Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Parlament spotyka się z organizacjami pozarządowymi

20.11.2008
Autor: tekst i zdjęcia: Piotr Stanisławski
Źródło: inf. własna

W Sejmie odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych z kilkudziesięcioma organizacjami pozarządowymi. Na spotkaniu obecni byli posłowie Sławomir Piechota, Marek Plura i Jan Libicki, a także prezes PFRON Wojciech Skiba oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław  Duda.

Celem spotkania było przedyskutowanie palących i najważniejszych obecnie dla środowiska osób z niepełnosprawnością problemów, a także odniesienie się do najbliższych planów rządu przygotowującego reformę systemu wspierania osób z niepełnosprawnością. Najgorętszym obecnie tematem jest likwidacja programu Partner i przeniesienie nowych zadań do samorządów. Ze strony przedstawicieli organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością pojawiły się wątpliwości, czy samorządy są przygotowane na przejęcie tych zadań. Ponieważ reforma i decentralizacja środków jest nieunikniona, zwracano uwagę na potrzebę podjęcia kroków, które przygotują do tego samorządy, a także zagwarantują, że środki te będą należycie wydawane.

zdjęcie: od lewej - Sławomir Duda, Sławomir Piechota, Marek Plura. Fot.: P. Stanisławski
Od lewej - Jarosław  Duda, Sławomir Piechota, Marek Plura. Fot.: P. Stanisławsk

Prezes Funduszu Wojciech Skiba zapewnił, że w przyszłym roku na projekty organizacji osób z niepełnosprawnością PFRON przeznaczy ok. 55 mln. złotych więcej. Z drugiej strony stwierdził, że nie ma odwrotu od decentralizacji środków publicznych i przekazywania zadań związanych z osobami z niepełnosprawnością samorządom. Jarosław Duda przyznał, że w Polsce 10% organizacji pozarządowych (te największe) jest beneficjentami 100% środków przeznaczonych na wsparcie dla osób z niepełnosprawnością. Zadaniem Pełnomocnika jest dbanie o interes wszystkich osób z niepełnosprawnością, dlatego środki musza otrzymać także mniejsze i słabsze organizacje.

Jednymi z większych wyzwań, przed którymi stoi rząd i organizacje pozarządowe, które wspólnie będzie trzeba podjąć, są m.in. turnusy rehabilitacyjne, pochłaniających rocznie 320 mln. zł. Wszyscy mają świadomość, że turnusy niewiele mają dziś wspólnego z rehabilitacją, zamieniając się w wyjazdy o charakterze turystycznym i wypoczynkowym. Wyrażono wolę by wspólnie zastanowić się nad nową formułą turnusów rehabilitacyjnych.

zdjęcie: Uczestnicy spotkania. Fot.: P. Stanisławski
Uczestnicy spotkania. Fot.: P. Stanisławski

Podobną kwestią jest działalność warsztatów terapii zajęciowej, które w większym stopniu powinny skupić się na przygotowaniu uczestników do pracy, a także funkcjonowanie zakładów pracy chronionej - jak powinna wyglądać ich działalność.  Pełnomocnik przyznał jednocześnie, że dwiema najważniejszymi dla środowiska ustawami, na których szczególnie skupia się biuro, to nowelizacja Ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz przygotowywany projekt tzw. ustawy antydyskryminacyjnej (Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością).

W czasie dyskusji przedstawiciele organizacji pozarządowych przedstawiali swoje uwagi, propozycje, a także problemy jakimi powinien zająć się rząd, samorządy i PFRON. Ustalono, że podobne spotkania odbywać się będą  regularnie raz w miesiącu, a na każdym poruszane będą nie więcej niż dwa zagadnienia.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 18 grudnia o godz. 12.00.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas