Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Adam Wiśniewski

03.12.2015
Autor: Piotr Stanisławski, Ada Herbut, Ewa Kniaziołucka, fot. archiwum Adama Wiśniewskiego
Adam Wiśniewski z gitarą przy mikrofonie

Pomimo poważnej niepełnosprawności – jest osobą niewidomą i słabosłyszącą (nosi aparat słuchowy) – stara się żyć pełnią życia. W 2011 r. ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kierunek politologia i specjalizacja praca socjalna. Pomaganie innym od zawsze było dla niego bardzo ważne. Te wartości zaszczepiła w nim rodzina, która miała na niego największy wpływ.

Na studiach założył wraz z kolegami stowarzyszenie Bonum Publicum, któremu przyświecała idea dobra publicznego, pomagali więc w nauce i spędzaniu aktywnie czasu młodzieży narażonej na wykluczenie społeczne, marginalizację i dzieciom z ubogich rodzin. Po studiach podjął pracę jako starszy inspektor w Wydziale Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Aby realizować swoją życiową filozofię – działania na rzecz dobra publicznego – założył wraz z grupą przyjaciół Stowarzyszenie „Włączeni”, którego jest prezesem. Głównym celem działań, jaki sobie postawili, jest włączanie społeczne i kulturalne osób najbardziej narażonych na wykluczenie i marginalizację, działania na rzecz dostępności przestrzeni publicznej oraz szeroko pojęta pomoc osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

- Mamy programy skierowane zwłaszcza do osób niewidomych, które mają utrudniony dostęp do rozwiązań cyfrowych, rynku pracy, poruszania się w przestrzeni publicznej – mówi Adam Wiśniewski. – Przygotowujemy projekt umożliwiający im niezależne i samodzielne korzystanie z komputera, w tym sporządzanie tekstów przy wykorzystaniu kodu HTML, aby od pierwszego do ostatniego etapu mogły sobie radzić. Organizujemy dla osób starszych spotkania muzyczno-poetyckie – z zespołem i własnym sprzętem nagłaśniającym odwiedzamy domy pomocy społecznej, domy seniora, aby urozmaicić przebywającym tam osobom czas i przybliżyć polską poezję śpiewaną.

Adam Wiśniewski przy mikrofonie w czasie wystepu, obok gitarzysta i słuchacze

Muzyka towarzyszy Adamowi Wiśniewskiemu od lat. Na studiach śpiewał w chórze UKSW, z którym zwiedził kawał świata, ale duży wpływ na jego śpiewanie mieli Ryszard Riedel i Krzysztof Cugowski. Oprócz śpiewania, Adam Wiśniewski gra też na instrumentach klawiszowych.

- Sukcesem dla mnie są działania, jakie w życiu podejmujemy, z których korzysta drugi człowiek – mówi. – Kieruję się zasadą: nie czekaj, aby dostać coś od innych, ale daj coś najpierw sam od siebie. Uśmiech zamiast smutku. Bez własnej pracy optymizm nie przyjdzie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas