Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rehabilitacja - udogodnienia w domu

28.11.2008
Autor: tekst: Piotr Stanisławski, fot.: P. Stanisaławski, arch. Reha Fund
Źródło: Dodatek Rehabilitacja

Najwięcej czasu spędzamy w domu. Z tego powodu znajdujący się w nim różnego rodzaju sprzęt wspomagający powinien być wyposażony w urządzenia, które ułatwiają codzienne życie i czynią je wygodnym.

Nie ma jak u siebie...

Większość osób w domu wypoczywa po pracy i śpi. Dla wielu ludzi mających poważne schorzenia i niepełnosprawności dom jest jedynym miejscem pobytu. Dla innych bywa także miejscem pracy i nauki, a nierzadko właśnie w nim odbywają się zabiegi rehabilitacyjne. Wyposażenie domu musi zatem uwzględniać wiele obszarów i zawierać wiele elementów, dzięki którym mieszkańcy - osoby z niepełnosprawnością, jak i rodzina lub opiekunowie - będą mogli bez większych trudności funkcjonować i wykonywać swoje obowiązki.

Dla osób niepełnosprawnych, które z powodu choroby i schorzenia muszą leżeć, łóżko jest najważniejszym meblem w mieszkaniu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Powinno być wyposażone w podnośnik umożliwiający unoszenie leża na odpowiednią wysokość oraz w materac przeciwodleżynowy.

łóżko dostosowane do osoby z niepełnosprawnością, fot.: P. Stanisławski
Łóżko, fot.: P. Stanisławski

Najwygodniejszy jest podnośnik elektroniczny sterowany pilotem bądź hydrauliczny. Wygodną funkcją wyposażenia łóżka jest mechanizm umożliwiający ustawianie zagłówka pod różnymi kątami. Należy pamiętać też o bocznych poręczach zabezpieczających chorego przed spadnięciem, a także o uchwycie (instalowanym na wysięgniku bądź do sufitu), który pozwoli leżącemu podeprzeć się, aby np. poprawić czy zmienić jego pozycję.

Chwytaki

Chwytaki są pomocnymi sprzętami domowymi dla osób, które mają problemy z chwytaniem, schylaniem się, dalekim sięganiem oraz przenoszeniem przedmiotów. Są bardzo lekkie, wykonane z aluminium i plastiku, z ergonomiczną rączką, dzięki której nadgarstek nie wymaga dodatkowych zgięć. Chwytak pozwala brać bardzo małe przedmioty, jak i te ważące nawet 2 kg. Jego „szczęka" zwykle pokryta jest gumą zabezpieczającą przed ześlizgiwaniem się przedmiotów. Niektóre chwytaki wyposażone są dodatkowo w specjalne haki, pomocne przy ubieraniu i rozbieraniu, oraz w wysuwane teleskopowo ramię.

chwytak, fot. P. Stanisławski
Chwytak, fot. P. Stanisławski

Podnośnik na kółkach

Osoba częściowo bądź całkowicie unieruchomiona wymaga przenoszenia w inne miejsca. Do przenoszenia jej z łóżka na wózek najlepszy będzie specjalny podnośnik. Na rynku są podnośniki mocowane do sufitu, do ściany, ale także wolno stojące - na kółkach. Te ostatnie są najwygodniejsze (choć droższe), pozwalają przewieźć osobę do innego pomieszczenia (jeśli w mieszkaniu nie ma progów). Wymagają jednak więcej miejsca w sypialni.

Przy wyborze podnośnika należy zwrócić uwagę na jego stabilność oraz wygodne i pewne siedzisko, wykonane z mocnych i miękkich materiałów, zapewniające osobie korzystającej bezpieczeństwo i komfort.

podnośnik, fot.: P. Stanisławski
Podnośnik, fot.: P. Stanisławski

Dla osób ze schorzeniami narządu ruchu najkorzystniejszym rozwiązaniem w łazience jest zainstalowanie prysznica bez brodzika, aby nie tworzyć dodatkowych barier. Do ściany powinno być przymocowane plastikowe krzesełko, mające powłokę antypoślizgową. Dla bardziej samodzielnych osób lub z dużą masą ciała wystarczy przesuwane krzesełko na kółkach, które ustawiane jest pod prysznicem. W łazienkach, gdzie jest już zainstalowany brodzik albo funkcjonuje tylko wanna, można wykorzystać krzesełko zamocowane na specjalnym wysięgniku do przenoszenia chorego z wózka bądź przymocowane do ścianki wanny. Należy pamiętać o poręczach przy prysznicu, wannie, zlewie i toalecie oraz o antypoślizgowych matach.

Terapia światłem

Wiele urządzeń wykorzystywanych w ośrodkach rehabilitacyjnych ma zastosowanie w warunkach domowych. Producenci tworzą podobne urządzenia, lecz o mniejszych rozmiarach. Jednym z nich jest lampa do terapii światłem. Wykorzystuje się ją w leczeniu nerwobólów, bólów mięśni, bólów reumatycznych i kręgosłupa, zapaleń stawów, w przyspieszaniu gojenia ran i blizn pooperacyjnych, przy leczeniu schorzeń skóry, naciągniętych mięśni i w leczeniu oparzeń. Przed zakupem lampy do terapii światłem należy upewnić się u lekarza, czy nie ma przeciwwskazań do tego typu zabiegu oraz czy stosowanie lampy wymaga dokupienia specjalnych okularów.

terapia światłem na oczy kobiety, fot.: P. Stanisławski
Terapia światłem, fot.: P. Stanisławski

Masaże

O korzyściach, jakie przynosi masaż, medycyna wie od lat. Wiele firm zajmujących się produkcją urządzeń rehabilitacyjnych ma w ofercie specjalne masażery stóp, z których korzystać można w domu. Jedne nagrzewają stopy promieniami podczerwieni, inne masują je obracającymi się mechanicznie tarczami z kulkami albo drganiami wibracyjnymi, a jeszcze inne wykorzystują hydromasaż lub zalety akupresury. Terapia masażem usuwa ból, uwalnia napięcie i zmęczenie, optymalizuje krążenie, wzmacnia mięśnie i usuwa blokady w naczyniach krwionośnych, dodając organizmowi witalności i energii.

masażer stóp, fot.: P. Stanisławski
Masażer stóp, fot.: P. Stanisławski

Bóle pleców, karku i kręgosłupa to częsta dolegliwość osób pracujących przy komputerze przez kilka godzin dziennie. Na chodzenie do masażysty niewielu ludzi ma czas albo pieniądze. Z pomocą przychodzi im masująca mata, którą zakłada się na domowy fotel. Umieszczony w niej podwójny mechanizm masujący (po każdej stronie kręgosłupa) z „wędrującymi" w górę i w dół pleców rolkami usuwa ból z mięśni grzbietowych, blokady w naczyniach krwionośnych i relaksując, pomaga odpocząć całemu organizmowi. Za pomocą pilota można zatrzymać rolki w wybranym miejscu, ustawić ich szerokość, kierunek (okrężny, wałkujący, wędrujący), a także włączyć funkcję podgrzewania.

mata masująca, fot.: P. Stanisławski
Mata masująca, fot.: P. Stanisławski

Stymulacja nerwów

U osób ze słabymi mięśniami (zaburzenia aktywności mięśni) uszkodzone nerwy szybciej się regenerują, kiedy są codziennie poddawane stymulacji funkcjonalnej. Wzmocnić je można ćwiczeniami i stymulacją w domu. Stymulacja pozwala podtrzymać lub odbudować funkcje mięśni i poprawić ich ukrwienie. Szczególnie przydatna jest dla osób leżących, po urazach kręgosłupa, nerwów obwodowych, udarach, w chorobie SM. Pomocne są w tym niewielkie urządzenia, które przenoszą impulsy elektryczne na mięśnie i nerwy za pomocą samoprzylepnych elektrod. Stymulację można wykonywać samodzielnie po przeszkoleniu i spotkaniu z lekarzem. Parametry zabiegów powinny być dobrane do aktualnej wydolności mięśni.

stymulatory nerwów, fot.: P. Stanisławski
Stymulatory nerwów, fot.: P. Stanisławski

Adresy sklepów:

 • EKO-KORAL Sp. z o.o. ul. Niemodlińska 79, 45-864 Opole, tel.: 077 550 70 77, www.homedics.com.pl; e-mail: ekokoral@rubikon.pl;
 • INN0MED, tel. 061 828 96 74, www.tens-innomed.pl; e-mail: tens@tens-innomed.pl;
 • T0PC0M ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa, tel.: 022 829 23 30, www.topcom.pl; e-mail: info@topcom.pl;
 • INFELMARK ul. Kręta 41 A, 80-217 Gdańsk, tel.: 058 341 43 10, www.infelmark.com.pl; e-mail: kuchta@infelmark.com.pl;
 • MEDICOLUX Sp. z o.o. ul. Panewnicka 91, 40-761 Katowice, tel.: 0662 243 156, www.medicolux.com.pl; e-mail: me-dicolux@medicolux.com.pl;
 • EUR0M0BIL ul. Szparagowa 2, 91-211 Łódź, tel.: 042 652 05 59, www.euromobil.ultra.pl; e-mail: biuro@euromobil.ultra.pl;
 • AURA ul. Uczniowska 48, 80-530 Gdańsk, tel.: 058 692 09 72, www.aura.gda.pl; e-mail: info@aura.gda.pl;
 • REHA FUND Sp. z o.o. ul. Staniewicka 14, 03-310 Warszawa, tel.: 022 884 37 40, www.rehafund.pl; info@rehafund.pl


 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • polecam łóżko masujące
  Dora
  21.08.2015, 19:04
  Ja na dodatek do rehabilitacji poleciałbym łóżko masujące. Mam w domu schorowaną babcię, która już próbowała wszystkiego na jej chory kręgosłup. Kupiliśmy jej łóżko masujące hotstone pod choinkę :) Jaka była zadowolona :)) A samo łóżko jest genialne, bo sama lubie na nim poleżeć, rozgrzewa i masuje. Polecam wszystkim którzy przechodzą także rehabilitację.
  odpowiedz na komentarz
 • rehabilitacja domowa
  Pomorski Rehabilitant
  15.07.2011, 20:50
  Jeżeli ktoś potrzebuje profesjonalnej rehabilitacji domowej to służę pomocą na terenie Trójmiasta i okolic. www.pomorskirehabilitant.pl
  odpowiedz na komentarz
 • Hańba
  perla
  30.05.2009, 07:54
  Bardzo przykre doświadczenia z wózkiem,dostałam dofinansowanie 11 tys,wybrałam inny wózek a dostałam inny chiński ze zwykłymi akumulatorami,który kosztuje 2- tys to góra.Zarabiać 8 tys na jednym sprzęcie to podłe.Czy tak powinno być,kto tak naprawdę korzysta na nas.Cwaniacy.Mają wejścia w PCPR i tłuką siano. Powinna być kontrola bo jak chcą zarabiać kokosy to niech zawiną rękawy i do pracy a nie okradają ludzi którym i tak życie się wywróciło
  odpowiedz na komentarz
 • rehabilitacja w domu debest
  jerzyk
  27.05.2009, 13:55
  sam jestem sparalizowany i rehabilitacja w domu jest najlepsza tylko trzeba chciec i pracowa i pracowac zalosne to jest pisanie o rehabilitacjach jakie to one sa wspaniale a puzniej okazuje sie ze na star jestesmy spisywani na straty i 2 godziny dziennie cwiczen to parodia ja trenuje z kolega w domu po 6 ,7 godzin dziennie i wtedy sa minimale efekty ale sa
  odpowiedz na komentarz
 • gdzie szukać pomocnej dłoni....
  marek
  04.05.2009, 11:26
  Jestem po stłuczeniu rdzenia kręgowego i całkowitym paraliżu. Od mojego wypadku minęło już 1,5 roku i na chwilę obecną zaczynam poruszać się przy pomocy kul,ale mam problem z pracą mięśni-zwłaszcza brzucha i lędźwiowych.W związku z tym chciałem zapytać,gdzie i jak mozna''załatwić'' sobie to,bym mógł dostać nieodpłatnie -Stymulator nerwów-który by pomógł wzmocnić moje bardzo słabe mięśnie....?????? Mieszkam na Podkarpaciu i jestem osobą dorosłą,na rencie inwalidzkiej i po zakupie potrzebnych leków nie jestem w stanie pozwolić sobie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego/poprostu nie stać mnie na to/.W tym rejonie jest bardzo ciężko być dorosłą osobą niepełnosprawną i bardzo ciężko dostać cokolwiek. Czy ktoś ma jakiś pomysł,lub zna kogoś kto jest w stanie mi pomóc? Proszę o odpowiedź na maila; marecki.wola@tlen.pl
  odpowiedz na komentarz
 • Rehabilitacja w domu
  Ela
  05.02.2009, 16:23
  To najgorszy pomysł jaki można wymyślić.W końcu doprowadzi to nas ON do całkowietego zniknięcia wśród sprawnych.Żałosny pomysł
  odpowiedz na komentarz
 • rehabilitacja w domu
  niepełnosprawna
  03.02.2009, 21:23
  to jedna z najuboższych form rehabilitacji.W moim rozumieniu bezefektywna.Prawidłowa to ambulatorium lub szpital, rehabilitacja w pełnym zakresie, rzeczywiście dająca efekty.Stosowane tam nowoczesne formy rehabilitacji dają szansę na w miarę normalne funkcjonowanie przy odpowiednio dobranych cwiczeniach i doskonale dopasowanym do możliwości fizycznych chorego sprzęcie.Nie preferuję rehabilitacji w warunkach domowych .
  odpowiedz na komentarz
 • Pomoc na każdym kroku
  Antoni
  29.01.2009, 01:28
  Witam,ja mieszkam w Kujawsko-pomorskim.Nie wiedziałem gdzie się mam udać po poradę w sprawie doboru sprzętu dla siebie.Od znajomych dostałem namiary na sklep w Bydgoszczy-Mobilex.Nie znałem wcześniej tej firmy,tylko z opowiadań znajomych.Nie żałuję wyboru.Profesjonalne podejście,bardzo dobrze wyszkolony personel(po rehabilitacji),przyjeżdzają,domierzają sprzęt,pomagają w uzyskaniu dofinansowania,doradzają i z tego co wiem,nie działają tylko w Kujawsko-pomorskim.Naprawdę mogę dać szersze namiary jeżeli Ktoś z Was by potrzebował.GORĄCO POLECAM
  odpowiedz na komentarz
 • moja rehabilitacja w domu, to praca przy komputerze
  Andrzej
  27.01.2009, 06:29
  gdyby nie mój stary komputer, pewnie tej rehabilitacji nie miał, bo za co kupić nowy komputer, a używany?...., to zależy jakie wymogi spełnia
  odpowiedz na komentarz
 • FORUM NIEPRŁNOSPRAWYCH POKAZUJĄ BARDZO DROGIE ARTYKUŁY?
  inwal
  23.01.2009, 22:58
  REDAKTORZY NIPOMYŚLELI WCALE O OSOBACH NIEZAMOŻNYCH BIEDNYCH JAK RECISTA,EMERYT KTÓREMU NIESTAĆ NA WYKUP RECEPT TAKI DOBRODZIEJSTWO ZAGWARATOWAŁ NAM BIEDNYM RZĄD PO-PSL I POSŁOWIE. KTOŚ REDAKCJI SKĄD MA WZIĄŻ PIENIĄDZE JAK INWALIDZI SĄ ZWALNIANI ZAKŁADÓW CHRONONYCH RENTA,EMERYTURA TO OCŁAP DANY DO PRZETRWANIA, POMIMO ŻE JESTEŚMY UNI CZŁONKIEM TYLKO RZĄD PRZEMILCZAŁ PODPISANE DYLEKTYWY UNIJNE. INNYCH KRAJÓW UNI BARDZO DUŻO PRZYJEDZAJĄ I ZWEDZAJĄ KRAJ SĄ TO EMERYCI.RECISCI UNAS NAWET PŁACI ZA SANATORIA
  odpowiedz na komentarz
 • KPINY!!!
  czarny58
  05.01.2009, 12:25
  Ten artykuł to kpiny. Kogo stać na taki sprzęt.Najpierw zastanówcie się co piszecie a później to umieszczajcie na stronie portalu.90% zainteresowanych nie stać na zakup tego sprzętu.Może lepiej zejść na ziemię i realnie podejść do tematu???
  odpowiedz na komentarz
 • REKLAMA BARDZO DROGIEGO SPRZĘTU KPINY
  MATKA
  30.12.2008, 13:31
  MYŚLAŁAM ŻE JEST MAŻLIWOĆŚ RECHABILITACJI CHOREGO W DOMU WRAMACH FUNDUSZU ZDROWIA .OPIEKUJĘ SIĘ 10 LAT SYNEM PORAŻONYM CZTEROKOŃCZYNOWO SAMA MUSZĘ CWICZYĆ DO W DOMU ŻADNEJ POMOCY
  odpowiedz na komentarz
 • TO JEST TYLKO BARDZO DROGA REKLAMA
  30.12.2008, 13:23
  JA MYSLAŁAM ŻE JEST MOŻLIWOŚĆ PRZYBYCIA RECHABILITANTA KTÓRY PRZEĆWICZY WRAMACH NFZ . KPINY Z CIĘŻKO CHORYCH
  odpowiedz na komentarz
 • Ile to kosztuje?
  Pluto
  13.12.2008, 12:40
  Przyjżyjcie się lepiej cenom tych urządzeń. Wszystkie z marżami ięgającymi 100%. Żeruje się bezczelnie na niepełnosprawnych! Opaska na kolano podtrzymująca rzepkę, na Allegro kosztuje 20 zł, u tzw. zaopatrzeniowców sprzętu rehabilitacyjnego, to samo kosztuje ponad 100 zł. Rok temu wózek elektryczny Optimus 2 kosztował 24 tys. zł, dziś 17 tys., co tak nagle potaniało? O reszcie lepiej nie gadać. To moje najnwsze doświadczenia. Sztucznie podbija się ceny, bo PFRON, NFZ, PCPR dofinansują, więc im drożej, tym lepiej! A potem brkuje pieniędzy. Wystarczy przyjżeć się tym procederom. Podobnie firmom ochoniarskim typu Impel itp. Dowiecie się, dlaczego brakuje pieniędzy na przęt rehabilitacyjny i wręcz umożliwiający życie niepełnosprawnym! Potem PFRON dofinansowuje mi wózek elektryczny tylko do 11 tys. zł, i zmusza mnie do kupowania używanego lub pokojowego, gdy tymczasem potrzebuję terenowy bo mieszkam na wsi, a ten kosztuje najmnej jak wspomniany Optimus 2. Skąd wziąć 6 tys. zł przy rencie socjalnej w kwocie 500 zł. Skandal! Wszyscy pozwlają na takie złodziejsto - łącznie z niepełnosprawnymi posłami.
  odpowiedz na komentarz
 • Artykuł powinien mieć tytuł "Reklama "
  mikimark
  12.12.2008, 03:54
  Artykuł powinien mieć tytuł "Reklama ", bo takim w istocie jest. Oczekiwał bym więcej artykułów i porad z zakresu przepisów prawa dla osób niepełnosprawnych. Celowym byłoby również, podawanie informacji o programach dofinansowujących różnego rodzaju zakupy ułatwiające życie takim osobom.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas