Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wydawanie orzeczeń przez zespoły orzekające z naruszeniem ustawy i roporządzenia?

22.07.2016
Autor: Przemek

Witam, może się mylę, ale badając własną sprawę przeanalizowałem akty prawne dotyczące orzekania o niepełnosprwności i doszedłem do następujących wniosków. W Powiatowych Zespołach Orzekających nagminnie łamane są zalecenia organów ustawodawczych, a także organów sprawujących nad nimi kontrolę w zakresie dotyczącym nie powoływania do składów orzekających lekarzy specjalistów o kwalifikacjach odpowiednich dla badania choroby zasadniczej i chorób współistniejących. Mało tego, przewodniczący składu orzekającego, który wydaje orzeczenie i sygnuje je własnym podpisem, najczęściej również nie posiada wymaganej prawem specjalności. Najczęściej są to lekarze o specjalizacji lekarza rodzinnego i ewentualnie medycyny pracy. Moje pytanie do Państwa, czy spotkaliście się z opisanym faktem i czy moje spostrzeżenia są trafne?

Szanowny Panie,

Członkowie powiatowego i wojewódzkiego zespołu powinni spełniać następujące wymogi kwalifikacyjne:

  1. przewodniczący zespołu – ukończone studia magisterskie lub wyższe studia medyczne;
  2. sekretarz – ukończone studia magisterskie na kierunku prawo lub administracja;
  3. lekarz:
    1. prawo wykonywania zawodu lekarza,
    2. specjalizacja co najmniej I stopnia w jednej z dziedzin mających zastosowanie w procesie orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności;
  4. psycholog – ukończone magisterskie studia na kierunku psychologia;
  5. pedagog – ukończone magisterskie studia na kierunku pedagogika;
  6. doradca zawodowy – ukończone magisterskie studia na kierunkach psychologia, pedagogika, socjologia lub zawodowe studia wyższe o specjalności doradztwo zawodowe albo studia podyplomowe o specjalności doradztwo zawodowe;
  7. pracownik socjalny – kwalifikacje określone w przepisach o pomocy społecznej.

Członkowie powiatowego zespołu i wojewódzkiego zespołu są obowiązani odbyć szkolenie zgodnie z programem opracowanym w oparciu o minima programowe i złożyć z wynikiem pozytywnym test sprawdzający w zakresie objętym szkoleniem.

Osoby te, po spełnieniu wymogów otrzymują zaświadczenie uprawniające do orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Zaświadczenie zawiera:

  1. numer i datę wystawienia zaświadczenia;
  2. podstawę prawną;
  3. nazwisko i imię osoby, której zaświadczenie dotyczy;
  4. zakres uprawnienia;
  5. datę ważności zaświadczenia;
  6. podpis Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w przypadku członków wojewódzkiego zespołu, albo podpis wojewody, w przypadku członków powiatowego zespołu.

Zaświadczenie wydaje:

  1. członkom wojewódzkiego zespołu – ww. Pełnomocnik;
  2. członkom powiatowego zespołu – wojewoda.

Tak wyglądają wymogi, jakie mają spełniać członkowie zespołów orzekających. Jeśli wychwyci Pan jakieś nieprawidłowości, proszę poinformować o zaistniałej sytuacji np. Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas