Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Naczelny Sąd Administracyjny wypowie się ws. przyznawania kart parkingowych

17.11.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. Mateusz Różański
samochód zaparkowany na kopercie

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) rozstrzygnie, jaką formę ma mieć pismo w sprawie odmowy przyznania karty parkingowej osobie z niepełnosprawnością.

Chodzi o sprawę, którą zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach, na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Zaskarżył on decyzję przewodniczącego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON), który ze względu na brak meldunku nie wydał karty parkingowej osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i ze znacznymi trudnościami w samodzielnym poruszaniu się.

Zdaniem Rzecznika, bezpodstawne było przyjęcie przez PZON, że niedopełnienie przez starającego się o kartę parkingową obowiązku meldunkowego jest równoznaczne z brakiem stałego miejsca pobytu w tej miejscowości.

Jak ma wyglądać pismo odmowne

Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił część zarzutów Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących rozumienia „miejsca stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych”. Sprawa rozbija się jednak o to, że według sądu pismo przewodniczącego PZON ws. odmowy wydania karty nie jest decyzją administracyjną, jak uważa Rzecznik, a jedynie aktem z zakresu administracji.

Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, wniósł zatem odwołanie w postaci skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Skarżyła też poprzednia Rzecznik

O podobnym problemie pisaliśmy na naszym portalu, przedstawiając sytuację pana Andrzeja Buczka. Nie otrzymał on karty parkingowej właśnie ze względu na brak stałego zameldowania. W tej sprawie do ministra pracy i polityki społecznej występowała też prof. Irena Lipowicz, ówczesna Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dopiero 2 czerwca 2015 r. weszły w życie przepisy (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej ws. wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych), dzięki którym osoby z niepełnosprawnością mogą składać wniosek o wydanie karty parkingowej w dowolnie wybranym powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, a nie, jak dotychczas, w zespole w miejscu stałego pobytu.

Komentarz

  • Środa Wlkp. też tak ma
    Wiesława
    11.12.2015, 00:20
    W Środzie Wielkopolskiej dużo się robi na rzecz poprawy dostępności dla osób niepełnosprawnych, ale kwiatki też są Np. za mała koperta na osiedlu Jagiellońskim na parkingu przy Przedszkolu nr 2 i przy Urzędzie Skarbowym. Na zwykłym miejscu namalowano znaczek inwalidzki, pomimo interwencji nie zmieniono tego.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas