Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

18.11.2015
Autor: inf. pras., fot. sxc.hu
Rentgen płuc

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) obchodzony jest w tym roku 18 listopada. Celem organizowanej od 2002 r. akcji jest uświadomienie zagrożenia, jakie stanowi POChP oraz propagowanie wiedzy o metodach zapobiegania i terapii choroby.

POChP jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych, niezakaźnych chorób układu oddechowego, którą cechuje utrwalone ograniczenie przepływu powietrza przez oskrzela związane z nadmierną reakcją zapalną w oskrzelach i płucach, wywołaną przez szkodliwe działanie dymu tytoniowego, a także gazów i pyłów. Szacuje się, że POChP występuje o około 10 proc. populacji osób po 40. roku życia – w Polsce jest to ok. 2 mln osób. Specjaliści oceniają, że tylko 20 proc. chorych ma zdiagnozowane POChP, jest świadome schorzenia i poddaje się leczeniu. Co roku z powodu POChP umiera ok. 15 tys. Polaków.

Rehabilitacja oddechowa

Według danych WHO, liczba chorych na POChP na świecie sięga 210 mln. To jedna z wiodących przyczyn zgonów. Zgodnie z prognozami w ciągu kolejnych piętnastu lat obturacyjna choroba płuc zajmie trzecie miejsce na liście największych „zabójców” ludzkości.

Główną przyczyną zachorowań jest palenie tytoniu. Walka z tym nałogiem to podstawowe działanie profilaktyczne i pierwsze zalecenie lekarskie, jakie przekazywane jest pacjentom, u których diagnozuje się POChP. Ryzyko zachorowania rośnie też u osób żyjących w zanieczyszczonym środowisku - zwłaszcza narażonych na wdychanie pyłów i gazów oraz biernych palaczy – a także doznających częstych zakażeń dróg oddechowych (co bezpośrednio związane jest również z paleniem papierosów).

POChP jest chorobą nieuleczalną i postępującą. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii lekowej, m.in. długo działających leków rozszerzających oskrzela, postęp ten można spowolnić. Chorym zaleca się prowadzenie rehabilitacji oddechowej. W zaawansowanym stadium POChP pacjent może wymagać hospitalizacji i wdrożenia mechanicznej wentylacji.

Prawdiłowa aplikacja leków

Rozwój medycyny niesie szansę na uproszczenie terapii części chorych, a więc zwiększenie jej efektywności, prowadząc do sytuacji, w której pacjent będzie aplikował jeden lek raz dziennie. Tym niemniej, nie do przecenienia jest rola lekarza, jako edukatora – osoby, która nauczy pacjenta, jak prawidłowo aplikować leki i będzie w toku terapii umiejętności chorego weryfikować.

Podstawowym objawem POChP jest kaszel, a także wykrztuszanie plwociny (szczególnie rano) i narastająca duszność. Te dolegliwości często bywają ignorowane, tymczasem powinny skłonić do wizyty u lekarza i przeprowadzenia badań: spirometrii (badanie pojemności płuc) i RTG klatki piersiowej (obrazuje zmiany narządowe). 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas