Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podatek PCC - zwrot

09.12.2015
Autor: Marian

Kupiłem używany samochód. Zarówno ja, jak i żona /która jest współwłaścicielką/ jesteśmy osobami o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W Urzędzie Skarbowym zapłaciłem podatek PCC, nie wiedząc, że dla osób niepełnosprawnych przysługuje zwolnienie z podatku PCC. Czy mogę się odwołać do urzędu skarbowego, prosząc o zwrot dokonanego podatku PCC?

Szanowny Panie,

Osoby niepełnosprawne, zaliczone – w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – do osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu, z mocy przepisów są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), jeśli nabywają na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe.

Z przepisów wynika, że z PCC zwolnione są m.in. osoby nabywające samochody osobowe na własne potrzeby:

  • o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, bez względu na rodzaj schorzenia,
  • o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniem narządów ruchu.

Zwolnienie to przysługuje osobie niepełnosprawnej z mocy prawa, bez obowiązku wydawania jakiejkolwiek decyzji w tym zakresie.

Dlatego jeśli zapłacił Pan podatek PCC, a jest Pan z mocy przepisów zwolniony z niego, to należy złożyć wniosek do urzędu skarbowego, w którym podatek był zapłacony, o jego zwrot.

Należy także udokumentować prawo do ulgi.

Prawdopodobnie składał Pan deklarację PCC, dlatego po uzyskaniu zwrotu należy złożyć deklarację korygującą.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas