Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Aparat słuchowy a kod w orzeczeniu

24.11.2015
Autor: Maria

Posiadam niepełnosprawność narządu ruchu. Obecnie muszę kupić aparat słuchowy. Czy również muszę się ubiegać o stopień niepełnosprawności?

Szanowna Pani,

Każdy kod na pani orzeczeniu odpowiada za konkretny rodzaj niepełnosprawności i każdy z nich może przynosić nieco inne uprawnienia. Posiada Pani niepełnosprawność narządu ruchu, a więc kod 05-R. Wada słuchu posiada również własne oznaczenie: 03-L i mając je na orzeczeniu można dostać dofinansowanie do aparatu słuchowego. Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol, jednak nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.

Radzę więc udać się do powiatowego lub miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności i złożyć wniosek o wydanie takiego orzeczenia. Będzie musiała Pani przedstawić dokumenty medyczne potwierdzające wadę słuchu – tak, aby lekarz orzecznik, który będzie oceniał Pani stan zdrowia, mógł na tej podstawie określić rodzaj niepełnosprawności.

Trzeba jednak pamiętać, że drugie schorzenie musi mieć ten sam stopień, co pierwsze, żeby mogło być wpisane na orzeczeniu, w innym przypadku nie zostanie ono uwzględnione.

Z poważaniem,

Ewa Szwarcowska, doradca socjalny i pośrednik pracy w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas