dzień korzysta z wspomagaczy słuchowych , rożnego rodzaju słuchawek, mikrofonów itp . elementy konstrukcyjne są w nich od dawna miniaturowych rozmiarów. Korzystając z telefonu nie mam żadnych pisków i przekłamań świetnie słychać. Skupię się na aparatach zewnętrznych bo to na prawdę jest skandal i zmowa cenowa. Jak zwykle kiedy w grę wchodzi 'urządzenie medyczne' firma, producent, sprzedawca robi mądrą minę i pierniczy od rzeczy jaka to jest wysoka jakość, technologia, ile osób nad tym pracowało , ile testowało ... bzdura. Mam nadzieję ze będziecie właśnie oburzeni chociaż powinniście sie wstydzić szczególnie producenci aparatów cyfrowych ... bo zarabiacie na tych najbardziej potrzebujących ( nic nowego niestety ) nie ma żadnego uzasadnienia cena tych aparatów , bardziej skomplikowana obudowa to nie wszystko w środku te same flaczki jak w słuchawkach telefonicznych , lepszy mikrofon i możliwość dostosowania kilku parametrów dźwięku .. ot i tyle ... ale zaraz nie tyle .. przecież mógłbym taki aparat zintegrować z telewizorem .. bezpośrednio z komputerem .. z moim telefonem , poza baterią mieć w środku mały akumulator który można ładować... no zapomnij :)))))) za taki wybryk trzeba zapłacić 8000 .. w telefonicznej słuchawce jest za 300 Komuś znów się popieprzyło i niedosłyszących uczy słuchać zamiast słyszeć. Po co zarobić uczciwie 1000 skoro można zarobić 2000 kłamiąc jak z nut ...
  odpowiedz na komentarz
 • Sprzedam aparaty słuchowe Oticon Agil Pro BTE 13 (2szt) Z GW
  orszulla
  05.03.2014, 14:33
  Witam, Mam do sprzedania dwa aparaty słuchowe Oticon Agil Pro BTE 13 (kupione dla synka z przeznaczeniem na prawe i lewe ucho). Aparaty zostały zakupione w maju 2012 roku w salonie firmowym Oticon przy Pl. Trzech Krzyży w Warszawie i są jeszcze na gwarancji (30 miesięcy od daty zakupu). Posiadam na nie fakturę VAT. Założone były dosłownie raz na ok. 2 godziny - na szczęście okazało się, że syn nie musi ich nosić, w związku z powyższym chciałabym je sprzedać. Wartość jednego aparatu tej marki to ok. 9234zł dlatego proszę o kontakt tylko osoby poważnie zainteresowane kupnem. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć i link do strony producenta z informacjami o produkcie (na chwilę zakupu były to jedne z najlepszych spośród aparatów słuchowych dostępnych na rynku - również dzięki łączności z np. telefonem komórkowym i innymi urządzeniami audio). Poniżej kilka informacji o aparatach ze strony producenta: http://www.oticon.pl/products/hearing-aids/performance/agil/inside-agil.aspx http://www.oticon.pl/~asset/cache.ashx? ... format=web‎ Do aparatów dorzucam 4 zestawy baterii (po 6 sztuk każdy). Aparaty są w oryginalnych opakowaniach wraz z instrukcją obsługi w języku polskim. Ze względu na wartość i charakter przedmiotu aukcji zalecam odbiór osobisty w celu sprawdzenia sprzętu (ewentualnie wizytę ze sprzętem u specjalisty w celu jego weryfikacji). Niestety z mojej strony 'od ręki' jest to możliwe tylko w Warszawie, Białymstoku lub Sochaczewie, ale jestem otwarta na sugestie. Możliwy jest zakup OBU aparatów lub JEDNEGO (analogicznie połowa ceny za komplet). Ceny są do delikatnej negocjacji. Oticon - firma Duńska założona w 1804 roku jest czołowym producentem aparatów słuchowych na świecie. Specjalizują się cyfrowymi aparatami nowoczesnej generacji i bardzo wysokiej jakości. AGIL – to pełna rodzina niewielkich, dyskretnych aparatów słuchowych. Aparaty te są odpowiednie do wszystkich rodzajów ubytków słuchu od łagodnych do bardzo głębokich. Aparat AGIL jest lekki, niewidoczny, elegancki, a oferujący korzyści najbardziej zaawansowanych bezprzewodowych rozwiązań aktualnie dostępnych na rynku. Unikatowy system Dźwięku Przestrzennego pomaga łatwo lokalizować dźwięki, a w czasie rozmowy Ochrona mowy ułatwia nadążanie za rozmówcą i rozumienie mowy.
  odpowiedz na komentarz
 • Aparaty słuchowe.
  Janusz
  29.10.2013, 16:05
  Nie wiem dlaczego piszący tu tak narzekają. Jestem mieszkańcem Leszna Wlkp. Noszę aparaty słuchowe od 2000 roku. Korzystam z usług firmy Audiofon. Zawsze tam była i jest super miła obsługa . Merytoryczna i nigdy mnie nie oszukano zarówno w cenie aparatu jak i konserwacji. Wręcz przeciwnie przypominano mi telefonicznie o przeglądach i nowych typach. Zasady dofinansowania też mi wytłumaczono podczas pierwszej wizyty dokładnie i wręcz wzorowo. Nie zatajano niczego. Od refundacji do odpisu od podatku. Na komisję d/s inwalidztwa wysłano mnie właśnie z punkty AUDIOFONU. Teraz kilka zdań na temat firmy GEERS. W Lesznie ta firma istnieje od kilku lat. W m-cu czerwcu przysłano mi zaproszenie na bezpłatne badanie słuch. W dniu 8. października 2013r. zjawiłem się w punkcie. Zostałem obsłużony profesjonalnie na super nowoczesnych urządzeniach. Ponieważ wcześniej miałem badania w AUDIOFONIE ciekawy byłem jak to wypadnie . Badania się tylko trochę różniły, ale co do zasady (ubytek słuchu) były zgodn. Pan protetyk zaproponował mi zakup aparatów zadusznych (do tego czasu noszę kanałowy i wewnątrz kanałowy)Nikt mnie nie naciągał na zakup . Wykonano mi odcisku wkładek dousznych i po ich wykonaniu wypożyczono b e z p ł a t n i e aparaty na okres 7 dni. Zakup najdroższych aparatów wręcz mi odradzał uzasadniając tym, że to w słyszalności niewiele pomoże, a koszt jest znacznie wyższy. Poinformowano mnie również , że refundację mogę otrzymać co 5 lat (jestem na emeryturze) a odpis od podatku (gdybym chciał je zakupić to mogę to robić co roku (sprawdzono w US). Nie wiem w jakich miastach mieszkają piszący na forum - ja podaję nazwę miejscowości. Jeżeli są tacy którzy naciągają (jak Państwo piszecie) osoby niepełnosprawne zarówno na cenę jak i jakość aparatów słuchowych to jest to przestępstwo.Jeżeli jest tak jak piszecie w Waszych miejscowościach przyjeżdżajcie do Leszna Wielkopolskiego 64-100 Leszno i tu gwarantuję, że zarówno w punkcie ADUDIOFONU jak i w GEERS będziecie obsłużeni profesjonalnie i beż oszustów. Serdecznie pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • aparat słuchowy to nie zwykły głosnik i mikrofon
  rozsadek
  27.08.2013, 20:18
  DO "ŻONA "I "ELEKTRONIK" Nie macie wiedzy na temat aparatów słuchowych i ich doboru do WADY SŁUCHU! To nie wina aparatu,że piszczą i są głośne itp.są źle dopasowane do wady słuchu.Drugi problem np.w aparatach wewnątrz kanałowych to dobrze wykonana obudowa,która nie ma prawa piszczeć. Ludzie są tak mądrzy...wiedzą,że aparat jest na gwarancji i piszczy mimo to krytykują i nie idą z reklamacją.Obudowa nieszczelna podlega wymianie i aparat zawsze można ustawić ponownie a nie wrzucać do szuflady.Na początku zawsze wydaje się głośniej,to normalne.
  odpowiedz na komentarz
 • ha ha ha ....
  żona
  26.08.2013, 23:32
  A mojemu mężowi (emerytowi) w Ełu "załatwiono" aparat słuchowy za 7 tysięcy !!! - rzekomo najlepszy na świecie, specjalnie dla niego dobrany i takie tam pierdoły sprzedał mu pan doktor. Oczywiście, że kupił tę bajke i ten aparat, który szumi, gwiżdże i też leży w szyfladzie. Tym co potrafią przekonać emeryta do zakupu tak drogiego aparatu życzę żeby jak najszybciej sami ogłuchli ....
  odpowiedz na komentarz
 • Tani Aparat
  Elektronik
  09.08.2013, 09:58
  Moja babcia dała się nabrać i kupiła sprzęt za 3500 tys.! Jak się o tym dowiedziałem to mało nie padłem z wrażenia. Potem jeszcze się okazało, że piszczy, szumi i zamiast do ucha nadaje się raczej do d..y. Babcia wrzuciła to do szuflady i więcej nie używała. Aparat słuchowy to nic innego jak mikrofon i słuchawka. Wszystko z bardzo prostą elektroniką. Nie rozumiem co tutaj ma kosztować tyle pieniędzy. Słuchawki do uszu są przecież dodawane za darmo do tel. komórkowych. Jednak pod nazwą 'aparat słuchowy' kosztuję krocie. Moja żona otarła się o firmę, która sprzedaje drogie aparaty. Miała tam pracować, ale kiedy dowiedziała się, że aparaty trzeba subtelnie wciskać emerytom niczym drogie gary czy pościel, to zrezygnowała. Kochani, zanim podejmiecie decyzję o zakupie drogich chińskich aparatów, zastanówcie się czy nie lepiej wypróbować chińskich aparatów oferowanych na serwisach aukcyjnych. Ceny zaczynają się od 25 PLN! Jeżeli się okaże, że ten tani sprzęt działa poprawnie, to nie ma sensu nabierać się na to samo chińskie badziewie za kosmiczną cenę.
  odpowiedz na komentarz
 • aparaty jako cudo
  janzio2
  28.04.2013, 06:28
  dla tych co maja głęboką wadę słuchu to aparat jest koszmarem ja na przykład mając aparat dwukanałowy słyszę koszmarnie głośno i co z tego nie rozumię mowy ludzkiej będąc w PZU musiałem z kobietą pisać i to jest tragedia obecnie będę dopasowywał aparat 5i10 kanałowy ale i tak jestem złej myśli czy jakiś dopasuje to jest bardzo młoda dziedzina i mimo tak szybo elektronika się rozwija to w kwestii aparatów słuchowych jest 100lat za murzynami
  odpowiedz na komentarz
 • Dzień dobry
  Michal Czerw
  02.02.2013, 23:08
  Zapraszam na www,microaudio.pl Co Państwo sądzą o aparatach analogowych? Bardzo proszę o opinie.
  odpowiedz na komentarz
 • dobry punkt
  Danuta
  29.01.2013, 12:04
  ja z kolei jestem zadowolona z firmy geers od lat korzystam z salonu przy hozej w warszawie. Maja bardzo mila i kompetentna obsluge, z wieloletnim doswiadczeniem w zawodzie.CO do cen tez nie mam co narzekac ostatnio udało mi sie kupic drugi aparat z duza zniżka. szczerze polecam
  odpowiedz na komentarz
 • fachowa obsługa i dobre ceny
  Maria Orłowska
  15.01.2013, 13:53
  Witam! Szukałam od długiego czasu aparatu słuchowego, który nie byłby zbyt drogi a dobry. Tam gdzie zostałam wysłana przez laryngologa miałam wrażenie , że chcą na mnie zarobić dużo i szybko, a najlepiej jak bym wzieła aparat i od razu podpisała za odbiór. Znalazłam po kilku konsultacjach wreszcie akutyka, który nie dość że ma niższe ceny jak gdzie indziej, to zna się na tym co robi. Szefowa jest misrzem protetyki słuchu z niemieckim dyplomem i dużym doświadczeniem. Polecam wszystkim Firmę ACUSTICON Ewy Chrapek w Pawłowicach w ośrodku zdrowia przy kopalni. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i życzę zadowolenia z aparatów.
  odpowiedz na komentarz
 • używany aparat słuchowy siemens chroma SP-cielo 2
  Magdalena
  08.01.2013, 15:06
  witam, mam do sprzedania aparat siemens chroma SP (podobno jest nazywany w Polsce cielo 2) używany przez dziadka mojego męża. Dziadek nie chciał go nosić wolał swój stary aparat, więc aparat jest niewiele używany. U mnie leży w szufladzie a mógłby się komuś przydać. Dodam że mieszkam w Łodzi i można na miejscu obejrzeć i podjąć decyzję. Proszę o kontakt mailowy magda-001@msn.com. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Kompleksowe badania słuchu - całe woj. Łódzkie
  P.K OTOMED
  29.02.2012, 18:41
  Firma OTOMED Witam! Prowadzę badania słuchu w całym woj. Łódzkim. Oferuję przystępne ceny dobrych Szwajcarskich marek. Zapraszam do stałych punktów w Łowiczu oś. Kostka bl. nr 1, Radomsko ul Armii Krajowej 34, Brzeziny ul Tulipanowa 8, Kutno ul Wyszyńskiego 14. Zapoznałem się z treścią komentarzy poniżej widzę, że w zwiazku z aparatami jest dużo niedomówień i nieścisłości. Zapraszam do kontaktu telefonicznego lub osobiście w wybranych punktach. tel. 609-394-187 lub 43 824 70 08 ( codziennie od 8-14)
  odpowiedz na komentarz
 • aparat cudem?
  aanslag
  29.08.2011, 13:46
  Moze i dla niektorych cudem, ale dlaczego autor nie wspomnial ze z aparatami wcale nie jest jak z okularami, nie koryguja wady w 100 %
  odpowiedz na komentarz
 • poszukiwani słuchacze do badań słuchu do pracy magisterkiej
  Ania
  01.08.2011, 11:15
  witam! jestem studentką akustyki na Uniwersytecie w Poznaniu, poszukuję osób poniżej 30-tego roku życia, które noszą aparat słuchowy do krótkiego 20-minutowego testu do mojej pracy magisterskiej. Ponieważ mam problem ze znalezieniem takich osób baaaardzo proszę o pomoc, jeżli ktoś ma aparat i nie ukończył 30-tu lat i znalazłby 20 minut żeby pomóc to poproszę o kontakt!
  odpowiedz na komentarz
 • mira60-60
  24.07.2011, 23:26
  noszę aparat słuchowy ponad 20 lat.Obecnie mam nowy aparat.Kosztował 3600 zł.Od NFOZ dostałam 610 zł.3000 musiałam zapłacić sama. Mam drugą grupę inwalidzka,Dzięki pani Kopacz musiałam czekać dodatkowy rok aby złożyć wniosek o dofinan sowanie.Na pieniądze z Centr,Pom.Rodz.muszę też czekać ok roku.Może dostanę 1000 zł o ile nie zmienią się przepisy.Jestem emerytką z niska eme ryturą.
  odpowiedz na komentarz
 • cena aparatu słuchowego ; szok.
  antonina
  24.07.2011, 00:47
  Mój mąż niedosłyszy.Zamówił aparat. Miał kosztować ok.2500,00-, wyszło za to cudo ok.4000-, Nie wiem jak oni to liczą..... Może stary da się naciąć .Zgroza ;jak te hieny czyhają aby coś skorzystać . Antonina.
  odpowiedz na komentarz
 • SPRAWDZAJCIE CENY APARATÓW!!!
  ART
  03.06.2011, 21:08
  Jest znacznie więcej firm, które zajmują się aparatami słuchowymi a nie tylko niemieckie korporacje geers i auric, które dodatkowo oferuja aparaty słuchowe w niebotycznych cenach. W polskich firmach te same aparaty słuchowe można kupić nieżadko nawet za połowe ceny. Wiem bo sam kiedyś szukałem aparatu słuchowego dla babci i pod naciskiem laryngologa trafiłem właśnie do geers'a lecz scieło mnie z nóg jak usłyszałem cenę 7.5 tyś za jaden aparat - wyciągnąłem od nich nazwę producenta i model aparatu jaki chcieli babci sprzedac. Zadzwoniłem i odwiedziłem kilka gabinetów w tym tez i auric'a wyżej wspomnianego. Co się okazało, kilka ulic dalej cena dokładnie takiego samego aparatu była prawie o połowe niższa 4 tyś zł i jeszcze dodatkowo dostałem przy zakupie 2 szt. wielofunkcyjny pilot o wartości 1 tys zł i roczny zapas baterii. Tak więc dzięki kilku wizytom i telefonom, co zajęło mi około 3 godziny zaoszczędziłem (a właściwie babcia zaoszczędziła) na samych aparatach 7 tys złotych i dostała jeszcze różnych gadżetów za grubo ponad tysiaka. Moja rada SPRAWDZAJCIE CENY! naprawdę można sporo zaoszczędzić!!!
  odpowiedz na komentarz
 • aparaty słuchowe są drogie
  mmmm
  30.05.2011, 14:53
  ale komuna też już się skończyła 20 lat temu i to wystarczający czas, żeby się przyzwyczaić, że nie ma nic za darmo. masa ludzi chętnie skorzystałaby z pomocy państwa opiekuńczego ale podatki chce obniżać. z takiego sępowatego społeczeństwa wyrastają mutanty, czyli ci, którzy kręcą potem biznes na poszkodowanych i trzeba płacić za aparaty grube pieniądze. uczcie dzieci i wychowujcie je. może będzie lepiej.
  odpowiedz na komentarz
 • aparat słuchowy za 22 zł
  Danusia
  29.05.2011, 22:59
  kupiłam wsklepie internetowym raf-max---spełnia zadanie...co jest zaskakujące.owszem gwiżdże.jak te b.drogie (wystarczy włozyć w otwór, kawalek serwetki papierowej).Zastanawiam sie ,czy te drogie-tez nie są chińskie-jak wszystko wkoło...Maz,ma niedosłuch 90-i narazie od 2 tygodni nie narzeka...Jeżeli działa to poco przepłacać?Producenci trochę przesadzaja-ŻEBY AParat KOSZTOWAŁ TYLE CO KOMPUTER ? to jest prawdziwy rozbój cenowy----nie dajmy się!!
  odpowiedz na komentarz
 • Korupcja wśród lekarzy
  Alek
  10.06.2010, 11:06
  Niedawno byłem u laryngologa i dostałem od niego zlecenie na aparat. Na zleceniu napisał mi też adres punktu protetycznego gdzie mam iść kupić aparat. Z tego w jaki sposób to mowił zrozumiałem że musze iść właśnie tam (z przyzwoitości nie wymienie nazwy gdzie…). No więc poszedłem. Za aparat zapłaciłem ponad 6 tys. bo protetyk stwierdził że żaden tańszy się dla mnie nie nadaje. Chociaż tak dużo zaplaciłem to uwazam że aparat nie jest najlepszy i ciagle mi się coś w nim psuje. Ale zmierzam do czego innego. Po kilku miesiącach przypadkiem dowiedziałem się że lekarz u którego byłem i protetyk który dobierał mi aparat to rodzina (ojciec i syn). Teraz już mnie nie dziwi dlaczego lekarz naciskał że musze iść właśie do tego gabinetu… Wściekłem się jak się o tym dowiedziałem!!! Później rozmawiałem ze znajomą, której mąż jest protetykiem. Mówi ze takie „ciche układy” między lekarzami i punktami protetycznymi to standard. Lekarz podsyła im klienta i dostaje za to jakiś „dowód wdzięczności”… Korupcja wśród lekarzy kwitnie!!! Czy w naszym kraju wszystko musi być skorumpowane?!?! Jeżeli nawet do lekarza człowiek nie może mieć zaufania to do kogo? Nie dajcie się naciągnąć!!! Sami wybierzcie to co i gdzie wam najbardziej odpowiada. Macie do tego prawo! Szkoda ze ja tak poźno się o tym dowiedziałem…
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas