Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Aktywne dziecko

01.12.2015
Autor: Piotr Stanisławski, fot. Vermeiren
Źródło: Integracja 5/2015
wózek sagitta kids

Aktywny wózek dla dziecka będzie mu towarzyszył przez kilka lat, a do tego pozostanie bardzo wygodny.

Malec na wózku

Konstruktorzy firmy Vermeiren wykorzystali doświadczenia wielu użytkowników i stworzyli wózek Sagitta Kids. Zapewniają, że wózek spełnia wszelkie oczekiwania związane z mobilnością i wygodą. Wybór aktywnego wózka dla dziecka ma ogromne znaczenie, ponieważ dobrze przygotowuje je do samodzielnego funkcjonowania. Dobry wózek będzie zachęcał do aktywności, nauki, zabawy i spotkań z rówieśnikami. W modelu Sagitta Kids dziecko pozbędzie się ograniczeń ruchowych.

Co jest w nim wyjątkowego? Przede wszystkim konstrukcja. Dzieci szybko rosną, więc Sagitta Kids będzie rósł wraz z nimi. To zasługa teleskopowej konstrukcji ramy, która ułatwia zmianę szerokości siedziska w zakresie 24–34 cm. Mamy tu regulację wysokości oparcia w zakresie 27,5–37,5 cm, płynną zmianę kąta nachylenia oparcia w zakresie -7°+7°, a także regulację wysokości podnóżków od 20 do 38 cm. Można też zmieniać napięcie siedziska i wyprofilowanego oparcia (z materiału CORDURA®) za pomocą taśm velcro. Rama Long-Si umożliwi zmianę kąta siedzenia, co jest ważne u dzieci z tetraplegią, które mają tendencje do wysuwania się z wózka. Co więcej, można zmienić środek ciężkości wózka oraz różne kąty nachylenia kół tylnych: 0°, 2°, 4°, 6°, 8°, 10°. Idealnie wyważony środek ciężkości wózka pozwoli dziecku precyzyjnie nim manewrować.

Te zalety docenią także rodzice, gdyż nie będą musieli kupować co dwa lata nowego wózka, gdy dziecko szybko rośnie. Przy wózku Sagitta Kids można też zamontować zamiast tradycyjnego oparcia znakomitą ortezę tułowia TARTA. Jakie to da korzyści? Zabezpieczy kręgosłup przed deformacjami i doskonale ustabilizuje tułów. To szczególnie ważne u dzieci, których kręgosłup jest narażony na deformacje i wystąpienie skoliozy. U dzieci można i trzeba je korygować. Orteza TARTA daje się modyfikować do różnych stopni skoliozy oraz tak kształtować, aby odpowiednio odwzorować lordozę i kifozę. TARTA nie tylko hamuje pogłębianie się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, ale stosując ją u dzieci, możemy cofnąć je do pewnego stopnia.

Sagittę Kids można wyposażyć w wiele akcesoriów, które dopasują wózek do potrzeb dziecka, np. dobrać wielkość kół przednich (3” lub 4”), tylnych 18”x1 3/8” lub 20”x 1” lub 22” x 1”), lub rodzaj hamulców: sportowy zamontowany na górnej ramie lub hamulec sportowy zamontowany na dolnej ramie.

Wózek kosztuje od. 4 tys. zł i jest refundowany przez NFZ.

Na spacer z dzieckiem z MPD

Istnieją wózki, które zyskały szczególne uznanie dzieci i ich rodziców, i ta popularność uczyniła je wręcz kultowymi. Takimi jest na pewno seria wózków Gemini firmy Vermeiren, z jej ostatnim „dzieckiem”: nowym modelem Gemini 2. Wózek Gemini jest wózkiem spacerowym i jak się go też nazywa – miejskim, przeznaczonym dla dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym (MPD). Ma ogromne możliwości wygodnej regulacji wszystkich ważnych części: oparcia, siedziska, podnóżka i dopasowania do indywidualnych cech, potrzeb i wymagań dziecka. Efektem tego jest znakomita funkcjonalność wózka, która pozwala na szybką i płynną zmianę nachylenia siedziska oraz oparcia – jednocześnie i niezależnie – oraz kąta nachylenia podnóżków i wysokości płyty podnóżka, czyli pozwala ułożyć dziecko w pozycji najbardziej dla niego wygodnej w ciągu kilku sekund.

Wózek Gemini 2

Rodzice wiedzą, jak ważne jest właściwe ułożenie dziecka z MPD i prawidłowa stabilizacja tułowia, miednicy, stóp i głowy, aby uchronić dziecko przed poważnymi deformacjami kręgosłupa; ich stabilizacja gwarantuje bowiem poprawną postawę, polepsza krążenie, oddychanie, redukuje punktowe uciski i napięcia mięśniowe. Gemini 2 sprawuje się tu bardzo dobrze. Można w nim regulować wysokość oparcia i głębokość siedziska, co wydłuża okres użytkowania, a dziecko rośnie.

Wózek Gemini pozwala na wysoki komfort siedzenia. Zapewnia go specjalna tapicerka wykonana z materiału ALCALA – to miękki, oddychający, miły w dotyku, bardzo trwały, (ognioodporny, wodoodporny, odporny na mechacenie), ekologiczny materiał imitujący skórę, a także wyprofilowane do anatomicznych kształtów siedzisko i amortyzacje ramy z regulacją nacisku. W standardzie wózek Gemini 2 wyposażony jest w pasy na ramiona, peloty stabilizujące miednicę i tułów, zagłówek, klin oraz podnóżki odchylane z regulacją wysokości i sandałkami mocującymi stopy. Rodzic ma też możliwość zmiany kierunku jazdy – dziecko twarzą do kierunku jazdy lub odwrotnie. Wózek można szybko złożyć – zdjąć tylne koła, które mocowane są na szybkozłącza. Bogactwo opcji dodatkowych pozwala dopasować wózek dla potrzeb każdej osoby do 50 kg, w tym jest także system STABILO, w którym siedzisko, oparcie i zagłówek wykonane są w technologii próżniowej opartej na wysokiej jakości elastycznym neopremie i granulacie poliestrowym, który nie ulega spłaszczeniu. System ten daje duży komfort dla osób ze spastyką i w profilaktyce przeciwodleżynowej.

Wózek w standardowej wersji kosztuje ok. 2700 zł i jest refundowany przez NFZ.

Mobilne siedzisko

Co zrobić, kiedy nie ma możliwości wjechania z wózkiem lub brak miejsca na postawienie wózka przy stole i dziecko musi siedzieć w niewygodnym fotelu? Przydaje się wtedy wygodne siedzisko, które ma wszystkie cechy potrzebne do utrzymania właściwej pozycji, np. Comfortabe Plus Duo, łączący właściwości oparcia gorsetowego z siedziskiem. Znakomicie stabilizuje głowę, plecy i miednicę, można je w łatwy i szybki sposób zdemontować i zamontować na dowolnym podłożu, np. na wózku, w samochodzie, na krześle, ławce, fotelu czy podstawie fotelika terapeutycznego Siedzisko pozwala na nieograniczone wręcz formowanie powierzchni dzięki systemowi STABILO. Gwarantuje on właściwości siedziska, aby stabilizowało miednicę i poprawiało postawę ciała; ma podparcie pod plecy, zagłówekty stabilizujące całe ciało. Jego formowanie kształtu jest proste i szybkie – wystarczy kilka-, kilkanaście ruchów dołączoną pompką.

przykład siedziska, które jest mobilne, można je montować na dowolnym podłożu, nie tylko do wózka, ale też np. samochodu, krześle, ławce

Kształtowanie siedziska jest możliwe dzięki zastosowaniu w materiałach technologii próżniowej opartej na wysokiej jakości elastycznym neoprenie, który nie ulega spłaszczeniu i deformacji nawet po długotrwałym ściśnięciu. Komfort, jakiego dostarcza Comfortabe Plus Duo, docenią na pewno osoby potrzebujące wsparcia postawy, a więc z tetraplegią, spastycznością, atetozą, skoliozą, zwiotczeniem lub zanikiem mięśni. To uniwersalne siedzisko jest lekkie, wytrzymałe, łatwe do przenoszenia, wyposażone w pas neoprenowy piersiowy. Kupić do niego można pasy pozwalające przymocowywać je do różnych podstaw, w tym do dodatkowej stabilizacji.

Cena zależy od rozmiaru (S, M, L, XL) i wynosi ok. 1100 zł.

Trójkołowa jazda z rehabilitacją

Rowery trójkołowe dla dzieci i młodzieży z porażeniem mózgowym, z zachwianym poczuciem równowagi i zaburzeniami ruchu, są coraz popularniejsze. Firma Vermeiren oferuje rowery dla dzieci szczególnie potrzebujących poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji podczas jazdy. Rower motywuje dzieci do działania, dzięki czemu łatwiej też integrują się z rówieśnikami. Rowery Vermeiren są doskonałymi narzędziami terapeutycznymi, gdyż jazda na nich wpływa stymulująco na utrzymanie w dobrej kondycji układu mięśniowo-kostnego, poprawia krążenie, oddychanie i wzmacnia organizm. Kupując trójkołowy rower firmy Vermeiren, można wybrać system „ostrego koła” (wymuszającego pedałowanie) lub system „wolnego koła”. Dla niektórych osób wskazane jest ciągłe pedałowanie, ponieważ wymusza ciągły ruch nóg, dzięki czemu efekt rehabilitacyjny jest zintensyfikowany.

Vermeiren zapewnia bardzo bogatą gamę opcji dodatkowych, które pozwalają na bezpieczną jazdę i ustabilizowanie rowerzysty podczas jazdy. Są wśród nich różne uchwyty na stopy, dodatkowo z łydką, uchwyt dłoni lub dłoni i nadgarstka, uchwyt ręki w postaci rękawicy, pas piersiowy, pas stabilizujący plecy i oddzielny do stabilizacji miednicy, kamizelka, prostokątna kierownica, jest też regulacja długości korby i specjalny uchwyt na kule. Dla chłopców polecane są rowerki Safari i Sporty, dla dziewczynek Aqua i Happy, a dla młodzieży – rower Freedom.

Ceny od 1800–2300 zł.

dziecko jedzie po plaży na trójkołowym rowerku, za nim idą rodzice


Materiał przygotowany we współpracy z firmą

logo firmy Vermeiren

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas