Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W czym można pomóc osobie niewidomej?

19.07.2016
Autor: Piotr

Witam. Od kilku lat od śmierci męża pomagam niewidomej pani z Wałbrzycha. Drobne sprawy, zakupy, opał, opłaty itp. Kobieta mieszka sama, brak rodziny, raczej nikt jej nie odwiedza, oprócz sąsiadki. Chciałbym wiedzieć, czy osoba niewidoma ma prawo do jakichś dodatkowych świadczeń, przywilejów itp. A drugie pytanie, to jak pomóc w przypadku, gdy ta pani nie ma w lokalu toalety i łazienki. Próbowałem u administratora budynku, odpowiedziano mi, że sąsiadka z dołu nie chce się zgodzić na przebicie się z rurą kanalizacyjną przez jej lokal. Byłem w PFRON, mogłaby dostać dofinansowanie na remont, jednak musi zapłacić za 20% remontu, na co jej nie stać. Nie wiem za bardzo, co mógłbym jeszcze zrobić. Proszę o pomoc, bo sytuacja jest niekomfortowa. Pani załatwia się do wiaderka, w mieszkaniu nieładnie pachnie, a fekalia wpływają niekorzystnie na jej samopoczucie i zdrowie.

Szanowny Panie,

oprócz uprawnień, które przysługują osobom niepełnosprawnym (po spełnieniu odpowiednich wymogów), w szczególności takich jak: renta, zasiłki, ulga rehabilitacyjna, osobom niewidomym przysługują szczególne ulgi, w szczególności:

Przede wszystkim jednak Pańska podopieczna powinna zgłosić się do Polskiego Związku Niewidomych, Koło Wałbrzych, ul. Stanisława Moniuszki 2 Ip., 58-300 Wałbrzych, tel.: 74 307 06 11. Niewątpliwie znajdzie tam wsparcie w lokalnym środowisku, które na pewno jest zorientowane, do kogo w regionie warto się zwrócić o konkretną pomoc.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas