Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Specjalne potrzeby

18.12.2015
Autor: Piotr Stanisławski, fot. Vermeiren
wózek firmy Vermeiren

Osoby z niepełnosprawnością poudarową, jednostronnym paraliżem lub z porażeniami trój- i czterokończynowymi powinny korzystać ze specjalnych wózków inwalidzkich, które pomogą im samodzielnie poruszać się oraz odpowiednio ustabilizują plecy, głowę i rękę.

Standardowy wózek nie zaspokoi, niestety, specjalnych potrzeb, z czego wiele osób i ich rodzin nie zdaje sobie sprawy. Zaopatrują się więc w prosty „Wózek inwalidzki ręczny” (z kodu zaopatrzenia NFZ P127), choć powinni w „Wózek inwalidzki specjalny” (z kodu zaopatrzenia NFZ P130).

W konsekwencji z niemal 100-procentową pewnością można stwierdzić, że u osoby po udarze, która opuści szpital i zaopatrzy się w prosty wózek ręczny, stan zdrowia się pogorszy, a po około pół roku pojawią się przykurcze w łokciu i nadgarstku.

W limicie dofinansowania

Firma Vermeiren ma bardzo bogatą ofertę wózków specjalnych, które zaspokajają różne potrzeby i wymagania pacjentów, i co ważne, mieszczą się zwykle w limicie refundacji NFZ. Wózki te przeznaczone są dla osób po udarach, paraliżach trój- i czterokończynowych, dla osób z SM, niestabilnych i pacjentów, których przygotowuje się do uzyskania pozycji siedzącej. Przykładem jest multipozycyjny wózek INOVYS 2 – jeden z najlepszych wózków tego typu, który pozwala na stałe utrzymywanie idealnej postawy chorego. Zarówno kąt oparcia, jak i siedziska są regulowane niezależnie, w sposób łatwy i płynny.

Wózek INOVYS 2

Wózek INOVYS 2

Każdy parametr tego wózka można dopasować do indywidualnych potrzeb, np. pozycjonowanie zagłówka typu ORTHO w tym wózku jest nieograniczone, można go obracać i przesuwać również w pozycji horyzontalnej, zapewniając idealne podparcie głowy. W sposób płynny regulowana jest głębokość siedziska, a dla osób, które będą korzystały z wózka także w zimie na zewnątrz – co wiąże się z założeniem grubego i ciepłego ubrania – wózek w standardzie umożliwia poszerzanie siedziska. Wózek standardowo wyposażony jest w ortopedyczną tapicerkę wykonaną z DARTEX-u, która zapewnia komfort i znakomitą stabilizację.

Wózek INOVYS 2 gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo, prawidłową stabilizację tułowia i miednicy, oraz komfort. Służą temu:

  • tapicerka z głębokimi wyprofilowaniami, z wycięciem pod kość ogonową z pasami elastycznymi,
  • regulowany płynnie kąt nachylenia oparcia za pomocą sprężyn hydraulicznych,
  • oparcie Contour-Soft z głębokimi bocznymi pelotami,
  • regulowany kąt nachylenia siedziska za pomocą sprężyn hydraulicznych i możliwość obniżania go względem podłoża,
  • siedzisko Contour-Soft wykonane z pianki termoplastycznej z funkcją pamięci, z bocznymi wyprofilowaniami stabilizującymi uda i wybrzuszeniem pierwszej części chroniącej przed zsuwaniem się.

Podparcie i kąt nachylenia łydki oraz stopy są regulowane, podobnie podłokietniki – można je wyciągać, ustawić wysokość, głębokość oraz rozsuwać na boki. Do tego dochodzą zabezpieczenia na kolana, zaczepy mocujące oparcie do wózka, umożliwiające przesuwanie oparcia w górę i w dół, aby poprawić komfort oparcia i głębokość siedzenia. Wózek ma stopki przeciwwywrotne, regulowaną wysokość rączek do pchania i koła na szybkozłącza. Można go łatwo złożyć do transportu.

Wyższy standard

Filozofia, którą kieruje się firma Vermeiren przy projektowaniu wózków, wyraża się w krótkim stwierdzeniu: wózek idealnie dopasowany do użytkownika, a nie odwrotnie. Dlatego w ofercie firmy znajduje się wiele wózków specjalnych, z których każda osoba dobierze najbardziej odpowiedni dla siebie.

Wiele osób zainteresować może wózek o podwyższonym standardzie V300 30° Komfort. To nowoczesny pojazd wykonany z wysokiej jakości aluminium, którego konstrukcja dostarcza użytkownikowi olbrzymich możliwości adaptacyjnych.

Wózek V300 30 Komfort

Wózek znakomicie stabilizuje głowę, plecy, tułów i nogi, wyposażony jest w komfortową tapicerkę typu Contour-Soft, głębokie boczne wyprofilowania oparcia, które stabilizują tułów, wyprofilowania siedziska, które zabezpieczają miednicę przed wychyleniami, oraz zagłówek typu ORTHO, który doskonale podpiera i stabilizuje głowę. Wózek umożliwia ustawienie siedziska na trzech wysokościach od podłoża i trzech głębokościach podparcia pod łokcie, a także ustawienie – dzięki adapterowi koła tylnego – aż pięciu poziomów nachylenia kąta siedziska. To pozwala ułożyć chorego w najbardziej wygodnej dla niego pozycji. Adapter umożliwia też zmianę środka ciężkości. Do tego dochodzi wygodna i płynna regulacja podnóżka z podparciem pod łydki typu ORTHO, która nie tylko pozwala ustawić inny kąt, lecz również dokładną regulację pozycji ułożenia poszczególnych podparć, które bezpośrednio są odpowiedzialne za prawidłową postawę i stabilizację osoby siedzącej w wózku – a więc podparcie łydki regulowane na głębokość i wysokość, podparcie stopy regulowane na wysokość, jak również kąt podparcia stopy. Wózek ma też zaczepy mocujące oparcie do ramy wózka, które umożliwiają podwyższenie oparcia lub zwiększenie głębokości siedzenia. Wózek V300 30° Komfort to gwarancja jakości – spełnia wysokie europejskie normy jakościowe dotyczące tego rodzaju sprzętu: TUV, CERAH itp.

Dla osob leżących

Dla osób wymagających długoterminowej opieki, a także starszych wymagających stałej opieki albo z niestabilnym tułowiem najbardziej odpowiedni może być Eclips x4 90° (lub jego wersja komfortowa Eclips x4 90° Komfort). Jest to wózek stabilizujący plecy i głowę – ma zagłówek o zmiennej objętości, aby doskonale stabilizował głowę – jednak z oparciem odchylanym do pozycji leżącej. Regulacja kąta oparcia do pozycji leżącej następuje w sposób bardzo płynny dzięki sprężynom hydraulicznym.

Wózek standardowo wyposażony jest w specjalne oparcie, które daje się przedłużyć, w krótsze podłokietniki umożliwiające podjechanie do stołu, tapicerkę wykonaną z nylonu i wsuwaną w profil aluminiowy, co wzmacnia pojazd, oraz w podnóżki z podparciem pod łydki z regulacją kąta nachylenia; podnóżki odchylają się na boki, na zewnątrz i do wewnątrz. Konstrukcja wózka pozwala na duże możliwości jego adaptacji do indywidualnych potrzeb, w tym doposażenie go w wiele akcesoriów i opcji. Wózek zachowuje bardzo dużą mobilność dzięki tylnym kołom wypinanym na szybkozłączki.

Eclips x4 90° może być wykonany w wersji transportowej T30 z małymi kołami tylnymi. Jego wersja Komfort ma tapicerkę ortopedyczną typu Soft, która gwarantuje wysoki komfort osoby siedzącej oraz jej prawidłową stabilizację.

wozek_specjalny_eclips_x4_90

Dla osób z hemiplegią – czyli porażeniem mięśni jednej połowy ciała, zwykle po udarze – najbardziej odpowiedni może być D200 Hem2. Mechanizm Hem2 pozwala na poruszanie się na wózku przy użyciu tylko jednej ręki – po tej stronie wózka koło ma dwie obręcze, jedną z nich trochę mniejszą. Obracając większą obręczą, pacjent skręca w lewo bądź w prawo, a mniejszą – w przeciwnym kierunku. Gdy chwyci obie obręcze i będzie nimi obracał, wózek pojedzie prosto.

Zaletą mechanizmu Hem2 jest możliwość zamontowania go do różnych modeli wózka. Dzięki specjalnej konstrukcji hamulca blokowanie kół odbywa się sprawną ręką. To wygodne rozwiązanie także dla osób, które chcą przemieszczać się samodzielnie (mechanizm mocowany jest na osiach szybkozłącznych, można go więc w łatwy i szybki sposób zamontować po stronie sprawnej ręki chorego).

Ponieważ przy hemiplegii z czasem dochodzi do przykurczy w nadgarstku i łokciu, zaleca się używanie specjalnego podłokietnika, który ustabilizuje przedramię niewładnej ręki i umożliwi zmianę jego pozycji na podłokietniku.

Firma Vermeiren ma w ofercie taki podłokietnik – model B66S. Wykonany jest w technologii próżniowej i umożliwia modelowanie jego kształtu tak, aby był maksymalnie dopasowany do przedramienia i w optymalny sposób go stabilizował. Podłokietnik umożliwia także mocowanie dodatkowych pasów stabilizacyjnych.

Do pielęgnacji

Do wózków specjalnych zaliczają się także te pielęgnacyjne, przeznaczone dla osób leżących, z bardzo wiotkim ciałem, których kondycja nie pozwala na korzystanie z klasycznych wózków z odchylanym oparciem, gdyż nie gwarantują one odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Dla takich pacjentów odpowiedni będzie funkcjonalny i nowoczesny pielęgnacyjny wózek stabilizujący głowę i plecy – COQUILLE. Pozwala ustawić siedzisko na różnej wysokości od podłoża i pod różnym kątem, wyposażony jest w komfortową tapicerkę typu Soft z DARTEX-u, podnóżki z bocznymi zabezpieczeniami i regulacją kąta nachylenia do poziomu, oparcie i siedzisko z regulacją kąta nachylenia, czteropunktowe pasy bezpieczeństwa i zagłówek. Wszystkie ustawienia i regulacje wykonuje się w sposób płynny za pomocą siłowników hydraulicznych. Cztery obrotowe kółka sprawiają, że manewrowanie wózkiem i prowadzenie go w pomieszczeniu jest łatwe. Wózek COQUILLE w standardowej wersji jest wyposażony w terapeutyczny stolik drewniany z półokrągłym wycięciem – można go odchylić na bok i zdemontować. Pacjent ma też do wyboru trzy grubości poduszki siedziska: 6 cm, 8 cm i 10 cm.

Wózek ten ma piąte środkowe koło, które ułatwia manewrowanie nim i prowadzenie go, produkowany jest także w wersji XXL dla osób ważących do 150 kg.


Materiał przygotowany we współpracy z firmą

logo Vermeiren

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas