Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy warto się odwoływać od orzeczenia?

31.12.2015
Autor: Sylwia

Mój synek ma 3,5 roku, urodził się z nerką marską powodującą liczne infekcje dróg moczowych, przez dwa lata leczył się w szpitalach na nawracające infekcje dróg moczowych, dopiero po 2 latach (w ubiegłym roku) usunięto nerkę, moczowód i problem z infekcjami się skończył. Natomiast dalej jesteśmy pod kontrolą lekarzy, jeździmy na badania, z reguły dotyczące układu moczowego, ma wykonywane badania urodynamiczne (dziecko popuszcza i czasami nie do końca wysikuje). W ubiegłym roku dostał orzeczenie, było to już po wycięciu nerki, orzeczenie dostał na rok czasu, więc w tym roku znowu stanęliśmy na komisji i teraz syn nie dostał orzeczenia. Nie wiem, dlaczego, od wycięcia nerki nic się nie zmieniło, nie odrosła mu, dalej zażywa lek i dalej jesteśmy pod kontrolą lekarzy, w lutym 2016 mamy wyznaczoną wizytę na badania urodynamiczne. Dlaczego dostaliśmy odmowę nie wiem, bo z pisma nic nie wynika, niczym nie różni się od ubiegłorocznego orzeczenia, oprócz słów, że nie przysługuje. Czy jest sens odwoływać się?

Szanowna Pani,

Choroba, niepełnosprawność często niosą ze sobą cierpienie i niejedno rozgoryczenie. Bywa, że i decyzje orzecznicze nie zawsze są, takie, jakich byśmy oczekiwali. Jednak prawo w tym zakresie daje nam możliwość wystąpienia ze sprzeciwem. Jeżeli w Pani ocenie, jako rodzica, choroba, która została zdiagnozowana, obciąża dziecko w takim stopniu, że potrzebuje długotrwałego wsparcia i pomocy rodzica w codziennym funkcjonowaniu ze względu na posiadaną schorzenie, oraz że choroba utrudnia lub uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie dziecka, oraz nie rokuje ono poprawy na pełne wyzdrowienie, ma Pani prawo złożyć sprzeciw do otrzymanego orzeczenia, które w Pani odczuciu jest krzywdzące dla dziecka.

W konsekwencji, jeżeli orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności nie spełnia oczekiwań wnioskodawcy, to powinien on w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złożyć odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności za pośrednictwem Powiatowego Zespołu, który wydał orzeczenie. Powiatowy Zespół przesyła takie odwołanie wraz z aktami sprawy w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. W ciągu tego terminu Powiatowy Zespół ma prawo do samokontroli wydanych i zaskarżonych orzeczeń. Realizacja tego uprawnienia polega na tym, że jeżeli Powiatowy Zespół uzna, iż odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, to wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie.

Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani na pytanie, czy jest sens składać odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Na to pytanie musi Pani odpowiedzieć sama. Proszę jednak pamiętać, że czasem warto zawalczyć o lepsze możliwości dla dziecka, o to, co jest w zasięgu ręki, co być może wymaga większych starań.

Zachęcam również do zapoznania się z Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r., które określa w § 3. 1 o procedurach orzekania o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, zwanej dalej „dzieckiem”, co lekarz orzecznik bierze pod uwagę w ocenie stanu zdrowia dzieckia jak i rokowań zdrowotnych.

Również Ustawia z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w art. 4a. 1 określa, że: Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.

Jakie są zasady, procedury starania się o orzeczenie o niepełnosprawności przeczyta Pani na naszym portalu.

Warto też skorzystać z informacji o procedurze orzekania, zamieszczonych na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.


Podstawa prawna:


Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas